Bolesne skurcze i mrowienie mięśni? To może być tężyczka

Tężyczka definiowana jest jako zespół objawów chorobowych odczuwanych jako niekontrolowane i bolesne skurcze, mrowienia lub drżenia mięśni. Zwykle dzieli się ją na jawną i utajoną. Objawy tężyczki mogą przyjmować różne nasilenie. Przeważnie choroba spowodowana jest zaburzeniami w gospodarce wapniowo-magnezowej lub zasadowicą oddechową.

Przyczyny tężyczki

Patogeneza tężyczki leży w zwiększonej szybkości przekazywania impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. 

Hormonem, który reguluje gospodarkę wapniową w organizmie (to wapń w dużej mierze odpowiada za przekazywanie impulsów nerwowo-mięśniowych), jest parathormon, który produkowany jest przez parzyste gruczoły - przytarczyce. Gdy poziom wapnia się obniża, parathormon pobudza jego uwalnianie z kości i zwiększa wchłanianie z przewodu pokarmowego - w efekcie jego poziom rośnie. Gdy przytarczyce są uszkodzone, poziom wapnia spada.

Zbyt niskiemu poziomowi wapnia we krwi towarzyszy często niedobór magnezu oraz potasu.

Reklama

Objawy tężyczki

Tężyczkę można podzielić na jawną i utajoną.

Tężyczka jawna, poza wzmożoną pobudliwością nerwowo-mięśniową, jest połączona z zaburzeniami hormonalnymi. Do jej przyczyn zalicza się:

  • uszkodzenie przytarczyc w wyniku radioterapii i zabiegów operacyjnych;
  • zbyt małą podaż wapnia;
  • stosowanie leków moczopędnych;
  • zwiększone wydalanie wapnia;
  • zmniejszenie stężenia wapnia we krwi spowodowane niedoborem witaminy D3, upośledzonym wchłanianiem w jelitach albo ostrym zapaleniem trzustki;  
  • choroby nowotworowe i alkoholizm. 

Tężyczka jawna manifestuje się jako drętwienie palców dłoni i stóp, skurcze końcowych odcinków dłoni i stóp (tzw. ręka położnika i skośno-szpotawe ułożenie stóp), skurcze grup mięśni (ramion, przedramion i kończyn). U niektórych może dojść do omdleń. Kurczą się też mięśnie klatki piersiowej i twarzy. Na ogół dolegliwość nie niesie za sobą poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niebezpieczna jest sytuacja, w której dochodzi do skurczu w okolicy krtani. W okresie między napadami pacjenci skarżą się na zaburzenia snu i ogólny niepokój.

Tężyczka utajona cechuje się nietypowymi objawami. Warto zaznaczyć, że występuje przy prawidłowym stężeniu wapnia we krwi. Zaburzony jest za to poziom magnezu.  Zdarza się, że występuje chwilowa zasadowica oddechowa, zwykle spowodowana hiperwentylacją.

Osoby z tężyczką utajoną zmagają się z:

  • obniżonym nastrojem i przewlekłym zmęczeniem,
  • lękami i napadami paniki,
  • dusznością spoczynkową i hiperwentylacją,
  • kolkami i wzdęciami,
  • uciskiem w gardle,
  • wzmożoną potliwością,
  • ruchami pląsawiczymi,
  • spowolnieniem ruchowym, problemami z chodzeniem i sztywnością mięśni. 

Jak diagnozuje i leczy się tężyczkę?

Jeżeli zaobserwujesz u siebie powyższe objawy, skontaktuj się z lekarzem. Przeprowadzi on z tobą wywiad, w którym zapyta o charakter objawów, o czas ich występowania, choroby współistniejące i stosowane leki. Badaniami, które należy wykonać, by potwierdzić diagnozę, są EMG, EEG i EKG.

W leczeniu przyczynowym jawnej tężyczki stosuje się roztwory wapnia i magnezu. Włącza się też suplementację witaminą D. Tężyczka utajona wymaga podawania magnezu i witaminy B6. 

CZYTAJ TAKŻE:

Przychodzą głównie w nocy. Sprawiają, że wykręcasz się z bólu

Ciało człowieka wciąż zaskakuje - odkryto nowy mięsień

Proste ćwiczenie wzmacnia mięśnie, a przy okazji nasze serce

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL