Sprawdź, czy nie przyjmujesz za dużo jednej z witamin. Przedawkowanie wywołuje raka
Suplementowanie witamin bez wyraźnych wskazań medycznych może prowadzić do wystąpienia hiperwitaminozy – stanu, w którym zawartość witaminy w organizmie jest powyżej normy, wywołując niepożądane objawy. Ostatnie badania dowiodły, że suplementowanie witaminy A w nadmiarze może prowadzić do rozwoju raka płuc. Kto powinien przyjmować suplementy i jakie są objawy niedoboru?
Witamina A odnosi się do kilku substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, do których zalicza się retinol i jego pochodne, beta-karoten oraz inne karotenoidy. Z pomocą witaminy A dochodzi do wielu istotnych procesów biochemicznych w organizmie,
Jest odpowiedzialna za odbieranie bodźców wzrokowych, chroni układ oddechowy przed drobnoustrojami, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komórek tkanki nabłonkowej, a także bierze udział w prawidłowym wzroście kości i zębów.
Przedawkowanie każdej witaminy może przynieść konsekwencje zdrowotne i nie inaczej jest w przypadku witaminy A. Do nadmiaru witaminy dochodzi najczęściej na skutek zbyt dużej ilości przyjmowanego tranu, zwłaszcza w sezonie infekcji.
Nadmiar witaminy A jest magazynowany w wątrobie, co powoduje powiększenie tego narządu. Duże ilości witaminy nie są prawidłowo metabolizowane, co wywołuje szereg skutków ubocznych. U pacjentów mogą pojawić się:
- nudności
- bóle brzucha,
- bóle głowy,
- łuszczenie skóry,
- łamliwość paznokci,
- osłabienie mięśni.
Badacze z Pecking University w Chinach przeanalizowali dokumentację 11 tys. pacjentów na podstawie której wywnioskowali, że nadmierne suplementowanie witaminy A zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. W "Frontiers in Nutrition" wykazano, że istnieje związek między witaminą a częstszym występowaniem raka płaskonabłonkowego i gruczolakoraka płuc.
Już wcześniej prowadzono badania nad zależnością między wysokim stężeniem witaminy A, a nowotworami i udowodniono, że ma ona również wpływ na rozwój raka jajnika.
Przyjmowanie preparatów wzbogaconych o witaminę A powinno mieć miejsce tylko wtedy, jeśli dochodzi do niedoborów. Charakterystycznymi objawami są:
- łamliwość paznokci i włosów,
- spadek odporności,
- trądzik,
- brak apetytu,
- zaburzenia widzenia w słabym oświetleniu ("kurza ślepota").
Aby określić prawidłowy poziom witaminy we krwi, jej niedobór lub nadmiar, należy wykonać badanie z próbki krwi w laboratorium. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę A wynosi 900 mcg u mężczyzn, a u kobiet 700 mcg.
W przypadku przedawkowania witaminy A, mogą pojawić się również objawy skórne w postaci żółtych plam, zaburzenia funkcjonowania wątroby, bóle stawów i mięśni, a także zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Objawy przedawkowania pojawiają się przy dziennym spożyciu 15 tys. mcg witaminy A dziennie.
CZYTAJ TAKŻE:
Suplementacja witaminy D. O tym zapominamy najczęściej
Witamina C w zwiększonej dawce. Kiedy jest wskazana, a kiedy szkodzi?