Sprawdź, czy nie przyjmujesz za dużo jednej z witamin. Przedawkowanie wywołuje raka

Suplementowanie witamin bez wyraźnych wskazań medycznych może prowadzić do wystąpienia hiperwitaminozy – stanu, w którym zawartość witaminy w organizmie jest powyżej normy, wywołując niepożądane objawy. Ostatnie badania dowiodły, że suplementowanie witaminy A w nadmiarze może prowadzić do rozwoju raka płuc. Kto powinien przyjmować suplementy i jakie są objawy niedoboru?

Witamina A - rola w organizmie człowieka

Witamina A odnosi się do kilku substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, do których zalicza się retinol i jego pochodne, beta-karoten oraz inne karotenoidy. Z pomocą witaminy A dochodzi do wielu istotnych procesów biochemicznych w organizmie, 

Jest odpowiedzialna za odbieranie bodźców wzrokowych, chroni układ oddechowy przed drobnoustrojami, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komórek tkanki nabłonkowej, a także bierze udział w prawidłowym wzroście kości i zębów.

Nadmierne spożycie witaminy A

Przedawkowanie każdej witaminy może przynieść konsekwencje zdrowotne i nie inaczej jest w przypadku witaminy A. Do nadmiaru witaminy dochodzi najczęściej na skutek zbyt dużej ilości przyjmowanego tranu, zwłaszcza w sezonie infekcji. 

Reklama

Nadmiar witaminy A jest magazynowany w wątrobie, co powoduje powiększenie tego narządu. Duże ilości witaminy nie są prawidłowo metabolizowane, co wywołuje szereg skutków ubocznych. U pacjentów mogą pojawić się:

 • nudności
 • bóle brzucha,
 • bóle głowy,
 • łuszczenie skóry,
 • łamliwość paznokci,
 • osłabienie mięśni.

Witamina A może wywołać raka płuc

Badacze z Pecking University w Chinach przeanalizowali dokumentację 11 tys. pacjentów na podstawie której wywnioskowali, że nadmierne suplementowanie witaminy A zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. W "Frontiers in Nutrition" wykazano, że istnieje związek między witaminą a częstszym występowaniem raka płaskonabłonkowego i gruczolakoraka płuc.

Już wcześniej prowadzono badania nad zależnością między wysokim stężeniem witaminy A, a nowotworami i udowodniono, że ma ona również wpływ na rozwój raka jajnika.

Kiedy suplementować witaminę A?

Przyjmowanie preparatów wzbogaconych o witaminę A powinno mieć miejsce tylko wtedy, jeśli dochodzi do niedoborów. Charakterystycznymi objawami są: 

 • łamliwość paznokci i włosów,
 • spadek odporności,
 • trądzik,
 • brak apetytu,
 • zaburzenia widzenia w słabym oświetleniu ("kurza ślepota").

Aby określić prawidłowy poziom witaminy we krwi, jej niedobór lub nadmiar, należy wykonać badanie z próbki krwi w laboratorium. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę A wynosi 900 mcg u mężczyzn, a u kobiet 700 mcg.  

W przypadku przedawkowania witaminy A, mogą pojawić się również objawy skórne w postaci żółtych plam, zaburzenia funkcjonowania wątroby, bóle stawów i mięśni, a także  zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Objawy przedawkowania pojawiają się przy dziennym spożyciu 15 tys. mcg witaminy A dziennie.

CZYTAJ TAKŻE:

Suplementacja witaminy D. O tym zapominamy najczęściej

Witamina C w zwiększonej dawce. Kiedy jest wskazana, a kiedy szkodzi?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: witamina a
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL