Jak działają kubki smakowe?

Kubki smakowe rozróżniają cztery podstawowe smaki, jednak ich wrażliwość jest inna u każdego człowieka. Warto wiedzieć, że receptory smaku mogą się same odtwarzać. Mamy ich w ustach nawet kilka tysięcy.

Kubki smakowe - czym są?

Kubki smakowe to rodzaj niewielkich brodawek (wybrzuszeń) w jamie ustnej, na każdej z nich znajduje się do stu receptorów smaku.  Brodawki najlepiej widać na języku, kubki smakowe zlokalizowane są także na podniebieniu miękkim, w nabłonku gardła, nagłośni oraz w górnej części przełyku. 

Kubki smakowe zbudowane są z komórek nabłonkowych, w większości zmysłowych, do których dochodzą zakończenia nerwów czuciowych. Komórki budujące kubki smakowe podlegają nieustannej wymianie - przeciętnie żyją 10 dni, po czym się odtwarzają.

Kubki smakowe - jak to działa?

Kubki smakowe za pośrednictwem włókien nerwowych przekazują informacje do ośrodków smaku  w mózgu. Receptory rozróżniają smaki tylko substancji rozpuszczalnych w wodzie (np. w ślinie), nie działają prawidłowo kiedy zaburzony jest zmysł węchu. Kubki smakowe rozmieszczone na całym języku odbierają głównie smak słony. Słodki wyczuwamy czubkiem języka, gorzki u nasady języka, natomiast kwaśny w jego bocznej części.

Reklama

Kubki smakowe - ile mamy smaków?

Kubki smakowe rozróżniają 4 podstawowe smaki - słodki, gorzki, słony i kwaśny. Jednak niektóre co wrażliwsze osoby mogą także odczuwać inne smaki, niekiedy opisywane jako metaliczne, przypalone, mięsne, wiśniowe, siarkowe. 

Niedawno naukowcy do 4 podstawowych zakwalifikowali też 5 smak - zwany po japońsku umami, charakteryzowany jako smak rosołowy, czy mięsny. Jego odczuwanie przez nasze kubki smakowe związane jest z istnieniem, niedawno odkrytych, osobnych receptorów kwas glutaminowego. 

Smak umami został odróżniony od podobnego mu smaku słonego, występuje m. in. w mięsie, produktach sfermentowanych, w sosach rybnym i sojowym, ale także w pomidorach i brokułach. Popularnie stosowany wzmacniacz smaku - glutaminian sodu odpowiada właśnie temu smakowi. 


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL