Suplementacja witaminy D. O tym zapominamy najczęściej

Możesz codziennie przyjmować suplementy z witaminą D, a i tak nie będą one przynosić oczekiwanych rezultatów. Suplementacja tego składnika wymaga od nas bowiem uwzględnienia kilku czynników. Ale po pierwsze, i najważniejsze - zanim zaczniesz suplementować witaminę D, wykonaj badania krwi sprawdzające jej poziom. To pozwoli określić, czy i w jakiej dawce witamina D jest ci potrzebna. Co dalej? Dlaczego przyjmowana witamina D może nie działać? Co utrudnia jej wchłanianie? O co powinno się zadbać? Podpowiadamy.

Witamina D a magnez

Suplementując witaminę D, należy pamiętać o magnezie. Magnez jest składnikiem niezbędnym do aktywacji witaminy D - bez jego wystarczającej ilości organizm nie może właściwie wykorzystać przyjmowanej witaminy.

- Ludzie przyjmują suplementy witaminy D, ale nie zdają sobie sprawy, w jaki sposób jest ona metabolizowana. Bez magnezu witamina D nie jest tak naprawdę przydatna. Spożywając optymalną ilość magnezu, można zmniejszyć ryzyko niedoboru witaminy D i zmniejszyć zależność od suplementów witaminy D - tłumaczy Mohammed Razzaque, prof. Lake Erie College of Osteopathic Medicine w Pensylwanii, cytowany przez "The Epoch Times". Bez odpowiedniego poziomu magnezu suplementy witaminy D będą nieskuteczne - witamina D będzie przechowywana w organizmie w swojej nieaktywnej formie.

Reklama

Jeśli u danej osoby występuje niedobór magnezu, suplementacja witaminy D będzie bezcelowa. Nawet więcej - może być szkodliwa. U osób z niskim poziomem magnezu, które przyjmują witaminę D, stwierdza się znacznie wyższy poziom wapnia i fosforu. Stan ten może skutkować chorobami układu krążenia czy problemami z nerkami.

Polecamy: Witamina D - naturalne źródła występowania

Witamina D a wiek

Wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność organizmu do wytwarzania witaminy D pod wpływem promieni słonecznych. Jak zwracają uwagę badacze, ma to miejsce szczególnie po 65. roku życia. W tym okresie zdolność organizmu do wytwarzania witaminy D, w porównaniu z młodszymi osobami, zmniejsza się aż czterokrotnie. U nieco starszych seniorów obserwuje się również spadek absorpcji witaminy D z przewodu pokarmowego. Do tego dochodzi styl życia - spędzanie czasu głównie w zamkniętych pomieszczeniach. To wszystko wpływa na to, że osoby starsze potrzebują więcej witaminy D.

Witamina D a waga

Niedobór witaminy D jest powszechny u osób z otyłością. To dlatego, że osoby otyłe potrzebują zazwyczaj większej ilości witaminy D, aby utrzymać odpowiedni jej poziom i/lub uzupełnić niedobór. Osoby z większą ilością tkanki tłuszczowej przechowują witaminę D w komórkach tłuszczowych, co prowadzi do zmniejszenia jej ilości we krwi. A witamina D jest najbardziej przydatna dla organizmu, gdy znajduje się w krwiobiegu.

Witamina D a stan zdrowia

Mukowiscydozachoroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia - te choroby nie pozwalają jelitom wchłonąć wystarczającej ilości witaminy D dostarczanej w postaci suplementów. Problem pojawia się również u osób z przewlekłym zapaleniem trzustki czy chorobami wątroby. U osób z chorobą nerek poziom bioaktywnej witaminy D zmniejsza się wraz z postępem choroby.

Pacjenci po operacji bariatrycznej często cierpią na niedobory mikroelementów oraz witamin. Zaleca się im m.in. suplementację wapnia i witaminy D. W przypadku operacji BPD (wyłączenie żółciowo-trzustkowe) oraz BPD-DS (wyłączenie żółciowo-trzustkowe z przełączeniem dwunastniczym), zauważa się, że dawka przyjmowanej witaminy D powinna być większa.

Witamina D a leki

Poziom witaminy D lub jej wchłanianie mogą obniżać niektóre leki. Do tej grupy należą m.in.: leki zobojętniające kwas żołądkowy, blokery kanału wapniowego (stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca), cholestyramina (lek obniżający poziom cholesterolu), leki przeciwdrgawkowe, ryfampicyna i izoniazyd stosowane w leczeniu gruźlicy czy leki przeciwzapalne - kortykosteroidy.

Witamina D a tłuszcze

Przyjmując witaminę D, zadbajmy o odpowiedni posiłek. Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oznacza to, że najlepiej wchłania się do krwiobiegu w połączeniu z wysokotłuszczowymi pokarmami. Postaw na zdrowe tłuszcze. To np. awokado, oliwa, tłuste ryby, orzechy czy pełnotłuste produkty mleczne. 

Ile tłuszczu powinno towarzyszyć suplementom z witaminą D? Jedno z badań z 2013 roku wykazało, że pokarmy zawierające ok. 10 g tłuszczu mogą zapewnić idealne wchłanianie witaminy D. Jeśli nasz preparat z witaminą D zawiera już tłuszcz (np. oliwę z oliwek), nie ma potrzeby przyjmowania tłuszczu z jedzeniem. 

Zobacz nasz RAPORT O WITAMINIE D. Znajdziesz tu kompendium wiedzy o niedoborach i dawkowaniu tej superważnej witaminy. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Objawy niedoboru witaminy D zobaczysz na skórze

Genetycznie zmodyfikowane pomidory pełne witaminy D

Jak uzupełnić niedobory witamin po zimie?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: witaminy | witamina d | witamina d suplementacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL