Ból głowy u kobiet

Kobiety częściej niż mężczyźni cierpią z powodu bólu głowy. Dlaczego?

Kobiety częściej niż mężczyźni cierpią z powodu bólu głowy. Dlaczego?

Migrena

Kto nie zna bólu głowy, nie jest nawet w połowie świadom, jak wielkim jest szczęściarzem. Kto nie zna migreny - jest szczęściarzem jeszcze większym, a to kobiety głównie cierpią z jej powodu. Ból głowy spowodowany migreną, nie jest jedynym dokuczliwym objawem tej choroby.

Dodatkowo mogą towarzyszyć jej mdłości, wrażliwość na światło, dźwięki, zapachy. Najbardziej bolesne w przypadku tego bólu głowy jest to, że nie można go w łatwy sposób uśmierzyć lekami, często trwa po kilka dni i potrafi skutecznie odizolować od świata.

Ból głowy przy menstruacji

Bywa, że ból głowy u kobiet jest wywołany cyklem miesiączkowym. Czy to w momencie poprzedzającym pojawienie się menstruacji, czy to w trakcie jej trwania - ból głowy może towarzyszyć kobiecie co miesiąc, bądź to jako jeden z dokuczliwych objawów napięcia przedmiesiączkowego, bądź jako tzw. migrena menstruacyjna.

Reklama

Ból głowy w ciąży

Rzadziej się o nim mówi jako o dolegliwości ciążowej, ale ból głowy w tym czasie nie powinien dziwić. Wszystkiemu jest winna zwiększona w tym momencie produkcja estrogenów i progesteronu bez której nie byłoby mowy o właściwym rozwoju płodu. 

Konsekwencją jest też jednak zatrzymywanie wody w tkankach, a w efekcie obrzęki, które obejmują również tkankę mózgową. Te zaś powodują ból głowy charakterystyczny dla ciąży.

Ból głowy w okresie przekwitania

I tu również problem bólu głowy dotyka tylko kobiety. W tym czasie przejściowo rozszerzają się ich naczynia krwionośne górnej części ciała, zwłaszcza głowy. Spowodowane jest to wygasaniem hormonalnej czynności jajników. Efektem zaś jest - niestety - ból głowy.

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL