Strzelające stawy - czy świadczą o problemach ze zdrowiem?

Strzelanie w stawach to problem wielu osób. Pojawia się często o poranku czy po dłuższej pracy przy biurku, zanim stawy na dobre się "rozruszają". Strzelanie może dotyczyć tylko palców, ale nierzadko bywa tak nasilone, że dźwięki wydają kolana, łokcie, kręgosłup - istna symfonia. Czy świadczy to o problemach ze zdrowiem? Jak sobie radzić z tą przypadłością?

Przyczyny strzelania w stawach

Staw to miejsce połączenia dwóch kości, otoczone torebką stawową, wewnątrz której znajduje się m.in. płyn stawowy, ułatwiający płynne wykonywanie ruchów. 

Kłopotliwe strzelanie to dźwięk wydawany w sytuacji nadmiernego zwiększenia ciśnienia wewnątrz torebki stawowej, kiedy rozpuszczone w płynie gazy (głównie dwutlenek węgla) są z niego uwalniane w postaci banieczek gazowych. Wskutek tej reakcji zwiększa się ruchomość stawu - stąd u wielu osób wrażenie ulgi po rozciągnięciu stawu aż do charakterystycznego dźwięku.

Bagatelizować czy skonsultować z lekarzem?

W wielu przypadkach strzelające stawy nie są niczym szczególnie niepokojącym, to cecha osobnicza. Trzaskające stawy w palcach rąk bywają skutkiem nawyku ich "wyłamywania".

Reklama

Nie warto jednak bagatelizować tej niepozornej przypadłości. Zwłaszcza jeśli dźwiękom towarzyszą bóle czy obrzęki - bezwzględnie należy udać się do lekarza. Częstą przyczyną dolegliwości (zwłaszcza w przypadku stawów biodrowych) są zmiany zwyrodnieniowe. Możemy też mieć do czynienia ze stanem zapalnym, uszkodzeniem chrząstek stawowych czy nawet reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Jak dbać o stawy?

Kiedy strzelające stawy są objawem choroby - odpowiednie postępowanie zaleci lekarz (ortopeda czy reumatolog, w zależności od danego schorzenia).

Żeby nie dopuścić do powstania problemów ze stawami, warto zadbać o nie, zanim pojawią się poważniejsze dolegliwości. Dbajmy o codzienną dawkę ruchu - wzmacniając mięśnie, dajemy stawom dodatkowe wsparcie - i prawidłową wagę (dodatkowe kilogramy to niepotrzebne obciążenie dla stawów). Warto też zapewnić w diecie odpowiednią dawkę wapnia, witamin i pełnowartościowego białka.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL