Objawy i leczenie rumienia zakaźnego u dzieci

​Niegroźny dla dzieci, za to dla dorosłych bywa niebezpieczny. Rumień zakaźny to jedna z chorób wirusowych, którą warto przejść w dzieciństwie.

​Niegroźny dla dzieci, za to dla dorosłych bywa niebezpieczny. Rumień zakaźny to jedna z chorób wirusowych, którą warto przejść w dzieciństwie.

Rumień zakaźny u dzieci - objawy

Rumień zakaźny, czyli inaczej choroba zaczerwienionych policzków, dotyka dzieci w wieku od 2 do 12 lat, ale może się zdarzyć także i u starszych dzieci oraz dorosłych. Objawia się wysypką, która pojawia się w pierwszej kolejności na twarzy, gdzie stopniowo zlewa się w plamy. Wysypkę wyróżnia charakterystyczny kształt koronek albo girland. Czasem może towarzyszyć jej niewysoka gorączka, osłabienie i bóle głowy.

Plamy na buzi dziecka zlewają się potem w charakterystyczny dla rumienia kształt motyla, który pozwala ostatecznie zdiagnozować tę chorobę. Wysypka rozlana na ramionka, tułów, pośladki oraz uda dziecka nie boli ani nie swędzi. Po tygodniu (maksymalnie 10 dniach) znika. 

Reklama

Czasem objawy choroby mogą się powtórzyć (najczęściej po kąpieli albo wysiłku). Bywa też, że rumieniowi towarzyszy powikłanie, najczęściej w postaci zapalenia stawów (z reguły u starszych dzieci).

Przyczyny rumienia zakaźnego u dzieci

Rumień zakaźny wywołuje parwowirus B19, który przenosi się drogą kropelkową. Zarażeni roznoszą rumień przez około tydzień, jeszcze zanim pojawią się objawy choroby. Gdy już zacznie ona być widoczna, wtedy nie ma ryzyka przenoszenia wirusa na innych.

U kogo rumień jest niebezpieczny?

Rumień, niegroźny u dzieci, u dorosłych może wywołać komplikacje. Na baczności muszą się mieć kobiety ciężarne, które tę chorobę mogą przenieść nawet na płód, u którego może to spowodować niedokrwistość, zapalenie mięśnia sercowego, obrzęk. 

Nie należy jednak popadać w panikę, gdy już się zachoruje - większość dzieci rodzi się zupełnie zdrowa. Poza ciężarnymi kobietami, rumienia powinny się wystrzegać też osoby z anemią oraz obniżoną odpornością. Na szczęście większość z nas przeszła tę chorobę w dzieciństwie.INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL