Dlaczego boli kark?

Ból karku to dolegliwość, która przydarza się niemal każdemu. Kark, szyja, ramiona sztywnieją, powodując dyskomfort i utrudniając poruszanie. Jakie są przyczyny bólów karku, jak przeciwdziałać i zapobiegać ich wystąpieniu?

Ból karku - przyczyny

Najczęstsze przyczyny dolegliwości to nadmierne napięcie mięśni i przeciążenie okolic kręgosłupa szyjnego. Dochodzi do nich w wyniku wielu codziennych sytuacji, zwłaszcza kiedy długo przebywamy w jednej pozycji. 

Wielogodzinna praca na komputerze bez przerw na "rozruszanie kręgosłupa", stały stres, powodujący mimowolne napinanie ramion i szyi, wieczory spędzane przed telewizorem na kanapie niezapewniającej odpowiedniego wsparcia dla pleców - oto przepis na bóle karku.

Niekiedy źródłem problemów jest przeciąg - przewianie okolic szyi choćby podczas jazdy samochodem przy otwartym oknie również może prowadzić do dolegliwości bólowych.

Reklama

Bywa, że ból karku świadczy o poważniejszych schorzeniach - może być objawem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego, urazów kręgosłupa, wypadnięcia dysku, występuje jako jeden z symptomów zapalenia opon mózgowo rdzeniowych. Dlatego zawsze warto zasięgnąć porady lekarza, który ustali przyczynę przypadłości.

Jak sobie radzić, kiedy boli kark?

Jeśli źródłem bólu jest tylko napięcie mięśni i przeciążenie kręgosłupa, a nie doszło jeszcze do zmian zwyrodnieniowych, najlepszym lekarstwem będzie ruch. Codzienna aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie szyjne, które zapewnią kręgosłupowi odpowiednie wsparcie. 

Pamiętajmy o przerwach w pracy przy komputerze, które warto poświęcić na krótkie ćwiczenia rozciągające, a nade wszystko o przyjmowaniu podczas pracy, odpoczynku i snu jak najbardziej fizjologicznej pozycji.

Pomocne mogą być również masaże (również wykonywane samodzielnie), ciepłe kąpiele, a w razie potrzeby również zabiegi fizykoterapeutyczne (np. ultradźwięki).

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL