Likwiduje obrzęki i usuwa nadmiar wody. Dwie zasady są kluczowe

Gromadzenie się wody w organizmie może mieć wiele przyczyn – począwszy od zbyt małej ilości wypijanych płynów, po zaburzenia hormonalne lub choroby nerek. Jej zastój jest przyczyną opuchlizny, uczucia ciężkości i wzdęć, dodaje kilogramów i powoduje gorsze samopoczucie. Jeśli gromadzenie wody nie wynika z choroby, domowymi sposobami możesz uporać się z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Zastój wody w organizmie - możliwe przyczyny

W przypadku występowania opuchlizny, obrzęków kończyn , wzrostu masy ciała, należy przede wszystkim starać się znaleźć przyczynę po konsultacji z lekarzem. Przyczyn zatrzymania wody jest wiele i może wynikać to z:

  • ciąży,
  • zbyt małej ilości wypijanych płynów w ciągu dobry,
  • wysokich temperatur,
  • nadużywania alkoholu,
  • zbyt dużej ilości soli w diecie,
  • przyjmowania niektórych leków,
  • choroby nerek,
  • niewydolności serca,
  • zaburzeń hormonalnych.

Jeśli przyczyna nie jest oczywista, należy zawsze zasięgnąć opinii lekarza. Jeśli jednak gromadzenie wody jest cykliczne, pojawia się przed miesiączką czy w okresie spożywania nadmiernej ilości alkoholu - wówczas można próbować usunąć nadmiar wody domowymi sposobami. Na opuchliznę i obrzęki z powodu zatrzymania wody narażone są także osoby z nadwagą i chorujące na otyłość, a także osoby, które prowadzą siedzący tryb życia i nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej.

Reklama

Z zatrzymaniem wody można poradzić sobie domowymi sposobami, przestrzegając kilku zasad , by efekty były zauważalne jak najszybciej. Co robić, by pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?

Im więcej pijesz, tym mniej zatrzymanej wody

Picie dużych ilości płynów jest podstawą walki z obrzękami i opuchlizną. Organizm zatrzymuje wodę, bo jest mu ona potrzebna do licznych procesów, jakie zachodzą w jego wnętrzu. W przypadku picia zbyt małej ilości wody, organizm "trzyma ją na zapas".

Osoby ze skłonnością do zatrzymywania wody powinny wypijać minimum 2 litry wody dziennie, ale dodatkowo warto włączyć do diety produkty moczopędne.

Co jeść i pić, by pozbyć się nadmiaru wody?

Doskonałą "miksturą" na pozbycie się wody z organizmu będzie połączenie naparu z pokrzywy i truskawek.

Zaparz pokrzywę w szklance o pojemności 300 ml i poczekaj, aż napój wystygnie. Następnie dodaj do szklanki 100 g. truskawek, które są owocami moczopędnymi. Dolej do tego łyżkę soku z cytryny i całość zblenduj. Taki napój wypijany raz dziennie szybko i skutecznie pozwoli pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.

Inne owoce i warzywa, które działają moczopędnie, to:

  • arbuz,
  • jagody,
  • żurawina,
  • cytryna,
  • papryka,
  • natka pietruszki,
  • seler naciowy.

Do koktajlu z pokrzywy możesz zatem dodawać dowolne warzywa lub owoce z listy, które skutecznie zniwelują obrzęki i opuchliznę.

Sam napar z pokrzywy również jest rekomendowany, zwłaszcza wypijany na czczo. Pokrzywa dostarcza wielu cennych pierwiastków i dodatkowo działa moczopędnie, pozwalając usunąć nadmiar wody z organizmu.

Z ziół moczopędnych do wyboru jest również napar z korzenia mniszka lekarskiego, skrzypu polnego, krwawnika, natki pietruszki czy yerba mate.

Im więcej soli, tym większe obrzęki

Wrogiem dla osób z tendencją do zatrzymywania wody w organizmie jest sól. Jej nadmierne używanie w kuchni nie tylko jest przyczyną obrzęków, ale prowadzi także do nadciśnienia tętniczego. Warto mieć na uwadze, że sól w diecie to nie tylko ta, którą sami dodajemy do potraw, ale też ta znajdująca się w gotowych produktach, spożywanych w ciągu dnia.

Aby szybko pozbyć się wody z organizmu, należy całkowicie zrezygnować z dosalania potraw i częściej sięgać po inne przyprawy, które nadadzą pożądanego smaku posiłkom. Wśród najzdrowszych przypraw znajduje się oregano, bazylia, estragon, tymianek, lubczyk czy imbir.

Aktywność fizyczna skuteczna na obrzęki

Aby krew oraz limfa prawidłowo krążyły w organizmie, a woda mogła być z powodzeniem wydalana - niezbędny jest ruch. Zaleca się minimum trzy treningi tygodniowo, trwające około 60 minut. Jako trening uznaje się spacer, jazdę na rowerze czy pływanie.

W przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia, aby zapobiegać zatrzymaniu wody w organizmie, rekomenduje się ruch codziennie, przez minimum 30 minut. Nie tylko pobudzi on cały organizm do pracy, ale także wzmocni serce i pozwoli utrzymać prawidłową masę ciała.

Suplementy na nadmiar wody w organizmie

W aptekach dostępne są produkty na usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Warto jednak pamiętać, że po pierwsze konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny tego stanu, a po drugie - tylko zmiana codziennych nawyków przyniesie długoterminowe efekty. Sięganie po suplementy powinny być ostatecznością i zawsze wcześniej należy skonsultować się z lekarzem.

Usunięcie wody z organizmu w trzy dni

Pozbycie się nadmiaru wody z organizmu jest możliwe w bardzo krótkim czasie, o ile będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

  • wypij minimum 2 litry wody dziennie,
  • dwa razy dziennie: rano i wieczorem, wypij napar z pokrzywy,
  • raz dziennie wypij napar ziołowy połączony z owocami moczopędnymi,
  • przeznacz na aktywność fizyczną minimum 30 minut,
  • zrezygnuj z soli.

Powyższe zasady pozwolą organizmowi pozbyć się wody, obrzęki i opuchlizna znikną, zauważalne będzie zmniejszenie cellulitu na udach i pośladkach.

Jeśli domowe metody nie są skuteczne, konieczna może być dalsza diagnostyka w kierunku chorób nerek lub serca.

CZYTAJ TAKŻE:

Jaka sól jest najlepsza dla zdrowia? Fakty i mity o soli

Obrzęk limfatyczny. Skąd się bierze niewydolność układu chłonnego?

Dodaj kilka kropel do wanny z wodą. Pożegnasz cellulit, ujędrnisz uda i pośladki

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: opuchlizna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL