Jak się ważyć? Przestrzegaj tych kilku zasad
Wchodzisz na wagę i jesteś przerażona. Przecież jeszcze wczoraj "na liczniku" było mniej kilogramów... Otóż, ważenie się dzień po dniu nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej też nie robić tego o byle jakiej porze. A kiedy? Sprawdź, kiedy i jak prawidłowo się ważyć.
Nie tylko osoby na diecie odchudzającej powinny kontrolować wagę. Unikanie ważenia się może, małymi krokami, prowadzić do otyłości, która pociąga za sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Ale nadmierne ważenie się też nie jest dobrym rozwiązaniem. Wśród kobiet, które bardzo często wchodziły na wagę, naukowcy zaobserwowali wzrost niepokoju, stanów depresyjnych oraz spadek zadowolenia z własnego ciała. Częste kontrolowanie wagi, co kilka godzin, po każdym posiłku, może być pierwszym sygnałem zaburzeń odżywiania!
Więc jak często powinniśmy się ważyć? Jak robić to prawidłowo, by uzyskać wiarygodny wynik? Odpowiadamy!
Jesteś na diecie? Ważąc się, monitorujesz swoje postępy. Jednak nie wchodź na wagę codziennie, a tym bardziej nie waż się po każdym posiłku. Rób to maksymalnie raz w tygodniu, w wybrany dzień.
- Nie ma powodu, aby ważyć się częściej niż raz w tygodniu. Przy codziennych wahaniach wody w organizmie masa ciała może się drastycznie zmieniać z dnia na dzień - zwraca uwagę dietetyk Rachel Fine, cytowana przez healthline.com. - Ważenie się w tym samym czasie co tydzień daje dokładniejszy obraz - wskazuje.
Warto zaznaczyć również, że większość diet, które pozwalają zdrowo zrzucić zbędne kilogramy, została opracowana tak, by w ciągu tygodnia ubytek masy ciała wynosił 0,5-1 kg. Zmiany nie zauważysz już następnego dnia.
Nie jesteś na diecie? Wystarczy, że wagę skontrolujesz raz w miesiącu.
Wahania wagi w ciągu dnia to zupełnie normalne zjawisko. Na naszą wagę wpływa bowiem wiele czynników, poczynając od poziomu nawodnienia i spożytych posiłków, a kończąc na poziomie aktywności fizycznej czy wpływie hormonów. Czy wiesz, że masa ciała w ciągu doby może zmienić się nawet o 2 kg? W przypadku kobiet przed miesiączką nawet o 3 kg.
Eksperci wskazują, że najdokładniejszy wynik uzyskasz rano, po wizycie w toalecie i przed zjedzeniem czegokolwiek. Twoje ciało w nocy miało bowiem dużo czasu na strawienie i przetworzenie wszystkiego, co zostało przez ciebie spożyte w ciągu dnia.
Poranki dla wielu z nas są jednak często intensywne i ważenie się może być ostatnią rzeczą, która przyjdzie nam wtedy do głowy. Dlatego, jeśli nie możesz tego zrobić przed pójściem do pracy, zjedzeniem śniadania itp., zrób to np. przed pójściem spać, po kolacji. Z tym że każda kolejna kontrola wagi powinna się odbywać o tej właśnie porze. Nie waż się raz rano, raz wieczorem. Wynik będzie zafałszowany.
Kolejne istotne informacje. Wchodzenie na wagę po intensywnym treningu jest błędem. Zważ się przed treningiem albo dzień po nim.
Co się tyczy kobiet - należy unikać ważenia kilka dni przed okresem i w czasie okresu (organizm gromadzi wtedy więcej wody).
Ważąc się, powinno się ograniczyć zmienne. Jeśli chcesz, by waga dała wiarygodny wynik, waż się bez ubrań (np. w samej bieliźnie) i butów - boso. Jeśli ważysz się w ubraniach, to niech będą one zawsze te same, np. piżama.
Pewne nasze niedopatrzenia też mogą zafałszować wynik. Dobrze na zważenie się poświęcić nieco więcej czasu. Zwróć uwagę na to, na jakim podłożu stawiasz wagę. Niech to nie będzie dywan, wykładzina, ale płytki lub panele. Na środku wagi powinny znaleźć się całe stopy. Wyprostuj się.
Nie zapominajmy jednak, że nawet przestrzegając powyższych zaleceń, waga może się mylić. To tylko urządzenie.
CZYTAJ TAKŻE:
Jak leczyć się dietą? Cztery najlepsze diety lecznicze dla każdego