Dokucza w nocy? Może być objawem problemów z tarczycą, a nawet nowotworu

Pocenie się w trakcie snu zazwyczaj nie powinno być powodem do niepokoju. Jest ono całkowicie naturalne na przykład w sytuacji, gdy w pokoju, w którym śpimy, jest zbyt gorąco, lub gdy leżymy pod zbyt ciepłą kołdrą. Jednak w sytuacji, gdy poty nocne utrzymują się długo bądź są bardzo mocno nasilone, warto udać się do lekarza. Jakie mogą być przyczyny pocenia się w nocy? Wyjaśniamy.

Infekcje

Nocne poty bardzo często towarzyszą infekcjom przebiegającym z gorączką. Zalicza się do nich m.in. zakażenia sezonowe (grypę, COVID-19) bądź też infekcje bakteryjne (np. paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków podniebiennych czy też zapalenie płuc). Pocenie się jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu mającym na celu obniżenie temperatury ciała w trakcie gorączki. W przypadku wysokiej, przekraczającej 38,5 st. Celsjusza temperatury, można spróbować ją obniżyć przy pomocy leków przeciwgorączkowych, np. paracetamolu czy ibuprofenu. Z kolei, jeśli temperatura jest niższa, warto wstrzymać się ze zbijaniem gorączki i dać szansę organizmowi zwalczyć infekcję samodzielnie. 

Reklama

Niektóre leki

Jedną z przyczyn uciążliwego pocenia się w nocy może być przyjmowanie na stałe niektórych leków. Trzeba tutaj wymienić przede wszystkim:

  • leki przeciwdepresyjne, używane w leczeniu m.in. depresji i zaburzeń lękowych (np. fluoksetyna, sertalina, wenlafaksyna, duloksetyna, imipramina, amitryptylina);
  • kortykosteroidy doustne, stosowane w leczeniu m.in. układowych chorób tkanki łącznej, ciężkich postaci alergii skórnych, chorób zapalnych jelit, niektórych nowotworów czy stwardnienia rozsianego;
  • leki przeciwcukrzycowe, które mogą wywoływać hipoglikemię (np. insulina, gliklazyd, glimepiryd). 

Lęki

Przewlekły stres i ciągłe odczuwanie lęku może być jedną z przyczyn obfitego pocenia się w nocy. W trakcie stresu cały organizm postawiony jest w gotowości - aktywuje się układ współczulny, uwalniane są mediatory stresu jak adrenalina czy kortyzol. Przyspieszają one bicie serca, są odpowiedzialne za objawy z przewodu pokarmowego, ale również nasilają pocenie się. U niektórych osób, szczególnie odczuwających przewlekły stres, mogą pojawić się problemy z zaśnięciem, niewysypianie się i nocne poty. Mogą one być bardzo obfite, do tego stopnia, że pacjenci czasem są zmuszeni do przebierania się w środku nocy. Oczywiście, gdy takie objawy wystąpią, warto w pierwszej kolejności wykonać podstawowe badania, m.in. morfologię krwi i ocenę funkcji nerek, aby wykluczyć ich poważniejsze przyczyny.

Nadużywanie alkoholu

Osoby przewlekle nadużywające alkoholu również bardzo często cierpią z powodu nadmiernej potliwości. Obecnie nie jest do końca jasne, dlaczego tak się dzieje. Podejrzewa się, że główną rolę pełni tutaj aktywacja układu współczulnego. Podnosi to temperaturę ciała, więc organizm, aby się ochłodzić, zaczyna się pocić. Podobna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy nagle robi się nam gorąco po spożyciu niewielkich ilości czystego alkoholu etylowego. Z tą różnicą, że u osób z problemem alkoholowym ma to miejsce bez przerwy. Przewlekłe nadużywanie alkoholu, oprócz obfitych nocnych potów, może również być przyczyną nadmiernego pocenia się rąk i stóp.

Menopauza

W okresie menopauzy uderzenia gorąca nie są rzadkością. Związane są one z zachodzącymi zmianami hormonalnymi, m.in. gwałtownym spadkiem produkcji estrogenów przez jajniki. Często towarzyszy im nadmierna potliwość, która może również pojawić się w nocy.

Hipoglikemia

W trakcie napadu hipoglikemii, czyli obniżenia się poziomu glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l), dochodzi do uaktywnienia się układu współczulnego. Obok drżenia rąk, nerwowości i kilku innych objawów wywołuje nadmierne pocenie się. Taki napad może się pojawić również w nocy - jest wtedy bardzo niebezpieczny. Objawy hipoglikemii w czasie snu mogą być mniej wyrażone nawet przy bardzo dużych spadkach poziomu cukru we krwi. Istnieje również ryzyko, że osoba ze znaczną hipoglikemią w nocy straci przytomność jeszcze przed obudzeniem się. Z tego powodu tak ważne jest, by osoby chorujące na cukrzycę miały odpowiednio dobrane leki, aby móc kontrolować poziom glukozy we krwi i zapobiegać hipoglikemii.

Białaczki i chłoniaki

Pocenie się w nocy jest również jednym z objawów białaczek i chłoniaków. Zazwyczaj występuje w połączeniu z innymi objawami - utrzymującą się gorączką, uogólnionym lub miejscowym powiększeniem węzłów chłonnych, niezamierzoną utratą masy ciała, osłabieniem odporności, bólami kości, bladością skóry czy łatwym siniaczeniem się. Poty nocne w przebiegu białaczki są bardzo obfite. Chory często jest zmuszony kilkukrotnie przebierać się w nocy, a mimo to rano budzi się cały mokry, w przepoconej pościeli. Tak nasilone objawy zawsze są wskazaniem do wykonania chociażby podstawowych badań krwi - morfologii z rozmazem, OB i CRP.

Nadczynność tarczycy

Osoby z nadczynnością tarczycy bardzo często cierpią z powodu nadmiernej potliwości. Przejawia się ona nie tylko obfitym poceniem się w nocy, ale również w ciągu dnia. Jest to związane z tym, że hormony tarczycy uczestniczą w regulacji wydzielania potu. Gdy tarczyca produkuje zbyt dużo swoich hormonów, dochodzi do nadmiernego pobudzenia gruczołów potowych. Przyczynia się do tego również podwyższenie temperatury ciała, co aktywuje pocenie się będące naturalną reakcją organizmu w momencie przegrzania.

CZYTAJ TAKŻE:

Sposoby na nadpotliwość. Od leków, przez botoks, po operację

Nieoczywiste powody uderzenia gorąca. To wcale nie musi być menopauza

Domowe sposoby na nadmierne pocenie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nocne poty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL