Reklama

Czy napletek jest potrzebny?

Napletek to okrężny fałd skórny zlokalizowany na szczycie prącia. Ci, którzy mają usunięty napletek, twierdzą, że jest to bardziej higieniczne i oszczędza wielu problemów. Zbadano, że mężczyźni obrzezani w porównaniu z tymi wyposażonymi w napletek, rzadziej zapadają na choroby weneryczne.

 Mężczyzn z usuniętym napletkiem podobno też dwukrotnie rzadziej zarażają się wirusem HIV. Mniej straszne dla nich zakażenia wirusem brodawki płciowej, infekcje dróg moczowych, problemy z płodnością i nerwice na tle seksualnym. Jednak opinia, że obrzezanie znacząco poprawia jakość współżycia seksualnego oraz wydłuża stosunek - nie została niczym potwierdzona.

Kłopotliwy napletek

Rzeczywiście, z napletkiem może się wiązać kilka problemów. Najbardziej znanym chyba jest stulejka, z którą mamy do czynienia w przypadku, gdy niemożliwe jest zsunięcie napletka z penisa. 

Reklama

Wynika to ze zbyt ciasnej budowy napletka i niejednokrotnie wymaga obrzezania leczniczego. Innym problemem jest przyklejony napletek, który po ukończeniu przez dziecko kilku lat powinien dawać się swobodnie przesuwać odsłaniając żołądź. Jeżeli taki stan utrzymuje się do okresu nastoletniego,  konieczna jest interwencja lekarza.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL