Jak rozpoznać problemy z dwunastnicą?

​Dwunastnica pełni bardzo ważną rolę w naszym trawieniu. Uważajmy zatem, by jej nie szkodzić!

Dwunastnica i jej zadania

Dwunastnica stanowi pierwszą część jelita cienkiego. Uchodzi do niej szereg przewodów, m.in. żółciowy tzw. wspólny oraz trzustkowy. To w dwunastnicy jest rozkładany pokarm częściowo strawiony w żołądku. Zachodzą w niej zatem bardzo intensywne procesy trawienne białek, tłuszczów oraz węglowodanów. 

Dzięki temu substancje odżywcze mogą bez trudu zostać wchłonięte przez organizm w dalszych częściach jelita cienkiego. Odbywa się to dzięki enzymom soku trzustkowego przy obecności żółci. Złe funkcjonowanie dwunastnicy oznacza zatem poważne problemy trawienne.

Reklama

Dwunastnica - najczęstsze problemy

Stres najczęściej daje znać podrażnieniami dwunastnicy. Jeżeli dopadają nas nagłe i ostre bóle nadbrzusza, promieniujące w okolice kręgosłupa, a cierpimy dodatkowo na nadkwasotę, zażywamy leki nadwyrężające dwunastnicę - przebadajmy się koniecznie.

Niezależnie od stopnia zaawansowania podrażnień, pożądane będzie lżejsze jedzenie, odstawienie alkoholu oraz nikotyny. Ignorowanie sygnałów ze strony dwunastnicy może z czasem bowiem doprowadzić do choroby wrzodowej, a ta wiąże się z dotkliwymi bólami i nawrotami choroby. 

Dwunastnica często również może być narażona na refluks dwunastniczo-żołądkowy, dotkliwą chorobę związaną z sytuacją, gdy treść dwunastnicy zamiast przemieścić się do jelita cienkiego, cofa się do żołądka niszcząco działając na jego śluzówkę.

Dieta dla dwunastnicy - jakie wyrzeczenia?

Poza rzuceniem alkoholu i nikotyny, zaleca się również porzucenie używek, napoi gazowanych. Niewskazane są nawet buliony, kwaśne owoce i soki. Dla poprawy stanu dwunastnicy unikamy też potraw smażonych i pieczonych, pikantnych, kwaśnych i słonych. Należy też jeść częściej a mniejszymi porcjami i nie dopuszczać do uczucia głodu w nocy.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: układ pokarmowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL