Jak rozpoznać problemy z dwunastnicą?
Dwunastnica pełni bardzo ważną rolę w naszym trawieniu. Uważajmy zatem, by jej nie szkodzić!
Dwunastnica stanowi pierwszą część jelita cienkiego. Uchodzi do niej szereg przewodów, m.in. żółciowy tzw. wspólny oraz trzustkowy. To w dwunastnicy jest rozkładany pokarm częściowo strawiony w żołądku. Zachodzą w niej zatem bardzo intensywne procesy trawienne białek, tłuszczów oraz węglowodanów.
Dzięki temu substancje odżywcze mogą bez trudu zostać wchłonięte przez organizm w dalszych częściach jelita cienkiego. Odbywa się to dzięki enzymom soku trzustkowego przy obecności żółci. Złe funkcjonowanie dwunastnicy oznacza zatem poważne problemy trawienne.
Stres najczęściej daje znać podrażnieniami dwunastnicy. Jeżeli dopadają nas nagłe i ostre bóle nadbrzusza, promieniujące w okolice kręgosłupa, a cierpimy dodatkowo na nadkwasotę, zażywamy leki nadwyrężające dwunastnicę - przebadajmy się koniecznie.
Niezależnie od stopnia zaawansowania podrażnień, pożądane będzie lżejsze jedzenie, odstawienie alkoholu oraz nikotyny. Ignorowanie sygnałów ze strony dwunastnicy może z czasem bowiem doprowadzić do choroby wrzodowej, a ta wiąże się z dotkliwymi bólami i nawrotami choroby.
Dwunastnica często również może być narażona na refluks dwunastniczo-żołądkowy, dotkliwą chorobę związaną z sytuacją, gdy treść dwunastnicy zamiast przemieścić się do jelita cienkiego, cofa się do żołądka niszcząco działając na jego śluzówkę.
Poza rzuceniem alkoholu i nikotyny, zaleca się również porzucenie używek, napoi gazowanych. Niewskazane są nawet buliony, kwaśne owoce i soki. Dla poprawy stanu dwunastnicy unikamy też potraw smażonych i pieczonych, pikantnych, kwaśnych i słonych. Należy też jeść częściej a mniejszymi porcjami i nie dopuszczać do uczucia głodu w nocy.