Co oznacza białkomocz? O tych chorobach może świadczyć

Białko w moczu może świadczyć o chorobie nerek, zakrzepicy żył, nadciśnieniu albo cukrzycy. To ważny sygnał od organizmu, który jeśli tylko zostanie zdiagnozowany, wymaga dalszej diagnostyki i leczenia jego przyczyny. Zobacz, jakie są powody wystąpienia białkomoczu.

Co to jest białkomocz?

Kiedy w moczu pojawia się białko i nie jest to spowodowane wysiłkiem fizycznym, oznacza to poważną chorobę nerek. Taki stan może być wywołany także przez cukrzycę i inne choroby uszkadzające układ moczowy.

Białkomocz - badanie moczu i diagnoza

Do zdiagnozowania tej dolegliwości nie wystarcza pojedyncze badanie, gdyż pozytywny wynik może być spowodowany błędem podczas pobierania moczu. Z tego powodu należy przed badaniem dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo oddać mocz do badania. Kluczowe jest, by mocz do badania był pobrany rano, tuż po przebudzeniu, i zaniesiony do punktu diagnostycznego niezwłocznie. Ważne jest także, aby pojemnik nie był wcześniej otwierany i był sterylny. Dobę przed badaniem należy zaniechać intensywnego wysiłku fizycznego i spożywania alkoholu.

Reklama

Po wykryciu białkomoczu analizuje się, jakie białka się w nim znalazły, dzięki czemu lekarz może się dowiedzieć, co spowodowało chorobę.

Białkomocz a uszkodzenie nerek

Białkomocz jest najczęściej spowodowany patologiami w działaniu nerek i całego układu wydalniczego. Może pojawić się jako następstwo nieprawidłowo funkcjonującej cewki lub nefronów. Czasem objaw ten zdradza, że zaburzone jest funkcjonowanie całej nerki, co dzieje się w przypadku pojawienia się białkomoczu przednerkowego.

Jakie choroby wywołują białkomocz?

Białkomocz jest spowodowany przez wiele poważnych chorób. Należą do nich takie zaburzenia jak stwardnienie nerek, zakrzepica żył, nadciśnienie i choroby związane z nieprawidłowym wydzielaniem limfocytów. 

Kolejne powody tego stanu to brak odporności po zakażeniu HIV i innymi wirusami

Białkomocz może to oznaczać także cukrzycę, w której dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń w nerkach. Taki stan to także oznaka anemii sierpowatej. 

Białkomocz pojawia się także u sportowców, ponieważ jego przyczyną jest wysiłek fizyczny, a także podczas wysokiej gorączki. Taki stan szybko przemija i nie ma konieczności leczenia go.

Jeśli podczas badania zostanie wykryty białkomocz, konieczne jest zdiagnozowanie jego przyczyny i jej leczenie. W przeciwnym razie może dojść do pojawienia się kolejnych objawów, które będą groźne dla życia pacjenta.

CZYTAJ TAKŻE: 

10 objawów chorych nerek, które zobaczysz na twarzy

Ile należy wydalać moczu, aby być zdrowym?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: białkomocz | badanie moczu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL