10 objawów chorych nerek, które zobaczysz na twarzy

Nerki pełnią niezwykle istotną funkcję w naszym organizmie, bowiem są odpowiedzialne za usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, regulują poziom płynów ustrojowych, a także wpływają na równowagę kwasowo-zasadową. Nieprawidłowa praca nerek często przez długi okres nie daje o sobie znać. Są jednak objawy, które możemy dojrzeć w lustrze i jest to sygnał, by udać się do lekarza. Po jakich objawach możemy poznać, że z nerkami dzieje się coś złego i na co zwrócić szczególną uwagę?

Nerki - rola w organizmie

Nerka jest narządem układu moczowego-płciowego, która pełni rolę wydalniczą, ponieważ produkuje mocz. Ponadto spełnia funkcję endokrynną i regulacyjną, ponieważ jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowej gospodarki wodnej ludzkiego organizmu.

Nerki są pewnego rodzaju "filtrem" naszego organizmu, ponieważ to właśnie one odpowiedzialne są za usuwanie toksyn z organizmu, pozbywają się zbyt dużej ilości wody, regulują ciśnienie tętnicze krwi oraz wpływają na układ kostny, ponieważ to właśnie nerki produkują aktywną postać witaminy D.

Reklama

Choroba nerek zagraża życiu

Jeśli nerki nie pracują prawidłowo, w organizmie człowieka dochodzi do kumulacji szkodliwych produktów przemiany materii, nie działa prawidłowo regulacja ciśnienia tętniczego krwi oraz pojawiają się inne dla zdrowia konsekwencje. W chorych nerkach początkowo dochodzi do przerostu kłębuszków nerkowych, następnie twardnieją i włóknieją. W nerkach dochodzi do utraty nefronów, co powoduje upośledzenie pracy układu moczowego.

Ostra niewydolność nerek może rozwinąć się nagle i charakteryzuje się zmniejszeniem produkcji moczu poniżej 500 ml na dobę. Może wynikać z odwodnienia organizmu, niewydolności serca lub zatoru tętnicy nerkowej. Ze strony nerek może być wywołana kłębuszkowym zapaleniem nerek, zatruciem lub przeszkodą w odpływie moczu, np. poprzez zatkanie moczowodu przez kamienie. Stan ostrej niewydolności nerek wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Choroba nerek - objawy

Chore nerki przez długi czas mogą nie dawać żadnych objawów. Jednak jeśli już występują, to najczęściej w postaci:

  • bladej skóry,
  • obniżonej odporności,
  • wymiotów,
  • zaburzeń rytmu serca,
  • osłabienia i męczliwości.

Już te objawy powinny wzbudzić niepokój i muszą zostać skonsultowane z lekarzem. By ocenić stan nerek, wykonuje się badania z krwi, moczu oraz wskazane jest badanie obrazowe USG, w którym najczęściej uwidocznione zostaje zmniejszenie organów.

Choroba nerek - 10 objawów na twarzy

Jeśli nerki nie pracują prawidłowo, pierwsze objawy dojrzymy na twarzy. Pojawia się kilka charakterystycznych zmian, które świadczą o tym, że w układzie moczowym dzieje się coś złego. O złym stanie nerek świadczą:

  1. worki i sińce pod oczami,
  2. obrzmiałe dolne powieki,
  3. zaczerwieniona górna warga,
  4. zaczerwienione uszy,
  5. blada cera,
  6. wysypka na twarzy,
  7. głębokie bruzdy na czole,
  8. swędzące krostki,
  9. zgrubienie skóry twarzy,
  10. pocenie się twarzy.

Charakterystyczne "worki" pod oczami oraz opuchlizna na powiekach wywołana jest niedostateczną filtracją krwi i nieprawidłowym odprowadzeniem wody z organizmu. Za to odpowiedzialne są oczywiście nerki, które jeśli nie pracują prawidłowo, nie pełnią prawidłowo funkcji "filtra" w naszym ciele. 

Swędząca, zgrubiała skóra skłonna do wyprysków i bruzd jest spowodowana nagromadzeniem się zbyt dużej ilości toksyn i szkodliwych substancji w naszym organizmie. Nerki są odpowiedzialne za "filtrowanie" toksyn, a jeśli nie działają prawidłowo, dochodzi do ich kumulacji. Zmiany skórne mogą pojawiać się również w innych partiach ciała. 

Zaczerwienienia widoczne na uszach i wargach mogę być spowodowane upośledzeniem czynności płytek krwi oraz zwężeniem naczyń krwionośnych. O zaburzonej pracy nerek świadczyć mogą skłonności do krwawień oraz pojawianie się krwawych wybroczyn na ciele.

CZYTAJ TAKŻE: 

Ponad połowa cukrzyków zmaga się dodatkowo z tą chorobą

O czym może świadczyć krwiomocz?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: niewydolność nerek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL