Krwiomocz - o czym świadczy?

Mówiąc o krwiomoczu bardzo ważne jest by odróżniać go od krwinkomoczu. Krwinkomocz to obecność więcej niż trzech erytrocytów (czerwonych krwinek), w moczu w polu widzenia podczas mikroskopowej analizy. W przypadku krwiomoczu, mocz nie ma prawidłowego, czyli słomkowego koloru, jest czerwony, gdyż erytrocytów jest na tyle dużo, że powodują jego widoczne zabarwienie. Krwiomocz jest często zgłaszanym objawem, który może być manifestacją wielu poważnych chorób.

Jak objawia się krwiomocz i o jakich chorobach świadczy?

Pacjenci zgłaszają się do lekarza kiedy obserwują nietypowy kolor moczu, zazwyczaj określają go jako brunatny. Często jest to objaw izolowany, ale niejednokrotnie towarzyszą mu: gorączka, zwiększona częstość oddawania moczu, bóle podbrzusza i pleców, dyskomfort w trakcie mikcji, opisywany jako pieczenie. W żadnym przypadku nie powinno się bagatelizować krwiomoczu, dlatego w przypadku zaobserwowania go u siebie, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu.  Krwiomocz może świadczyć o następujących chorobach:

●     kamicy moczowej;

Reklama

●     nowotworach;

●     ciałach obcych w układzie moczowym;

●     zapaleniach układu moczowego;

●     zwężeniu cewki moczowej;

●     wielotorbielowatości nerek- wrodzona choroba nerek o podłożu genetycznym, przez wiele lat nie daje objawów, by w wieku dojrzałym wywołać krwiomocz, nadciśnienie i silny ból w okolicy lędźwiowej;

●     urazach;

●     chorobach gruczołu krokowego- przerost prostaty nie zawsze jest objawem patologicznym, pojawia się zazwyczaj po 45. − 50. roku życia i dotyczy nawet połowy badanych;

●     zespole Alporta- będącym rzadką chorobą tkanki łącznej, spowodowanym nieprawidłową budową kolagenu typu IV;

●     kolce nerkowej- której najczęściej towarzyszą wymioty, gorączka i bóle w okolice lędźwiowej;

●     ostrej śródmiąższowej chorobie nerek - w tym wypadku, wskazane jest wykonanie biopsji nerki;

●     endometriozie- czyli nietypowej lokalizacji błony śluzowej macicy;

●     chorobach nerek, takich jak: zawał nerki, zakrzepica żył nerkowych, oraz glomerulopatiach.

Na kolor moczu ma wpływ spożywana żywność, : buraki, rydze i rabarbar, a także leki, na przykład: antybiotyk ryfampicyna. Mylący bywa także kolor moczu podczas miesiączki, który jest fizjologiczny dla kobiet, ponieważ krew menstruacyjna nadaje barwę, która mogłaby sugerować krwiomocz. Co ważne podczas miesiączki nie powinno wykonywać się badania moczu, dlatego że świeża krew może zafałszować wynik. Krew w moczu występuje także po intensywnym wysiłku fizycznym i w trakcie gorączki. Alarmującym objawem jest obecność skrzepów krwi w moczu dziecka, taka sytuacja wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Jak postępować w przypadku wystąpienia krwiomoczu?

 Po zgłoszeniu się do lekarza, możemy spodziewać się skierowania na badania laboratoryjne. Poza badaniem ogólnym moczu wykonuje się badania krwi: morfologię, kreatyninę, CRP. Przydatne okazują się także badania obrazowe, czyli: USG, oraz RTG jamy brzusznej.

Leczenie krwiomoczu skupia się na eliminacji choroby podstawowej. Jeżeli rozpoznaniem okaże się zakażenie, najczęściej zaleca się przyjmowanie antybiotyków. Kamica nerkowa wymaga leczenia przeciwzapalnego i przeciwbólowego, tylko w niektórych przypadkach konieczne okazuje się wykonanie zabiegu kruszenia kamieni nerkowych. Podejrzenie nowotworu jest wskazaniem do konsultacji onkologicznej. Krwiomocz ustępuje zazwyczaj kiedy dojdzie do wyleczenia pierwotnej dolegliwości. Czasami zupełne wyzdrowienie nie jest możliwe, ma to miejsce przede wszystkim gdy pacjent cierpi na nowotwór złośliwy. Przydatne jest wtedy leczenie objawowe, które ma na celu zatrzymanie krwotoku, albo transfuzja, której celem jest uzupełnienie niedoborów krwi. Oczywiście, jeśli lekarz uzna to za konieczne należy pojawić się na wizycie kontrolnej i zgłaszać się za każdym razem kiedy objaw się powtórzy.  Analiza moczu jest badaniem profilaktycznym, które powinno być wykonywane raz do roku.

Zobacz także:

Kolor moczu - co mówi o twoim stanie zdrowia?

Badanie ogólne moczu - jak interpretować wyniki?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: krwiomocz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL