Zakażenie wirusem HPV. Groźniejsze niż myślisz

​Wirus HPV jest odpowiedzialny za wiele chorób przenoszonych drogą płciową, w tym kłykciny kończyste. Poznaj drogi zakażenia i objawy o nim świadczące.

Co wiemy o wirusie HPV?

Wirus HPV występuje w 200 różnych odmianach. Zarażamy się głównie przez kontakty seksualne oraz skórne. Około 40 rodzajów wirusa wywołuje choroby narządów moczowo-płciowych, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. 

Bywa że są to infekcje zupełnie niegroźne. Zdarza się jednak, że dolegliwości wywoływane przez HPV są nie tylko dokuczliwe, ale niebezpieczne.

Kłykciny kończyste - działanie HPV u mężczyzn i kobiet

Jedną z chorób wywoływanych przez HPV zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, są kłykciny kończyste. Pojawiają się one w postaci brodawek występujących pojedynczo lub w grupach. Występują w okolicach narządów rozrodczych i odbytu, a nawet na udach.

W tym wypadku działanie HPV nie musi być specjalnie groźne, ponieważ kłykciny kończyste dają się dość łatwo leczyć i nie przeradzają się w nowotwory.

Reklama

Działanie wirusa HPV u mężczyzn

Najczęściej HPV nie wywołuje w przypadku zarażonego mężczyzny poważnych konsekwencji, bywa jednak, że wirus może spowodować wystąpienie raka prącia oraz odbytu

Możliwa jest też choroba Bowena, która jest również dolegliwością nowotworową. W przypadku wystąpienia tych infekcji bywa konieczne leczenie operacyjne, chemio- oraz radioterapia.

Działanie wirusa HPV u kobiet

Wirus HPV jest odpowiedzialny za pojawianie się u kobiet raka szyjki macicy. Jest to ten rodzaj raka, którego nie dziedziczymy, nie jest nam przekazywany genetycznie, zatem w jego przypadku fakt zachorowania bądź nie, zależy przede wszystkim od własnego poczucia odpowiedzialności.

Ochrona przed HPV

Przed wirusem HPV możemy obronić się tym, co najskuteczniejsze - korzystaniem z prezerwatyw oraz regularnymi kontrolami lekarskimi. Bardzo skutecznym sposobem jest również szczepienie antyHPV.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: HPV
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL