​Tak się objawia zespół chronicznego zmęczenia - choroba XXI wieku

Choć nie występuje w międzynarodowym spisie chorób, zespół chronicznego zmęczenia już dziś bywa uznawany za jedną z chorób cywilizacyjnych. Permanentny stres, presja, rosnące tempo życia - składowe współczesnego wyścigu szczurów odciskają swoje piętno na samopoczuciu coraz większej grupy ludzi.

Jeszcze zwykłe niewyspanie czy już zespół chronicznego zmęczenia?

Typowe objawy zespołu chronicznego zmęczenia to:

  • uczucie nieustannego wyczerpania (występujące nawet bez większej aktywności fizycznej, niemijające po przespanej nocy), 
  • przewlekła senność, 
  • bóle głowy, mięśni i stawów, 
  • brak energii do działania, 
  • spadek libido, 
  • problemy z koncentracją, 
  • apatia.

W wyniku tej przypadłości rzadziej mogą też pojawiać się bóle gardła czy powiększenie węzłów chłonnych. O zespole chronicznego zmęczenia mówimy wówczas, gdy dolegliwości utrzymują się przez ponad pół roku.

Reklama

Do dziś nie ustalono jednoznacznie przyczyn występowania tej choroby. Ciągłe znużenie czy senność mogą powodować oczywiście infekcje wirusowe lub bakteryjne, przewlekłe choroby czy nowotwory, coraz częściej jednak zespół chronicznego zmęczenia pojawia się bez żadnej uchwytnej przyczyny zdrowotnej. 

Najbardziej narażone są osoby żyjące wyjątkowo aktywnie, w ciągłym stresie i niedbające o zdrowy tryb życia i odpoczynek.

Skąd się bierze zespół chronicznego zmęczenia?

Dokładne przyczyny występowania zespołu chronicznego zmęczenia nie są poznane. Można jednak wyróżnić powtarzalne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia tej choroby. To przede wszystkim inne choroby, którym zespół chronicznego zmęczenia może towarzyszyć. Są to:

Bardzo często choroba powiązywana jest z nieodpowiednim stylem życia. Chodzi przede wszystkim o przepracowanie, silny chroniczny stres, niedobór snu, używki i niezdrową dietę.

Chroniczne zmęczenie - czy to się leczy?

Z pewnością nie należy bagatelizować długo utrzymujących się objawów zespołu chronicznego zmęczenia. Warto skonsultować się z lekarzem, który wykluczy ewentualne wstępowanie innych chorób, które mogą być przyczyną uciążliwych dolegliwości.

W przypadku zdiagnozowania zespołu chronicznego zmęczenia, leczenie zostanie dobrane do konkretnych symptomów. Lekarz może zalecić psychoterapię, leczenie farmakologiczne (antydepresanty) i zapewne konieczna będzie choćby częściowa zmiana trybu życia - aktywność fizyczna, zdrowa dieta, relaks.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak działają antydepresanty? To warto o nich wiedzieć

Zespół napięcia miesiączkowego to nie wymysł. Lista objawów jest długa 


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zespół chronicznego zmęczenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL