Mononukleoza zakaźna

Ta wirusowa choroba przenoszona jest przez ślinę, dlatego też zyskała nazwę "choroby pocałunków".

Ta wirusowa choroba przenoszona jest przez ślinę, dlatego też zyskała nazwę "choroby pocałunków".


Przyczyny

Przyczyną jest zakażenie limfocytów (białych ciałek krwi) wirusem Epsteina-Barr (EBV), masowo występującym wśród ludzi. Po zakażeniu wirus namnaża się w jamie nosowo-gardłowej. Najczęściej powodem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem przez pocałunek lub przez zabawki. Najczęściej chorują nastolatki i dzieci w wieku przedszkolnym.  Objawy

Od zakażenia do wystąpienia objawów mija 30-50 dni. W przebiegu mononukleozy zakaźnej mówi się o występujących najpierw objawach niecharakterystycznych - osłabieniu, bólach mięśniowo-stawowych, bólach głowy, gorączce, stanach podgorączkowych, braku apetytu. Po nich rozwijają się objawy właściwe, które utrzymują się od 7 do 28 dni.

Reklama

Do nich zalicza się przede wszystkim infekcję gardła, której towarzyszy silny ból, zmianom w gardle może towarzyszyć nieżyt błony śluzowej nosa. Na migdałkach pojawia się biały nalot, usta wydzielają  charakterystyczny, mdły zapach, pacjent mówi z trudnością i przez nos. Pojawia się gorączka, może być bardzo wysoka i utrzymywać się 2-3 tygodni. Węzły chłonne powiększają się, ich dotykanie powoduje ból. U dzieci zdarza się też obrzęk nasady nosa, łuków brwiowych oraz powiek. Powiększeniu ulegają też narządy wewnętrzne.

Leczenie

Nie ma specyficznej terapii - chorym podaje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, niekiedy wskazana jest hospitalizacja.

Powrót do zdrowia może trwać długo, jeśli w przebiegu mononukleozy pojawi się przewlekły zespół zmęczeniowy. Nieznana jest przyczyna ich powstawania. Zespół zmęczeniowy objawia się nawet w kilka miesięcy po przebyciu choroby, najczęściej u osób, u których choroba przebiegała łagodnie.

Jego symptomy to stałe poczucie zmęczenia i wyczerpania, osłabienie, nadmierna męczliwość, trudności z koncentracją uwagi.

Na szczęście, powikłania występują rzadko.  Należą do nich m. in.: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, niedokrwistość, padaczka, zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie splotu barkowego.

Lekarze ostrzegają, że osoba, która przebyła mononukleozę może zarażać nawet pół roku po ustąpieniu objawów choroby.

KOL


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL