RZS. Jak objawia się reumatoidalne zapalenie stawów?
RZS wbrew skojarzeniom, że reumatyzm to choroba wieku starczego, częściej atakuje raczej młode kobiety. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą nieuleczalną, trzeba nauczyć się z nią żyć.
RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), dawniej określane jako artretyzm lub gościec przewlekle postępujący, to przewlekła, zapalna choroba reumatyczna najczęściej o charakterze autoimmunologicznym (układ odpornościowy atakuje własne tkanki i komórki).
Przyczyny RZS nie zostały do końca zbadane - mogą mieć związek z obciążeniami dziedzicznymi, długotrwałym stresem, dużym wysiłkiem fizycznym, porodem, zakażeniem bakteriami lub wirusami, paleniem tytoniu. Przy RZS pojawia się stan zapalny błony maziowej stawów, która przez to powiększa się i może powodować zniszczenia przylegających struktur (chrząstek, kości, więzadeł, ścięgien) aż do powstania zmian zwyrodnieniowych.
RZS może rozwijać się długo bez żadnych dolegliwości, może także zaatakować nagle. Najczęstsze objawy RZS to:
- początkowo przypominające grypę (osłabienie, zmęczenie, stan podgorączkowy, ból mięśni, utrata apetytu a nawet zmniejszenie masy ciała)
- obrzęki stawów nóg i rąk - początkowo drobnych
- sztywnienie stawów rąk i nóg
- nasilający się ból i tkliwość stawów na ucisk
- ograniczenie ruchomości.
RZS może atakować także narządy wewnętrzne i wywoływać różne powikłania (m. in. guzki reumatoidalne, miażdżyca, choroby serca, osteoporoza, zapalenie płuc, zaburzenia nerwowe i hematologiczne).
Po zaobserwowaniu bólu i obrzęku stawów trzeba zgłosić się do lekarza, bagatelizowanie pierwszych objawów może prowadzić do bolesnych powikłań.
Skuteczne leczenie RZS umożliwia ustąpienie dolegliwości oraz zachowanie sprawności. Postępowanie polega na stosowaniu odpowiednich leków, nie tylko przeciwbólowych, oraz na jak najwcześniej podjętej rehabilitacji. Dobre wyniki przynoszą zabiegi balneologiczne, hydroterapia, elektroterapia, również odpowiednia dieta.