Jak uporać się z kacem? Niezawodne sposoby na syndrom dnia następnego
Żeby nie mieć kaca, trzeba zabezpieczyć się już dzień wcześniej oraz w trakcie przyjęcia. Kluczowe jest picie wody pomiędzy drinkami, niemieszanie alkoholi, porządny posiłek przed imprezą... Jeśli mimo tego zdarzy ci się doświadczać syndromu dnia następnego, wciąż możesz pozbyć się dokuczliwych objawów. Nie zawsze powszechnie znane sposoby na pozbycie się kaca są skuteczne - my przytaczamy te, które mają naukowe poparcie. Przedstawiamy sprawdzone metody walki z kacem.
Kac to stan, który występuje po spożyciu dużych ilości alkoholu. Jego typowymi objawami są: ból głowy, nudności, wymioty, osłabienie, drżenia, biegunka i senność, które mogą utrzymywać się zarówno kilka godzin, jak i kilka dni, w zależności od ilości spożytego alkoholu i indywidualnych uwarunkowań (m.in. wieku, wypełnienia żołądka i ogólnego stanu zdrowia).
Wspomniane dolegliwości wynikają przede wszystkim z obecności w organizmie toksycznych substancji powstających w rezultacie metabolizmu alkoholu. To właśnie aldehyd octowy i kwas octowy, czyli dwie najważniejsze toksyny powstające na skutek przemian etanolu, odpowiadają za ból głowy i zaburzenia żołądkowe. Nie bez znaczenia są także zmiany w gospodarce hormonalnej, których konsekwencją jest zwiększone wydalanie moczu, a tym samym utrata elektrolitów skutkująca drżeniem i skurczami kończyn.
W celu złagodzenia objawów kaca ważne jest, aby zadbać o odpowiednią ilość wody i elektrolitów utraconych w efekcie zwiększenia ilości oddawanego moczu. Najlepiej pić wysoko zmineralizowaną wodę - często i małymi porcjami. W sklepach dostępne są również napoje izotoniczne i shoty witaminowe, których skład opracowany jest tak, by przywrócić równowagę w zaburzeniach elektrolitowych.
Dobre efekty przynosi także picie soków owocowych, np. z dzikiej róży i moreli. Niewskazane jest wybieranie tych na bazie cytrusów - mimo że dostarczają bardzo dużo witaminy C, mogą dodatkowo podrażnić żołądek. Nie zapomnij też o soku pomidorowym, który jest bogatym źródłem potasu, a to tego pierwiastka brakuje zwykle na kacu. Jeżeli męczą cię mdłości, przygotuj sobie herbatę z imbirem.
Chociaż wypicie kolejnych porcji alkoholu daje wrażenie złagodzenia objawów kaca, pamiętaj, że klin tylko pogłębia problem. Następnego dnia po spożyciu wskazane jest unikanie alkoholu po to, by organizm miał czas na detoksykację i unormowanie gospodarki elektrolitowej.
Jeżeli jako powikłanie kaca występują u ciebie dolegliwości żołądkowo-jelitowe, postaraj się zjeść lekkostrawne śniadanie składające się np. z jajka na miękko. Dzięki obecności cysteiny wesprze ono organizm w usuwaniu toksyn. Podobne działanie wykazuje rosół.
Posiłek warto urozmaicić warzywami (ogórkami, pomidorami, burakami, brokułami itd.), które przywrócą organizmowi utracone witaminy i minerały. Jak wynika z badań, spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w cynk, takich jak orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste, może przekładać się na mniejsze nasilenie kaca.
Na obiad wybierz zupę z dużą zawartością soli, np. soliankę, ramen, zupę szczawiową czy kapuśniak. Sól zatrzymuje wodę w organizmie. Oczywiście na co dzień jej spożycie należy ograniczać.
Podczas zatrucia alkoholowego, niezależnie od tego, jaki jest jego poziom, dochodzi do niekorzystnych zmian metabolicznych. Zwiększa się wówczas stężenie mleczanów, ciał ketonowych oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Glukoza i fruktoza, a więc cukry proste, pozwalają zniwelować te procesy. Cukier dostępny jest m.in. w owocach i słodyczach, np. czekoladzie, w której znajdziemy też magnez, i sorbetach owocowych, które dadzą wrażenie przyjemnego ochłodzenia.
Zimna woda powoduje skurcz naczyń krwionośnych, intensyfikując krążenie, co przyspiesza regenerację organizmu. Bardzo ważne jest także, by nie pozostać przez cały dzień w łóżku. Pomimo osłabienia zdecyduj się na spacer. Dotlenienie komórek pomoże zwalczyć ból i zawroty głowy, a także poprawi ogólne samopoczucie.
Kiedy przewód pokarmowy jest mocno podrażniony, lepiej zrezygnować z zamiaru brania tabletek. Może to wzmóc ból brzucha. Natomiast, gdy problemy żołądkowo-jelitowe nie występują, dobrym pomysłem może okazać się przyjęcie tabletki z ibuprofenem. Zmniejszy ból głowy i mięśni, szybko poprawiając samopoczucie.
Osoby, które szybko chcą pozbyć się kaca, mogą skorzystać z kroplówek na kaca. Ta metoda pozwala znieść zakwaszenie organizmu, uzupełnić elektrolity, złagodzić stres oksydacyjny i poprawić nawodnienie. Czemu kroplówki są tak skuteczne? Wszystko z uwagi na wysoką biodostępność, która wynika z podawania związków aktywnych bezpośrednio do krwiobiegu. Pozwala to na uzyskanie natychmiastowych efektów, ponieważ wchłanianie nie jest ograniczone przez funkcjonowanie układu pokarmowego. W skład kroplówek na kaca wchodzą przede wszystkim: koenzym Q10, ornityna, witamina C i witaminy z grupy B. Chociaż ulga odczuwana jest praktycznie od razu, należy liczyć się z wysokimi kosztami. Cena kroplówki to wydatek rzędu kilkuset złotych.
CZYTAJ TAKŻE:
Im więcej lat, tym gorszy kac. Dlaczego tak się dzieje?
Te sygnały ostrzegają przed początkiem alkoholizmu. Sprawdź, czy masz już problem