Leptospiroza - kto jest narażony na zachorowanie?

​Leptospirozę wywołuje krętek, który jest roznoszony zarówno przez dzikie, jak i domowe zwierzęta. Choroba u ludzi wywołuje poważne uszkodzenia narządów.

Leptospiroza - kto jest najbardziej narażony na zachorowanie?

Choroba przenosi przez mocz zwierząt, a krętki, które ją powodują, są odporne na ujemne temperatury. Pojawiają się w glebie, dlatego najczęściej chorują na nią osoby, które pracują pod ziemią, pracownicy kanalizacyjni i hydraulicy. 

Pojawia się też u rolników i osób, które kąpią się w naturalnych zbiornikach wody. Krętek leptospirozy przenika do skóry przez uszkodzoną tkankę.

Jakie objawy ma leptospiroza?

Choroba powoduje na początku zakażenia poważne objawy, które przypominają nieco grypę. Pojawia się wysoka temperatura, połączona z uczuciem rozbicia, bólami stawów i bólami gardła. Mogą wystąpić także objawy skórne, do których należy rumień i wysypka. 

Reklama

Gdy zostaną one zlekceważone, choroba odpuszcza na jakiś czas. Następnie krętki zaczynają się osiedlać w organach ciała, a toksyny, które wydzielają, mają działanie niszczące na organizm. Choroba daje wiele powikłań, takich jak zapalenie płuc, zatrucie organizmu toksynami i zapalenie mięśnia sercowego. 

Dochodzi także do uszkodzenia wątroby i naczyń krwionośnych.

Leptospiroza - zapobieganie i leczenie

Krętki leptospirozy pojawiają się często w naturalnych zbiornikach wodnych, dlatego należy unikać takich miejsc. Leptospirozą zarażają się też osoby, które pracują ze zwierzętami (chów trzody), dlatego w takim zawodzie należy przestrzegać noszenia ubrań ochronnych i zachowywać procedury. 

To samo tyczy się osób pracujących w zakładach spożywczych i tych, które pracują w pobliżu terenów podmokłych. W przypadku skaleczenia się, nie wolno dopuścić do dostania się brudnej, potencjalnie skażonej wody do rany. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL