Łuszczyca paznokci - co to za choroba i jak ją leczyć?

W przypadku pacjentów cierpiących na łuszczycę choroba ta objawia się również jako łuszczyca paznokci. Jest to dziedziczna choroba, która nie jest zaraźliwa. Nie jest to również choroba grzybicza, choć niekiedy początkowo bywa z nią mylona.

 

Jak objawia się łuszczyca paznokci

Paznokcie zajęte zmianami łuszczycowymi stają się matowe, kruche. Zwiększa się ich łamliwość. Może występować naparstkowanie, odklejanie płytki (onycholiza) oraz jej wykruszanie (dystrofia).  

Łuszczyca paznokci - leczenie farmakologiczne

Ze względu na to, że łuszczyca paznokci jest chorobą nieuleczalną, leczenie polega jedynie na łagodzeniu jej objawów i ograniczeniu jej nawrotów.

Gdy występuje łuszczyca paznokci, stosuje się zewnętrznie maści i kremy zawierające: pochodne witaminy A i D3, mocznik, kwas salicylowy i borny oraz pochodne cygnoliny. Pomocne w złagodzeniu objawów stają się balsamy z lanoliną i parafiną. W niektórych przypadkach zaleca się używanie maści z kortykosteroidami.

Reklama

Łuszczyca paznokci - inne sposoby leczenia

Istotną rolę może też odgrywać dieta chorego. Powinien on ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych i mięsa oraz tłustego nabiału. Natomiast warto rozszerzyć dietę o większe ilości owoców i warzyw. Należy też wyeliminować alkohol oraz w przypadku palaczy rzucić palenie.

Chory musi też dbać o ręce i paznokcie. Powinny być cały czas suche, a przy pracach z wykorzystaniem wody należy używać rękawiczek ochronnych. Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii, więc po każdym myciu ręce muszą zostać dokładnie osuszone. Paznokcie należy obcinać krótko i nie powinno się używać pilniczka. Oczyszczanie ich musi odbywać się jedynie przy pomocy delikatnej szczoteczki, aby w żaden sposób ich nie uszkodzić mechanicznie.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL