Typ sylwetki - jabłko. Charakterystyka, dieta i choroby

Jabłko to najczęściej spotykana sylwetka kobieca. Ma wiele wartych eksponowania atutów i kilka mankamentów, które można ukryć lub... zniwelować, dzięki odpowiedniemu treningowi i diecie. "Jabłkami" równie dobrze mogą być zarówno panie z większą nadwagą, jak i te szczuplejsze, u których tłuszczyk rozkłada się w charakterystyczny sposób.

Jabłko, gruszka, prostokąt i klepsydra - w ten obrazowy sposób można sklasyfikować najczęściej spotykane typy kobiecej budowy. Który jest twój? Sprawdź. Są na tyle czytelne, że stając przed lustrem odziana jedynie w bieliznę najprawdopodobniej bez problemu jednoznacznie określisz, który typ reprezentujesz. Oczywiście istnieje wiele różnic nawet między przedstawicielkami tego samego typu, wszak mogą one różnić się wzrostem, ilością tkanki tłuszczowej, rozbudowaniem mięśni, etc. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wyglądają kobiety o figurze jabłka. Jakie są zalety i mankamenty ich sylwetek, co powinny eksponować, jak jeść i jak ćwiczyć, by cieszyć się dobrym zdrowiem oraz najlepszym możliwym wyglądem?

Reklama

Jak wygląda figura typu jabłko?

Szczupłe, ładne i zgrabne nogi to niezaprzeczalny atut jabłek. Zdarza się też, że u niektórych z nich uda są nieco krąglejsze, a dopiero łydki i kostki wyróżniają się smukłością. Do tego - większy lub średni biust, słabiej zaznaczona talia, dość wydatny brzuszek, wąskie biodra, nieduże, choć kształtne pośladki, szczupłe nadgarstki, delikatne dłonie. 

U osób o tym typie sylwetki często metabolizm zwalnia, a niepożądany tłuszcz gromadzi się przede wszystkim w okolicach talii (niekiedy też na plecach, zwłaszcza na wysokości łopatek) oraz wokół narządów wewnętrznych. Ten ostatni tłuszcz, zwany trzewnym, w pewnych ilościach jest oczywiście niezbędny, ponieważ dzięki jego obecności narządy chronione są m.in. przed potencjalnie groźnymi urazami mechanicznymi. Problem w tym, że u jabłek bywa go aż za dużo. W takiej sytuacji rośnie ryzyko problemów z kręgosłupem, problemów ze strony układu krążenia i hormonalnego, zachorowania na cukrzycę typu 2 i niektóre rodzaje nowotworów. Stąd też krótka droga do otyłości brzusznej. Jabłka, siłą rzeczy, mają tendencję do tworzenia się tzw. oponki.

Jabłka jednak nie są na straconej pozycji - jeśli zaczną ćwiczyć regularnie, mogą szybko i skutecznie chudnąć.

Dieta dla kobiet o figurze jabłka

Jabłka muszą unikać żywności wysoko przetworzonej w postaci węglowodanów prostych, wypieków z białej mąki (odstawienie pszenicy powinno pomóc pozbyć się wzdęć), słodkich owoców oraz soków owocowych (wyjątkiem są świeżo wyciskane, z miąższem). Osoby o tym typie figury zwykle dobrze reagują na dietę wegetariańską (pod warunkiem, że naprawdę będzie prawidłowo zbilansowana - czyli raczej nie wprowadzana na własną rękę). Nawet jeśli nie mają problemów z poziomem cukru we krwi, powinny profilaktycznie eliminować produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

A co wolno jabłkom? Całkiem sporo. Powinny postawić na solidne śniadania, najlepiej białkowo-tłuszczowe (nie ma potrzeby, by bać się tłuszczu z awokado, orzechów, oliwy z oliwek czy siemienia lnianego) - wychodzenie z domu z pustym żołądkiem nie służy nikomu, ale jabłka tym bardziej powinny tego unikać. 

Nabiał krowi warto zastąpić wyrobami z mleka koziego (do jego charakterystycznego smaku trzeba się po prostu przyzwyczaić) albo spróbować tofu i wyrobów sojowych. Pełnowartościowe białko z jaj, chudego drobiu i tłustych ryb jest jak najbardziej wskazane, pod warunkiem, że będzie spożywane w rozsądnych ilościach.

Podstawę diety jabłek powinny stanowić warzywa (trzeba zastanowić się nad wykluczeniem z jadłospisu strączków, jeśli są źle tolerowane) oraz produkty pełnoziarniste, węglowodany złożone - ciemne pieczywo z pełnego ziarna, kasze (gryczana, jaglana), ryż dziki, basmati, jaśminowy, komosa ryżowa, a także wyroby sojowe. 

Ćwiczenia dla kobiet o figurze jabłka

Jabłka, o ile wcześniej niewiele się ruszały, nie mogą podejmować aktywności "prosto z kanapy". Warto zaopatrzyć się w krokomierz zacząć od spacerów - dążąc do wyniku ok. 10 tys. kroków dziennie. Następnie ćwiczyć przynajmniej trzy razy w tygodniu w systemie:  trening - dzień przerwy - trening. Przerwy dłuższe niż jeden dzień mogą działać demotywująco. 

Co jabłka ćwiczyć powinny? Oto nasze podpowiedzi:

  • ćwiczenia na talię - hula hop, ćwiczenia z ruchem rotacyjnym bioder, 
  • ćwiczenia na nogi - nożyce, "rowerek leżący" oraz przede wszystkim stretching, który pozwoli zachować smukłość nóg,
  • ćwiczenia aerobowe angażujące jak najwięcej partii mięśni (nie da się rzeźbić i wysmuklać samego tylko brzucha, poza tym ćwicząc jego mięśnie należy zadbać też o ćwiczenia, które zaangażują mięśnie grzbietu),
  • pływanie, tenis i taniec - korzystne z uwagi na swoje właściwości ogólnorozwojowe, pomogą też dotąd nieaktywnym jabłkom przemóc się i polubić aktywność fizyczną,
  • bardziej zaawansowane jabłka powinny postawić na trening kombinowany sesja treningu siłowego + sesja treningu cardio, całość trwająca nie dłużej niż godzinę.
INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL