Menopauza wpływa na wygląd. Te zmiany na twarzy są charakterystyczne

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który niesie ze sobą wiele zmian. Dotyczą one też skóry i wyglądu. Następuje m.in. wzrost masy ciała oraz gwałtowne przyśpieszenie procesu starzenia. Charakterystyczne dla tego okresu jest przesuszenie i większa wrażliwość skóry oraz wysoka utrata jej jakości. Co jeszcze? Czy można przeciwdziałać tym zmianom? Jeśli tak, to jak? Wyjaśnia dr Marek Wasiluk - lekarz medycyny estetycznej, założyciel warszawskiej kliniki L’experta.

Menopauza to nie tylko więcej zmarszczek

W ciągu pierwszych pięciu lat menopauzy kobieta może stracić nawet 30 proc. kolagenu. Nagły spadek tego cennego budulca powoduje znaczną utratę jakości skóry, w tym m.in. zauważalne jej ścieńczenie i zwiotczenie. Występuje bardzo gwałtowne (bo aż pięciokrotne) przyspieszenie niepożądanych procesów starzenia. Pojawiają się głębokie zmarszczki, zmniejsza się napięcie skóry, uwidaczniają się pory. Niski poziom hormonów płciowych (estrogenów) wpływa również na to, że skóra bardzo mocno się przesusza. 

Menopauza wpływa na skórę. Charakterystyczne zmiany

To jednak nie wszystkie zauważalne objawy. W tym czasie dochodzi również do zaniku tkanki kostnej, co w kontekście estetycznym widoczne jest na twarzy zwłaszcza w obszarze żuchwy i szczęki.

Reklama

- Stopniowo zaczynają one zanikać, co w połączeniu z cieńszą i bardziej wiotką skórą (której powierzchnia pozostaje niezmienna) zaczyna skutkować pojawianiem się "chomików", a także charakterystycznym dla kobiet po menopauzie wizualnym przechodzeniem twarzy w szyję - zanika wizualna granica zgięcia między twarzą a szyją i u wielu osób wówczas pojawia się tzw. indycza szyja. Dodatkowo w tym czasie na skutek zmian hormonalnych i spowolnienia metabolizmu wiele kobiet tyje. Tkanki tłuszczowej przybywa nie tylko na ciele, ale i np. na podbródku, co powoduje, że twarz jeszcze bardziej "zlewa się" z szyją. To najbardziej widoczne i charakterystyczne objawy wizualne menopauzy, jednak nie jedyne - tłumaczy dr Marek Wasiluk.

Ścieńczająca się skóra jest też odpowiedzialna za większą niż wcześniej widoczność naczynek, które zaczynają przez nią prześwitywać.

Mogą pojawiać się także problemy z owłosieniem, co również związane jest ze spadkiem estrogenów. Włosy na głowie przerzedzają się, mogą natomiast pojawiać się na brodzie, może pojawiać się też widoczny wąsik.

Kolejnym przykrym objawem estetycznym menopauzy jest możliwość ponownego pojawienia się trądziku, co znów związane jest ze spadkiem estrogenów.

Negatywne konsekwencje estetyczne menopauzy mają jednak związek nie tylko z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Pogarszająca się w tym czasie jakość skóry w zetknięciu z procesem glikacji białek, będącym konsekwencją nieodpowiedniej diety, może dawać charakterystyczny objaw w postaci skóry zażółconej, pozbawionej blasku. Pojawiają się także plamy starcze. Skóra staje się wrażliwsza i mniej odporna na bodźce. Z wiekiem ubywa barwnika, przez co robi się jaśniejsza, słabiej się opala. Jednocześnie jest też bardziej wrażliwa na promieniowanie UV, jakiekolwiek czynniki uszkadzające z zewnątrz czy na agresywne kosmetyki, które mogą ją podrażniać i wywoływać alergie. Słońce łatwiej niż u osoby młodej parzy taką skórę, szybciej postępuje fotostarzenie, bo mechanizm obronny działa słabiej.

Procesy te najbardziej postępuje w kilku pierwszych latach klimakterium. Z czasem negatywne oddziaływanie menopauzy zaczyna wyhamowywać, co nie zmienia faktu, że po drodze potrafi stworzyć bardzo duże spustoszenie w urodzie kobiety. Troszcząc się o swoją skórę, ważne jest, aby nie przeoczyć momentu, w którym można jeszcze zacząć temu przeciwdziałać. 

Zmiany na skórze w okresie menopauzy. Jak przeciwdziałać?

Niepożądanych efektów estetycznych menopauzy jest bardzo dużo. Na szczęście współczesna medycyna nie pozostawia zmagających się z nią kobiet samym sobie. Pierwszą kwestią, którą powinna rozpatrzyć każda kobieta, jest hormonalna terapia zastępcza, która, choć nie spowolni procesu starzenia, to sprawi, że nie będzie on postępował aż tak gwałtownie. Utrata kolagenu nie będzie postępowała wtedy pięciokrotnie szybciej niż do tej pory.

Drugim sposobem przeciwdziałania negatywnym skutkom menopauzy jest medycyna estetyczna, ze wskazaniem na zabiegi regenerujące, łagodzące objawy starzenia się. 

- Odpowiedzią na zanik kolagenu, wiotczenie tkanek i cieńczenie skóry powinny być oddziałujące termicznie zabiegi urządzeniowe i silne stymulatory, które w sporym stopniu umożliwią cofnięcie niechcianych objawów - tłumaczy dr Marek Wasiluk. - Obrana strategia powinna wyglądać w następujący sposób. Mówiąc o twarzy, należy się skoncentrować na dwóch rodzajach zabiegów działających na jej skórę i kształt. W tym drugim przypadku kobieta powinna myśleć jednak o zabiegach wolumetrycznych - nie o wypełnianiu za pomocą kwasu hialuronowego - dodaje specjalista kliniki L’experta.

Jednocześnie lekarz podkreśla, że najpilniejsze są zabiegi poprawiające jakość skóry, a więc wykonywane głównie laserem frakcyjnym. Ewentualnie można też rozpatrzyć radiofrekwencję mikroigłową, która jednak bardziej wskazana jest w momencie, w którym kobieta dopiero zbliża się do okresu menopauzy. 

- Regularne działania i dbanie o skórę, pobudzanie jej i stymulowanie poprzez wykonywanie ablacyjnego lasera frakcyjnego jednak - co ważne - na adekwatnie ustawionych parametrach, pomoże odpowiednio przygotować skórę na to, co czeka ją zwłaszcza w początkowym, najtrudniejszym okresie menopauzy. Jeśli zatem kobieta nadal ma miesiączki, które jednak stają się nieregularne, a przerwy między nimi zaczynają się wydłużać, już wtedy powinna zacząć się odpowiednio przygotowywać: najpierw poprzez konsultację u doświadczonego specjalisty, posiadającego wiedzę i świadomość co do mechanizmów, które w okresie menopauzy zaczynają się dziać i niedziałającego schematycznie. Każdy człowiek jest bowiem inny: różnimy się, jeśli chodzi o grubość skóry i rodzaj cery, anatomię, tkankę tłuszczową czy grubość mięśni. Wszystko to powinno zostać dokładnie przeanalizowane, a etapy nadchodzącej terapii antystarzeniowej, antymenopazualnej konkretnie zaplanowane. Jedynie indywidualnie dobrana terapia pomoże w możliwie najlepszy sposób przygotować skórę na to, co czeka ją zwłaszcza w dwóch-trzech pierwszych latach menopauzy - konkluduje dr Marek Wasiluk.

Co stosować, czego unikać w pierwszych latach menopauzy?

Nie ma jednego, uniwersalnego programu działania na to, jak skutecznie radzić sobie z estetycznymi "skutkami ubocznymi" menopauzy. Istnieją natomiast pewne schematy, których z pewnością warto jest przestrzegać. Należy do nich zwiększona intensywność podejmowanych działań w pierwszych trzech-czterech latach menopauzy. Spadek produkcji hormonów jest dla organizmu dużym szokiem, który objawia się szybkim starzeniem się skóry, zwiększoną tendencją do przybierania na wadze itd. 

- Właśnie dlatego to wtedy warto jest robić dla skóry możliwie jak najwięcej, a dopiero po kilku latach ewentualnie nieco tę intensywność zmniejszyć - tłumaczy dr Marek Wasiluk. - Dla kobiet, u których miesiączki stają się nieregularne, a odstępy między nimi zaczynają się wydłużać, planem minimum powinno być wykonanie raz do roku serii przynajmniej trzech zabiegów radiofrekwencji mikroigłowej, jednego lub dwóch zabiegów laserem frakcyjnym, a także z wykorzystaniem silnego stymulatora w postaci polikaprolaktonu, kwasu polimlekowego, ewentualnie hydroksyapatytu wapnia. Decyzja o zastosowaniu poszczególnych zabiegów i preparatów powinna jednak zawsze zostać dobrana indywidualnie do pacjentki, przez doświadczonego specjalistę - zaznacza. 

Na problemy z owłosieniem pojawiającym się w niewskazanych miejscach lekarz sugeruje depilację laserową, natomiast w przypadku przerzedzających się włosów na skórze głowy - zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.

W przypadku innych problemów warto rozpatrzyć też przeszczep tkanki tłuszczowej lub liposukcję, np. kiedy tkanki tłuszczowej nagromadziło się zbyt dużo w okolicy podbródka.

Z uwidaczniającymi się naczynkami lub rumieniem skutecznie można poradzić sobie przy pomocy terapii laserowej.

Jednocześnie specjalista zdecydowanie odradza stosowanie zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego i nici liftingujących. Zakamuflują one jedynie pogłębiający się problem, w żaden sposób nie regenerując przy tym skóry. Na jakiś czas przyniosą efekt, jednak, kiedy po czasie przestaną działać, efekt starzenia będzie wyglądał zdecydowanie gorzej niż wcześniej.

Jeśli więc zbliżasz się nieuchronnie do okresu menopauzy, przyjrzyj się swojemu ciału i zacznij działać jeszcze w momencie, kiedy zmiany nie są drastyczne. Wyprzedzając klimakterium wprowadzeniem w życie odpowiedniego beauty-planu, znacząco ograniczysz jego negatywne skutki.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak starzeje się organizm? Objawy i sposoby radzenia sobie z upływającym czasem

Choroby okresu okołomenopauzalnego. Lecząc ciało, poprawiasz także swoje zdrowie psychiczne

Masz takie zmarszczki? Być może grozi ci poważna choroba

INTERIA.PL/materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: menopauza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL