Choroby okresu okołomenopauzalnego. Lecząc ciało, poprawiasz także swoje zdrowie psychiczne

Okres menopauzy, który występuje u kobiet najczęściej około 50. roku życia, a zdarza się jednak także już nawet po 40 roku życia, wiąże się z szeregiem zmian w organizmie, do których warto się przygotować. Są to zmiany, których nie można w pełni zatrzymać, ale można zmniejszyć ich skutki. Jakie i w jaki sposób - opowiada dr n. med. Radosław Maksym, ginekolog.

Menopauza - z czym się wiąże?

Wiele kobiet przechodzących menopauzę skarży się na spadek nastroju i ciągłe zmęczenie, a te dolegliwości wpływają na ich styl życia - ciężko im kontynuować dotychczas chętnie wybierane aktywności, rzadziej więc wychodzą z domu i uprawiają sporty.

Zmniejsza się przemiana materii, zwiększa się natomiast poziom cholesterolu, co może sprzyjać różnym chorobom serca i naczyń. Warto więc odpowiednio dostosować dietę do nowych zwyczajów, tak aby nie narażać organizmu na dodatkowe obciążenie. Właściwa dieta wpływa na zdrowie i samopoczucie i napędza do działania.

Reklama

Objawy menopauzy mogą wpłynąć także na zdrowie psychiczne kobiet. Często czują się one źle w swoim ciele, mają problemy ze snem, nie potrafią pogodzić sobie ze zmianami, jakie następują w ich organizmie. Warto w trudnych przypadkach zgłosić się do specjalisty, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu może u niektórych osób zastosować HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą.

Menopauza a adenomioza

W tym okresie życia nasilają się także choroby ginekologiczne, a jedną z nich jest adenomioza. Polega ona na wrastaniu nabłonka jamy macicy w mięsień macicy. Objawiająca się najczęściej krwawieniem z dróg rodnych i bólem. To choroba niestety nadal w pełni nie zbadana - nie znano dokładnie jej przyczyn i nie opracowano jeszcze idealnych metod leczenia. Jeśli wiąże się z nią bardzo silny ból i krwawienia, lekarz może podjąć decyzję o usunięciu macicy. U niektórych pacjentek rozwiązaniem może być histeroskopowa resekcja ognisk adenomiozy, czyli zabieg niewymagający nacinania skóry. 

Coraz większą popularnością cieszy się także zabieg HIFU - czyli nieinwazyjny sposób leczenia. Nie jest on póki co oficjalnie rekomendowany w celu leczenia właśnie adenomiozy, ale część pacjentek decyduje się na taką operację ze względu na jej liczne zalety. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą decydować się na bardziej radykalne i niebezpieczne operacje, z którymi wiążą się nieprzyjemne konsekwencje i długa rekonwalescencja. Ponieważ zabieg HIFU to nieinwazyjna metoda leczenia mięśniaków macicy, które u niektórych osób występują jednocześnie z adenomiozą, można zastosować go do obu z tych schorzeń jednocześnie.


Mięśniaki macicy w okresie okołomenopauzalnym

W wieku przed i podczas menopauzy to właśnie mięśniaki macicy są często spotykanym problemem. Ich objawy są podobne do adenomiozy - u pacjentek występuje silny ból, mocne krwawienia i uczucie parcia na pęcherz. Mowa więc o dolegliwościach, które znacznie mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Nie wszystkie guzy dają silne objawy, ale bardzo szerokie grono osób cierpi z ich powodu - jest to schorzenie bardzo często występujące. To, w jaki sposób można sobie z nim poradzić zależy od wielu kryteriów, zwłaszcza ich liczby, wielkości i położenia.

Mięśniaki macicy - metody leczenia

Wśród proponowanych metod jego leczenia mięśniaków macicy możemy wymienić kilka różnych rozwiązań:

- operacyjne usunięcie mięśniaków  - jego plusem jest fakt, że przy przeprowadzeniu operacji laparoskopowo jest to metoda mało inwazyjna. Niestety jednak wiąże się ona z ryzykiem odrośnięcia guzków, a także komplikacji pooperacyjnych. Powrót do pełnej aktywności trwa nawet kilka tygodni, a jeśli zabieg skończy się laparotomią, czyli szerokim nacięciem brzucha - nawet dłużej. Może być to duży problem dla osób, które prowadzą intensywny tryb życia lub dużo pracują,

- histerektomia - czyli najbardziej radykalna opcja polegająca na usunięciu całej macicy lub jej trzonu, pozwalająca na definitywne pozbycie się problemu, jednak dla wielu osób stresująca. Nie każda kobieta jest w stanie zdecydować się na taką opcję i nie u każdej pacjentki zabieg można przeprowadzić małoinwazyjnie, czyli laparoskopowo lub przezpochwowo.

- nieinwazyjna metoda leczenia mięśniaków macicy, czyli zabieg HIFU - jest to metoda leczenia mięśniaków za pomocą ultradźwięków, nie wymaga ona znieczulenia ogólnego i nacinania skóry, nie wiąże się zatem z długim czasem powrotu do normalności. Niewielkie dolegliwości lub odczucia obecne są najczęściej jedynie w trakcie zabiegu co jest nieporównywalne z dolegliwościami pooperacyjnymi. Tego typu bezinwazyjny zabieg jest zatem rozwiązaniem znacznie wygodniejszym, mniej ryzykownym i daje dobre efektu u wielu pacjentek

Im dłużej zwlekamy z reakcją na odpowiednie leczenie, tym problem staje się gorszy i trudniejszy do wyeliminowania. Warto więc zareagować szybko i wybrać jak najlepsze i najnowocześniejsze metody, które dadzą optymalne wyniki leczenia.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: menopauza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL