Staw biodrowy – urazy, kontuzje, leczenie

Staw biodrowy jest jednym z największych stawów w organizmie człowieka. Składa się z panewki kostnej, która jest umieszczona w miednicy oraz głowy kości udowej, która jest składnikiem nasady bliższej kości udowej.

Staw biodrowy jest jednym z największych stawów w organizmie człowieka. Składa się z panewki kostnej, która jest umieszczona w miednicy oraz głowy kości udowej, która jest składnikiem nasady bliższej kości udowej.

Kości stawu są pokryte chrząstką stawową i zamknięte przez torebkę stawową. Zadaniem błony maziowej w torebce stawowej jest produkcja płynu mającego odżywiać chrząstkę oraz amortyzować siły działające na staw podczas chodzenia, biegania, skakania.

Staw biodrowy łączy tułów z kończynami. Jego główną funkcją jest przenoszenie ciężaru ciała z tułowia na kończyny dolne oraz umożliwianie ich ruchomości.

Zwyrodnienie stawu biodrowego

Pierwszym symptomem świadczącym o zwyrodnieniu stawu biodrowego może być pojawiająca się rano sztywność stawu. Uczucie to zwykle mija w ciągu dnia po rozgrzaniu stawu. Pomagają też masaże i ciepłe kąpiele oraz lekka gimnastyka.

Reklama

Z czasem może też pojawiać się ból, a uczucie sztywności może utrzymywać się coraz dłużej i być coraz trudniejsze do zwalczenia. Dolegliwości te mogą się nasilać aż do momentu, w którym będą utrudniać swobodne poruszanie się, a nawet

mogą je zupełnie uniemożliwić. W początkowym stadium ból może być zlokalizowany nie w okolicy bioder ale w pachwinie, udzie, kolanie lub goleni, co powoduje, że szukamy przyczyny poza rzeczywistym źródłem problemu.

Wzmacnianie stawów biodrowych

Aby uniknąć przeciążenia stawu biodrowego oraz tworzenia się zwyrodnień w stawie dobrze jest regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające. Dobra będzie każda forma ruchu, która nie przeciąża stawów: spacer, nordic walking, jazda na rowerze, spokojny trucht oraz nieobciążająca gimnastyka.

Ważne jest aby ćwiczenia wykonywać regularnie. Na rynku dostępne są też preparaty zawierające glukozaminę oraz kolagen, które wspomagają regenerację chrząstki stawowej.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL