Prawidłowe ciśnienie - warto o nie zadbać

Prawidłowe ciśnienie krwi to podstawowa miara oceny układu krążenia. Regularne badania lekarskie i mierzenie ciśnienia to podstawa działań profilaktycznych, pozwalających wcześniej wykryć groźne nadciśnienie tętnicze.

Prawidłowe ciśnienie - co to jest ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi to siła, z jaką przepływająca krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Ciśnienie tętnicze skurczowe (górne) jest wyższe i powstaje w momencie skurczu serca, kiedy krew wypływa z komór do tętnic. Ciśnienie rozkurczowe (dolne) jest niższe i powstaje w czasie rozkurczu serca, kiedy krew napływa z przedsionków do komór.

Prawidłowe ciśnienie - jak mierzyć?

Prawidłowe ciśnienie tętnicze ma wartość 120/80 mm Hg, czyli 120 ciśnienia skurczowego i 80 ciśnienia rozkurczowego. Wartości te podaje się w milimetrach słupa rtęci.

Pomiar ciśnienia krwi to łatwe, bezbolesne badanie, które kontrolnie można wykonywać samodzielnie w domu. Wystarczy dobrej jakości aparat do mierzenia ciśnienia. Pomiary ciśnienia wykonywane w kolejnych dniach wyznaczonych przez lekarza (np. codziennie lub 3 razy w tygodniu) powinny być przeprowadzane możliwie o tej samej porze. Pół godziny przed pomiarem nie powinno się pić herbaty, kawy, palić papierosów, a bezpośrednio przed mierzeniem należy chwilę odpocząć, wyciszyć się.

Reklama

Warto wspomnieć o efekcie "białego fartucha" - ciśnienie krwi mierzone w gabinecie lekarskim zazwyczaj jest nieco wyższe niż to mierzone w warunkach domowych - wynika to ze stresu związanego z badaniem lekarskim. 

Prawidłowe ciśnienie - profilaktyka


Podstawowe działania profilaktyczne to regularne badania lekarskie i mierzenie ciśnienia.

Aby utrzymać prawidłowe ciśnienie wystarczy zmienić tryb życia - stres, przemęczenie, alkohol i papierosy mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Lekarze zalecają także odpowiednią dietę i regularne spożywanie posiłków, dużo ruchu na świeżym powietrzu - w opozycji do stresującej pracy i siedzącego trybu życia.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadciśnienie | ciśnienie krwi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL