Rzęsistkowica u kobiet. Jakie daje objawy i czy jest groźna?

Rzęsistek pochwowy to maleńki pierwotniak, którym można sie zarazić podczas stosunku lub w publicznej toalecie. Wywołuje nieprzyjemne swędzenie i stan zapalny okolic intymnych. Rzęsistkowica wymaga leczenie, pozostawiona sama sobie może powodować poważne powikłania.

Rzęsistkowica - co to jest?

Rzęsistkowica jest chorobą pasożytniczą atakującą drogi moczowo-płciowe. Wywołują ją pierwotniaki rzęsistki (Trichomonas). Przenosi się głównie drogą płciową, ale jest też możliwość zarażenia poprzez używania wspólnego ręcznika lub gąbki do mycia. Częściej dotyka kobiet i rozwija się w pochwie lub cewce moczowej, a jeśli już wystąpi u mężczyzn to atakuje w gruczole krokowym.

Rzęsistkowica - objawy

Gdy rzęsistkowica rozwija się w pochwie, zauważalne są charakterystyczne objawy:

Reklama
  • pieniste upławy o żółtej lub zielonkawej barwie
  • pieczenie i swędzenie w pochwie
  • przykry zapach w okolicach intymnych
  • ból podczas współżycia.

W przypadku zakażenia układu moczowego dochodzić może: silny ból przy oddawaniu moczu i pieczenie w cewce moczowej (dysuria), swędzenie sromu, parcie na pęcherz oraz częstomocz. 

Przy przewlekłej postaci można zauważyć mikroskopijne zmiany w nabłonku szyjki macicy i pochwy. Po udanym leczeniu uszkodzenia te się regenerują.

Rzęsistkowica. Diagnostyka i leczenie

Przy objawach wskazujących na infekcję pochwy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza ginekologa. Pobierze on wymaz z pochwy i/lub z cewki moczowej, na podstawie którego zostanie ustalona przyczyna dolegliwości. Po potwierdzeniu, że jest to rzęsistkowica, zostanie wdrożona antybiotykoterapia. 

Konieczne jest przeprowadzenie leczenia również u partnera kobiety. W przypadku nieleczenia może doprowadzić do przewlekłych stanów zapalnych oraz do niepłodności, a u kobiet w ciąży może spowodować przedwczesny poród. 

Przy tego typu chorobach istotne jest zapobieganie przed ich rozprzestrzenianiem się. Zapewnić to może stały partner, odpowiednia codzienna higiena oraz zachowanie ostrożności w toaletach miejskich i basenach.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rzęsistek pochwowy | infekcje intymne | upławy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL