Świąd nie tylko w chorobach skóry. Może być objawem cukrzycy, a nawet nowotworu

Świąd skóry jest bardzo uciążliwym objawem, który może skutecznie odebrać radość z życia. Najczęściej jest on spowodowany m.in. niedostateczną pielęgnacją i nawilżeniem skóry lub jej przesuszeniem pod wpływem zimna czy wiatru. Czasami jednak świąd jest objawem poważniejszych chorób. Jakie mogą być przyczyny świądu skóry? Wyjaśniamy.

Opryszczka

Opryszczka jest jedną z chorób infekcyjnych, które mogą być przyczyną świądu skóry. Jest wywoływana przez wirusa opryszczki i najczęściej pojawia się w okolicy ust bądź genitaliów. Objawia się występowaniem bolesnych, drobnych, pęcherzykowatych zmian w obrębie kącików ust, warg, wewnątrz jamy ustnej lub w okolicy narządów płciowych zewnętrznych. Zmianom tym może towarzyszyć zaczerwienienie i intensywny świąd.

Świerzb

Świerzb jest chorobą zakaźną wywoływaną przez gatunek roztoczy, a konkretniej przez świerzbowca ludzkiego. Głównym objawem choroby jest intensywny świąd nasilający się po rozgrzaniu powierzchni skóry, np. po kąpieli czy nocą po przykryciu się kołdrą. Patogen, przemieszczając się w skórze, drąży w niej korytarze, co jest widoczne makroskopowo w postaci charakterystycznych norek. Pod wpływem drapania w skórze tworzą się również przeczosy.

Reklama

Wszawica

Wszawica jest kolejną chorobą przebiegającą zazwyczaj z intensywnym świądem. Może on być zlokalizowany w obrębie skóry głowy lub skóry reszty ciała. Jest wywoływana przez wesz ludzką.

Alergie

Alergie są jedną z częstszych przyczyn świądu skóry. Pojawia się on w wyniku uwalniania histaminy i innych mediatorów reakcji alergicznej przez komórki tuczne obecne w skórze. Świądowi często towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk, bolesność, a czasem również ucieplenie zajętego obszaru. Świąd występuje nie tylko u chorych z alergią kontaktową, ale może się pojawić po kontakcie z alergenem pokarmowym czy wziewnym.

Reakcja fotouczuleniowa

Reakcje fotouczuleniowe są rodzajem rzadkich reakcji alergicznych występujących w odpowiedzi na kontakt skóry z promieniowaniem słonecznym. Wynikają one z nieprawidłowej, nadmiernej reakcji układu odpornościowego na promienie UV padające na skórę. Reakcja może wystąpić natychmiast po zadziałaniu czynnika wyzwalającego, ale częściej pojawia się z opóźnieniem po ok. 24-48 godzinach. Objawem reakcji fotouczuleniowej mogą być zmiany o charakterze pokrzywki, którym towarzyszy nasilony świąd skóry.

Łuszczyca

Łuszczyca to choroba o wciąż nie do końca poznanej etiologii. Wiadomo, że w rozwoju choroby znaczącą rolę pełnią czynniki immunologiczne. W przebiegu łuszczycy dochodzi do rozwoju owalnych, czerwonobrunatnych zmian pokrytych srebrzącą się łuską. Zazwyczaj intensywnie swędzą, czasami ulegają zlewaniu się. Zmiany w przebiegu łuszczycy najczęściej pojawiają się w zgięciach łokci, kolan, okolicy krzyżowej, pośladkowej, a także owłosionej skóry głowy.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry, zwane potocznie egzemą, jest chorobą o podłożu wieloczynnikowym, z których ważną rolę pełnią czynniki genetyczne i środowiskowe, głównie narażenie na alergeny. Objawy różnią się w zależności od wieku chorego, jednak wspólną cechą zmian w AZS niezależnie od stadium jest uporczywy świąd. Na skórze widoczne są przez to przeczosy, czyli linijne rany powstałe pod wpływem drapania.

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą, która występuje o wiele częściej, niż mogłoby się to wydawać. Wygląd zmian w jego przebiegu przypomina te obecne w łuszczycy, jednak mają one zupełnie inną etiologię. Pokryte są również białawo-żółtą, lekko tłustawą łuską. Zmiany w łojotokowym zapaleniu skóry najczęściej pojawiają się w obrębie skóry głowy oraz twarzy, mogą wystąpić również w okolicy szyi, ramion i klatki piersiowej.

Cukrzyca

Świąd może się pojawić również w przebiegu chorób metabolicznych, np. w cukrzycy. Najczęściej odpowiedzialna za jego rozwój jest neuropatia cukrzycowa, która może być przyczyną zaburzeń czucia skutkujących świądem. Ponadto cukrzyca może również przyczyniać się do odwodnienia i nasilonej suchości skóry, co czasem również daje uczucie swędzenia.

Niewydolność wątroby

Choroby wątroby również mogą być przyczyną nasilonego i trudnego do ujarzmienia świądu skóry. Wynika on najczęściej z uszkodzenia drobnych wątrobowych przewodów żółciowych, co skutkuje przedostawaniem się kwasów żółciowych do krwi. A to właśnie one odpowiadają za swędzenie skóry w chorobach wątroby.

Niewydolność nerek

Nasilony świąd jest również spowodowany przewlekłą chorobą nerek. W jej przebiegu, wraz z pogarszaniem się funkcji tych narządów, dochodzi do akumulacji mocznika w organizmie, co m.in. jest przyczyną swędzenia skóry. Na dolegliwość tę skarży się ok. 40 proc. pacjentów poddawanych dializoterapii. Dodatkowo opcje terapeutyczne są ograniczone, dlatego walka z nim może być ciężka i nierówna.

Nowotwory złośliwe

Świąd może być spowodowany również niektórymi nowotworami. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • choroby krwi, np. białaczki, chłoniaki, czerwienicę prawdziwą;
  • nowotwory złośliwe dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego;
  • nowotwory złośliwe wątroby, np. rak wątrobowokomórkowy;
  • nowotwory skóry, np. rak podstawnokomórkowy, czerniak.

Źródła: 

Nwamaka Osakwe, Hashmi M.F., Uremic Pruritus Evaluation and Treatment, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK587340/, 19 lutego 2023 r., dostęp 20 grudnia 2023 r.

Hegade V.S., Kendrick S., Jones D., Drug treatment of pruritus in liver diseases, "Clinical Medicine" t. 15 nr 4 (2015), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4952797/.

CZYTAJ TAKŻE: 

W tych miejscach na ciele ujawnia się cukrzyca. Reaguj natychmiast

Chronią przed bakteriami i gronkowcem na skórze. Emolienty są jak plaster dla skóry

Jak wygrać z kapryśną skórą? Nawet niewielkie zmiany przyniosą efekty

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL