Japońska metoda picia wody. Wspiera wątrobę i jelita, pomaga sporo schudnąć
Woda jest absolutnie niezbędna, żeby każda komórka w naszym ciele działała, jak należy. Bez niej przeżyjemy tylko kilka dni, co pokazuje, jak ważne jest regularne jej picie. Japońska dieta wodna to jeden ze sposobów na to, by pamiętać o piciu wody i dbaniu o odpowiedni poziom nawodnienia na co dzień. Sprawdź, jakie są jej główne założenia.
Japońska dieta wodna to bardziej metoda świadomego picia wody niż typowa dieta. Choć zwolennicy tej praktyki przypisują jej liczne korzyści zdrowotne, brak jest naukowych dowodów potwierdzających jej wpływ na organizm. Niemniej właściwe nawodnienie jest niezbędne dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.
Istotnym elementem japońskiej diety wodnej jest picie wody o temperaturze pokojowej lub lekko ciepłej zaraz po przebudzeniu, w celu oczyszczenia układu trawiennego i regulacji zdrowia jelit. Japończycy uważają, że zimna woda może negatywnie wpływać na zdrowie.
Nie trzeba nikomu przypominać, że właściwe nawodnienie jest kluczowe dla zdrowia, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mózgu, utrzymanie stabilnego poziomu energii oraz regulację temperatury ciała i ciśnienia krwi. Co więcej, odpowiednie spożycie wody może pomóc w zapobieganiu zaparciom, bólom głowy oraz kamieniom nerkowym.
Woda może być pomocna w kontrolowaniu apetytu i wspieraniu odchudzania. Picie wody przed posiłkiem sprawia, że żołądek jest pełniejszy, co przyczynia się do szybszego uczucia sytości. W rezultacie mamy mniejszą skłonność do spożywania większych porcji, co prowadzi do ograniczenia kalorii. Także zamiana słodzonych napojów na wodę automatycznie redukuje liczbę spożywanych kalorii.
Nasze ciało składa się z ok. 60-70 proc. wody. Wodę tracimy podczas oddychania, pocenia się i oddawania moczu, a jej ilość w organizmie maleje wraz z wiekiem. Najwięcej wody znajduje się w płynie mózgowo-rdzeniowym, krwi, szpiku kostnym i mózgu.
Ponieważ nasz organizm nie ma zdolności magazynowania dużych ilości wody, musimy regularnie ją dostarczać. Dlaczego? Ponieważ jest ona kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania każdej komórki w naszym ciele. Bez niej nasz organizm może przetrwać jedynie kilka dni, co podkreśla znaczenie regularnego nawadniania.
Woda:
- pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała i prawidłowe funkcjonowanie procesów życiowych, bierze udział w reakcjach biochemicznych, nawilża błony śluzowe i oczy;
- zapewnia ruchomość stawów;
- jest niezwykle istotna w procesach trawienia, absorpcji składników odżywczych, eliminacji toksyn oraz regulacji bilansu wodno-elektrolitowego i kwasowo-zasadowego.
Japońska dieta wodna składa się z codziennych kroków:
- Po przebudzeniu wypij 2-3 szklanki wody o temperaturze pokojowej na pusty żołądek, a potem poczekaj 45 minut przed zjedzeniem śniadania.
- Po zjedzeniu posiłku należy wstrzymać się od przekąsek i napojów przez co najmniej 2 godziny.
- Zaleca się picie wody o temperaturze pokojowej lub lekko ciepłej.
- Na 30 minut przed snem należy wypić szklankę wody.
Przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała, powinno się wypijać ok. 30-35 ml płynów. Jednak faktyczne zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników. Zdrowa osoba dorosła powinna pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, w zależności od płci, temperatury otoczenia oraz poziomu aktywności fizycznej. W czasie intensywnego wysiłku fizycznego oraz w upalne dni zapotrzebowanie może wzrosnąć nawet do 4-5 litrów na dobę.
Zgodnie z Normami żywienia dla populacji Polski wystarczające spożycie wody, pochodzącej z napojów i produktów spożywczych, wynosi:
- 1,25-2,5 l u dzieci i młodzieży, w zależności od wieku i płci;
- 2-2,5 l u zdrowego, dorosłego człowieka.
Detoksykacja organizmu: zwolennicy diety wodnej twierdzą, że picie dużych ilości wody wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.
Utrzymanie dobrej kondycji: właściwe nawodnienie jest niezbędne dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.
Utrata wagi: woda może pomóc w kontrolowaniu apetytu, co może prowadzić do zmniejszenia spożycia kalorii i wspierać proces odchudzania.
Poprawa kondycji skóry: regularne nawadnianie organizmu może wpłynąć pozytywnie na wygląd skóry.
Osoby z chorobami nerek i osoby dializowane powinny być ostrożne z nadmiernym spożyciem wody, ponieważ może to obciążyć funkcję nerek. Dieta wodna nie jest także wskazana w przypadku poważnych schorzeń układu krążenia, chorób związanych z obrzękami oraz wodobrzusza.
Źródło:
https://www.healthline.com/nutrition/japanese-water-therapy#benefits
CZYTAJ TAKŻE:
Pij jako sok lub dodawaj do napojów. Wspiera serce i wątrobę, pomaga chudnąć
Najzdrowsza kiszonka świata. Reguluje pracę jelit, wspiera wątrobę i odchudza
Trening, który zyskuje na popularności. Zapewnia stabilność, gibkość i eliminuje ból