Wyjątkowo uporczywe dolegliwości skórne. Oto dlaczego nasilają się jesienią
Atopowe zapalenie skóry jest zdecydowanie najczęstszą niezakaźną chorobą skóry. Dotyka nawet 2,5 mln Polaków, w szczególności dzieci. To powszechne schorzenie charakteryzuje się nawrotowym charakterem, a zaostrzenia są wyzwalane często przez pewne określone czynniki. Warto wiedzieć, co może przyczynić się do pojawienia się nieprzyjemnie wyglądających wyprysków. Na co uważać, kiedy ma się AZS? Wyjaśniamy.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) nazywane jest także wypryskiem atopowym lub egzemą. Jest to przewlekła, zapalna choroba skóry, u podłoża której leżą czynniki genetyczne oraz immunologiczne, i dla której charakterystyczne jest występowanie okresów zaostrzeń oraz remisji.
W wyniku procesu zapalnego skóra staje się zaczerwieniona i sucha, pojawia się trudny do zniesienia świąd, a także łuszczenie się naskórka. Takie wykwity skórne są szczególnie narażone na zakażenia bakteryjne. Dermatolodzy mówią, że skóra w AZS ulega lichenizacji, czyli zgrubieniu, i wygląda, jakby była oglądana przez szkło powiększające. Charakterystyczne jest także umiejscowienie zmian - pojawiają się one w szczególności w zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy oraz szyi. Proces chorobowy może także objąć włosy i paznokcie, prowadząc do ich łamliwości i nadmiernej suchości.
Choroba zaczyna się zazwyczaj bardzo wcześnie, bo już pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia, w większości przed piątym rokiem życia. Obecne mogą być inne choroby o podłożu alergicznym takie jak: astma oskrzelowa, katar sienny lub przewlekłe zapalenie spojówek. U części dzieci egzema ustępuje samoistnie, ale niestety często towarzyszy chorym przez całe życie, prowadząc do nieprzyjemnych objawów.
AZS jest chorobą o nawrotowym charakterze - w jej przebiegu występują wyraźne okresy, kiedy zmiany skórne ulegają pogorszeniu, po czym ustępują. Zazwyczaj ma to miejsce w okresie jesiennym i wiosennym.
Poznano wiele różnych czynników, które mogą negatywnie wpływać na stan skóry atopowej i prowadzić do nasilenia choroby. Chorzy na AZS powinni się z nimi zapoznać i w miarę możliwości ich unikać.
Dieta w chorobach atopowych odgrywa ogromną rolę. Jeśli AZS jest wywoływane przez alergeny obecne w żywności, konieczne może być wykluczenie składników pokarmowych, które je zawierają. Najczęściej są to: białka mleka krowiego, skorupiaki, mięczaki, białka jaja, ryby, orzechy, soja i pszenica, ale jest to kwestia bardzo indywidualna. Poza tym u części osób pewne zmiany dietetyczne mogą pomóc w opanowaniu egzemy. Zaleca się, by stosować tzw. dietę śródziemnomorską, bogatą w ryby (oczywiście tylko wtedy, kiedy nie jest się na nie uczulonym) i kwasy tłuszczowe omega-3, a także produkty bogate w probiotyki, takie jak jogurt.
Stres
Zabiegany tryb życia oraz różne stresujące wydarzenia, które się w nim pojawiają, nie mają obojętnego wpływu na stan naszego zdrowia. Związek dobrostanu psychicznego z prewencją objawów AZS jest tak silny, że choroba jest niekiedy określana mianem schorzenia psychosomatycznego. Udowodniono, że silne emocje i stres sprzyjają zaostrzeniom. Badania wskazują, że skóra ma wiele połączeń z układem nerwowym, można więc powiedzieć, że odzwierciedla stan zdrowia psychicznego.
Kosmetyki i detergenty
Wiele produktów kosmetycznych może powodować podrażnienie skóry. Dlatego, udając się na zakupy do drogerii, warto wybierać sprawdzone produkty, a także te oznaczone jako przyjazne dla alergików. Skóra w AZS jest bardzo reaktywna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale często to właśnie zmiana kosmetyków może być przyczyną pojawienia się nowych zmian. Warto także zwrócić uwagę na środki czystości - w trakcie sprzątania przydatne jest stosowanie rękawiczek, które ograniczają kontakt z substancją drażniącą.
Odzież
Kontakt gołej skóry z niektórymi materiałami przyczynia się do zaostrzeń egzemy. Dermatolodzy często zwracają uwagę na wełnę oraz materiały syntetyczne.
Zmiany hormonalne
Szczególnie częsty problem u pań - stan atopowej skóry może ulec pogorszeniu w czasie ciąży, a także w ostatnich dniach cyklu miesiączkowego. Powodem tego zjawiska są wahania poziomu hormonu płciowego - estrogenu, a także progesteronu, które nie tylko regulują funkcje układu rozrodczego, ale także wpływają na układ immunologiczny.
Kontakt z wodą
Zbyt częste mycie rąk, przedłużone przebywanie w wodzie - te czynniki wbrew pozorom sprawiają, że skóra staje się sucha. Zmycie fizjologicznego natłuszczenia skóry wystawia już i tak mocno zniszczoną skórę na nawroty egzemy.
Zaostrzenia w sezonie grzewczym
W sezonie jesienno-zimowym często długo przebywamy w mocno nagrzanych i suchych pomieszczeniach, co wydłuża czas kontaktu z potencjalnymi alergenami. Niska wilgotność działa drażniąco na skórę, narusza prawidłową barierę naskórka, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi.
Należy wspomnieć, że czynniki te są w dużej mierze kwestią indywidualną. Niezbędna jest wizyta u lekarza, który wyjaśni, co zrobić, by jak najdłużej cieszyć się stanem remisji.
CZYTAJ TAKŻE:
AZS i łuszczyca dadzą o sobie znać na wiosnę. Jak sobie radzić?