AZS i łuszczyca dadzą o sobie znać na wiosnę. Jak sobie radzić?

Okres wiosenny to czas przypływu energii, więcej słonecznych dni i naturalne uzupełnianie witaminy D3. Dostęp do świeżych warzyw i owoców również poprawia kondycję organizmu. Wiosna to jednak czas większej ilości alergenów oraz zmian temperatury, które mogą niekorzystnie wpływać na stan skóry. Wiosnę najbardziej odczuwają alergicy oraz osoby zmagające się z chorobami skóry, zwłaszcza z atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą. Kto jest narażony na zaostrzenie chorób skórnych oraz jak sobie z tym radzić?

Skóra na wiosnę - dlaczego jest sucha?

W okresie wiosennym coraz częściej wychodzimy z domu.  Podejmujemy aktywności na świeżym powietrzu: jeździmy na rowerze, uprawiamy ogródek, spacerujemy. To wszystko sprawia, że skóra wystawiona jest na wiele czynników zewnętrznych: słońce, wiatr, temperaturę oraz pot. Zachodzące w skórze zmiany mogą o sobie dać znać w postaci przesuszeń, czerwonych plam, wyprysków, a nawet pokrzywki. Zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych i tym samym zmniejsza się bariera ochronna skóry. W powietrzu znajduje się wiele alergenów wziewnych, pochodzących przede wszystkim od drzew, trwa i kwiatów. Wszystko to sprawia, że kondycja skóry może być o wiele gorsza niż w okresie zimowym.

Reklama

Przesuszenie w atopowym zapaleniu skóry

Zaostrzenie AZS zazwyczaj następuje na skutek alergenów, ale również z powodu zmian temperatury. W przypadku noszenia grubych ubrań, skóra może być podrażniona i skłonna do mikropęknięć i uszkodzeń. W okresie wiosennym, kiedy pylą drzewa, AZS przybiera postać swędzących, czerwonych zmian na skórze. Filagryna - białko odpowiedzialne za działanie bariery chroniącej naskórek, nie działa prawidłowo, przez co uszkodzeniu ulega bariera lipidowa. Zaostrzenie AZS jest dokuczliwe i może utrudniać codzienne funkcjonowanie, jeśli uszkedzniu ulega skóra palców rąk, dłoni, zgięć łokciowych czy podkolanowych.

W okresie wiosennym kluczowe jest, by zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, należy zatem regularnie pić wodę. Najistotniejsza w tej chorobie jest pielęgnacja skóry - stosowane emolienty pozwalają odbudować warstwę ochronną naskórka, łagodzą podrażnienia, zmniejszają suchość skóry i zapobiegają świądowi.

Należy pamiętać, że mutacje, jakie zachodzą w genach, wywołując AZS, są również odpowiedzialne za rozwój cukrzycy i astmy. Zbilansowana dieta oraz kontrola poziomu cukru we krwi również jest profilaktyką w działaniu przeciw zapaleniu skóry.

Zaostrzenie objawów łuszczycy

Łuszczyca prowadzi do występowania zmian na skórze o różnorodnym nasileniu - od dyskretnych zmian grudkowych do rozległych ognisk plackowatych łuszczycy. Jest chorobą przewlekłą, nawrotową ale co najważniejsze - nie jest to choroba zakaźna. U niektórych pacjentów chorujących na łuszczycę można zauważyć zmiany w układzie kostno-stawowym, które mogą pogarszać jakość życia. W bardzo skrajnych przypadkach choroba ta powoduje kalectwo, dlatego pielęgnacja skóry z łuszczycą jest niezwykle istotna. 

W okresie wiosennym zmiany mogą się zaostrzyć i jest to spowodowane przede wszystkim czynnikami zewnętrznymi. Objawy łuszczycy to:

  • drobne, ropne wypryski otoczone zaczerwienienioną skórą,
  • ból, swędzenie i pieczenie skóry,
  • krwawiące pęknięcia skóry, 
  • zgrubienie paznokci.

Łuszczyca jest chorobą leczoną w głównej mierze miejscowo, ponieważ zazwyczaj zmiany chorobowe zajmują nie więcej, niż 10 proc. powierzchni ciała pacjenta. Stosowane są glikokortykosteroidy, kwas salicylowy i mocznik. Są to farmaceutyki przepisywane przez lekarza, a każdy pacjent z tą chorobą skóry powinien być pod stałą opieką specjalisty dermatologa. Kosmetyki polecane osobom z łuszczycą zazwyczaj zawierają w sobie ekstrakt z dziegciu oraz aktywne srebro, a także witaminę D3. 

Już teraz chorzy na łuszczycę powinni zadbać o dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się w śledziach, makreli orzechach oraz olejach. Należy pamiętać o codziennej suplementacji witaminy D3 oraz poszerzyć jadłospis o warzywa i owoce, które chronią przed rozwojem wolnych rodników. 

Duża ilość sebum w łojotokowym zapaleniu skóry

Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą dermatologiczną, która objawia się zamianami na skórze w takich miejscach jak: twarz, skóra głowy, skóra klatki piersiowej, obszar wokół uszu oraz zgięcia łokci i kolan. ŁZS ma charakter przewlekły i nawracający, ale również nie jest chorobą zakaźną. W przypadku zaostrzenia tej choroby, skóra charakteryzuje się: 

  • białymi lub żółtymi strupami
  • zaczerwienieniem
  • opuchlizną miejsc zmienionych chorobowo
  • swędzeniem
  • wypadaniem włosów w miejscach zajętych chorobą

W okresie wiosennym, ze względu na zmianę temperatury oraz wzmożoną aktywność fizyczną, gruczoły łojowe wydzielają zbyt dużą ilość sebum. Przy nieodpowiedniej higienie, dochodzi do zaostrzenia choroby. Innymi czynnikami wyzwalającymi zaostrzenie ŁZS, zalicza się: 

Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą, którą należy skonsultować z dermatologiem. Zaostrzenia leczone są antybiotykami oraz glikokortykosteroidami. Aby prawidłowo zadbać o skórę łojotokową, należy stosować delikatne kosmetyki do pielęgnacji oraz preparaty na bazie siarki i selenu.

W okresie wiosennym przede wszystkim należy postawić na dokładną i świadomą pielęgnację skóry oraz dietę bogatą w witaminy, mikro i makroelementy. 

Skóra na wiosnę - jak się przygotować

Aby uniknąć zaostrzenia chorób skóry w okresie wiosennym, należy pomyśleć o prawidłowej i świadomej pielęgnacji już teraz. Jeśli do tej pory stosowanie odpowiednich kosmetyków: kremów, maści czy olejów, nie było systematyczne - należy to zmienić. Skóra dotknięta chorobą, ze skłonnością do przesuszeń, wymaga odpowiedniego natłuszczania i nawadniania przez cały rok. Gwarantuje jej to ochronę, która będzie chroniła naskórek przed podrażniającymi czynnikami zewnętrznymi.

Codziennie należy przyjmować minimum 2 litry płynów, by nawodnić skórę od środka, zwiększając tym samym jej elastyczność oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. 

Dieta w okresie wiosennym powinna przeważać w owoce i warzywa oraz w oleje roślinne. Te ostatnie można stosować również na skórę zewnętrznie. Tu przydatny okaże się olej z pestek winogron, olej z czarnuszki czy zwykła oliwa z oliwek. Oleje wraz z emolientami doskonale natłuszczają skórę i stanowią dobry dodatek do kąpieli. 

CZYTAJ TAKŻE: 

To warto wiedzieć o łuszczycy

Przyczyny i objawy egzemy skórnej

Domowe sposoby na suchą skórę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: łuszczyca | choroby skóry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL