Objawy zatrucia organizmu alkoholem. Nie tylko nudności i ból głowy

Alkohol w naszej kulturze stał się receptą na udaną zabawę, sposobem na zrelaksowanie się po ciężkim dniu w pracy, czy dodatkiem do spotkań towarzyskich przy kolacji. Suto zakrapiana impreza daje się we znaki zazwyczaj następnego dnia w postaci kaca, który objawia się nudnościami, bólem głowy i osłabieniem. W przypadku regularnego spożywania alkoholu może dojść do zatrucia alkoholowego, które prowadzi do tragicznych skutków. Jak rozpoznać zatrucie alkoholowe i jak je leczyć?

Zmiany po spożyciu alkoholu

Spożywając dużą ilość alkoholu w krótkim czasie, dochodzi do szeregu zmian w organizmie, które są odczuwalne niemal natychmiast. Należy podkreślić, że alkohol w każdej dawce dla organizmu człowieka jest trucizną, która prowadzi do zaburzeń pracy układu krwionośnego czy nerwowego.

W trakcie spożywania alkoholu początkowo pojawia się odprężenie, dobry nastrój, a nawet wesołkowatość. Osoby zazwyczaj skryte, mogą chętniej prowadzić rozmowy, stają się odważne i otwarte.

Alkohol wpływa również bezpośrednio na korę mózgową, dlatego osoba pod wpływem alkoholu gorzej ocenia sytuację w jakiej się znajduje, ma mniej zahamowań w swoim zachowaniu, a także nie potrafi myśleć logicznie. Alkohol, wpływając na móżdżek, wywołuje problemy z koordynacją ruchową, utrzymaniem równowagi oraz precyzyjnymi ruchami.

Reklama

 Im większa ilość wypitego alkoholu, tym szybsza praca mięśnia sercowego oraz większa częstotliwość oddechu - po jednorazowym, zbyt dużym spożyciu alkoholu może dojść do niebezpiecznej arytmii, a nawet zatrzymania oddechu u osoby pijanej.

Objawy dnia następnego, czyli kac

Kac, to powszechna nazwa na zespół objawów, które pojawiają się po spożyciu dużej ilości alkoholu i które mogą utrzymywać się nawet przez 24 godziny. Objawy wynikają z metabolizowania alkoholu w organizmie, na skutek którego powstaje niebezpieczny związek, jakim jest aldehyd octanowy.

Objawy kaca to m.in.:

  • nudności,
  • wymioty,
  • bol głowy,
  • światłowstręt,
  • ogólne osłabienie,
  • bóle brzucha,
  • brak apetytu,
  • drżenie mięśni,
  • stany lękowe,
  • nadmierna potliwość.

Najskuteczniejszą metodą leczenia wyżej wymienionych objawów jest odpoczynek oraz odpowiednie nawodnienie organizmu.

W niektórych przypadkach regularne spożywanie alkoholu prowadzi do przewlekłego zatrucia alkoholowego, które może wymagać hospitalizacji.

Odtrucie alkoholowe pod okiem lekarza

Długotrwałe przyjmowanie alkoholu powoduje występowanie objawów, które mogą zagrażać zdrowiu pacjenta. Po kilku lub kilkunastodniowym piciu, nawet w niewielkich dawkach, zatrucie może kwalifikować się do leczenia pod okiem specjalisty. Mogłoby się wydawać, że takiemu odtruciu najczęściej poddają się osoby uzależnione, jednak nie jest to prawdą.

Odtrucie alkoholowe, zwane potocznie detoksem, ma na calu usunąć resztki alkoholu z organizmu oraz przywrócić równowagę elektrolitową. To jednak nie wszystko, bowiem w trakcie odstawienia alkoholu po długim czasie jego przyjmowania, u pacjentów występuje szereg objawów, różniących się od tych, które towarzyszą w przypadku kaca.

Pacjenci, którzy po długim czasie przyjmowania alkoholu, nagle rezygnują z niego, mogą być narażeni na delirium tremenes, czyli majaczenie alkoholowe, objawiające się:

  • zaburzeniami rytmu serca,
  • zaburzeniami świadomości,
  • omamami i iluzjami,
  • atakami padaczki,
  • myślami samobójczymi,
  • bezsennością.

Pacjenci zazwyczaj mają podwyższoną temperaturę ciała, wysoki poziom glikemii, bilirubiny.  Dochodzi do zaburzeń elektrolitowych - spada poziom magnezu oraz potasu, co może prowadzić do zaburzeń akcji serca, wraz z zatrzymaniem krążenia.

Przerwanie "ciągu alkoholowego" jest niezwykle trudne, ponieważ w miarę, jak zmniejsza się zawartość alkoholu we krwi, pacjenci odczuwają zarówno silny ból fizyczny, jak i ból psychiczny. Największą pokusą jest sięgnięcie ponownie po alkohol, tylko po to, by pozbyć się tych objawów.

Odtrucie alkoholowe w specjalnym ośrodku

Odtruwanie alkoholowe, po długim przyjmowaniu napojów procentowych, może być skuteczne u osób, które nie chorują na alkoholizm. Osobom uzależnionym trudno przerwać "ciąg", dlatego lekarz może zdecydować - przy dużym wsparciu rodziny - o skierowaniu do specjalnego ośrodka.

Leczenie na oddziale alkoholowych zespołów abstynencyjnych trwa zazwyczaj od 10 do 14 dni i  może podjąć je osoba, która nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. Warunkiem podjęcia takiego leczenia jest pozostanie w trzeźwości przez pacjenta i stawienie się do odtrucia z zerową zawartością alkoholu we krwi.

Następstwem odtrucia w warunkach szpitalnych powinno być podjęcie terapii uzależnienia od alkoholu.

Leczenie na oddziale alkoholowych zespołów abstynencyjnych

Na leczenie w warunkach szpitalnych trafiają osoby uzależnione od alkoholu, które wymagają opieki zarówno psychologicznej jak i farmakologicznej.

Aby ograniczyć możliwe skutki uboczne detoksykacji, pacjentom podawane są leki, np. diazepam, środki nasenne ale także suplementy witaminowe i elektrolity.

Pacjenci są również konsultowani z lekarzem psychiatrą oraz mogą korzystać ze wsparcia psychologicznego w trakcie odtrucia. Oddziały leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych umożliwiają pacjentom korzystanie ze świetlicy czy palarni, jednak zabronione jest opuszczanie oddziału, by zminimalizować ryzyko powrotu do nałogu przez pacjentów.

Każdy pacjent z chorobą alkoholową, po zakończonym detoksie, powinien niezwłocznie podjąć terapię leczenia uzależnienia -również jest to możliwe na oddziale zamkniętym. Wówczas terapia taka trwa ok. 6 tygodni i powinna być kontynuowana przez pacjenta w poradni leczenia uzależnień.

Należy również pamiętać, że nieocenione w leczeniu alkoholizmu jest wsparcie rodziny, bowiem sam uzależniony rzadko ma na tyle silną motywację, by podjąć się detoksu i terapii.


CZYTAJ TAKŻE:

Alkohol a wątroba - fakty i mity

Poalkoholowe choroby wątroby

Spożywanie alkoholu a ryzyko zachorowania na raka

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: detoks | alkoholizm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL