Reklama

Padaczka - nadmierna aktywność neuronów

Szacuje się, że na całym świecie na padaczkę choruje aż 65 milionów osób. Jest to nadal choroba dość tajemnicza - aż u 50 proc. pacjentów nie udaje się ustalić, dlaczego dochodzi u nich do napadów padaczkowych. Jak objawia się padaczka? Jak wygląda jej diagnostyka i leczenie? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.

Przyczyny padaczki

Napady padaczkowe są wywoływane przez nadmierne i nieprawidłowe wyładowania elektryczne neuronów w mózgu, które wywołują różnorodne objawy obserwowane podczas ataku padaczki. Niestety, aż u ponad połowy pacjentów nie udaje się ustalić dokładnej przyczyny pojawienia się tej choroby. Do rozwoju padaczki mogą predysponować:

Reklama

  • wady rozwojowe mózgu, choroby zakaźne, zaburzenia rozwojowe (np. autyzm), urazy okołoporodowe i po porodzie u dzieci;
  • czynniki genetyczne - niektóre typy padaczki mogą występować rodzinnie;
  • przebyte urazy głowy;
  • guzy zlokalizowane w mózgu;
  • infekcje, takie jak zapalenie opon mózgowych, wirusowe zapalenie mózgu czy niektóre choroby pasożytnicze (np. bąblowica mózgu).

Rodzaje padaczki

W zależności od lokalizacji ogniska padaczkowego wyróżnia się dwa główne rodzaje padaczki: ogniskowe i uogólnione. W napadach ogniskowych źródło nadmiernych wyładowań jest zlokalizowane w jednym obszarze mózgu, najczęściej są nimi między innymi urazy głowy i nowotwory ośrodkowego układu nerwowego. Chorzy w trakcie napadu mogą być przytomni, jednak może on przebiegać również z utratą przytomności. Uogólnione ataki padaczki charakteryzują się nadmierną aktywnością wielu obszarów mózgu. Wśród nich najczęściej występują napady toniczno-kloniczne, a do rzadszych typów zaliczamy ataki toniczne lub kloniczne, napady nieświadomości, atoniczne i miokloniczne. Pacjenci w zależności od typu padaczki będą wykazywać zróżnicowane objawy.

Objawy padaczki

Atak padaczkowy nie zawsze musi przebiegać dramatycznie - niekiedy objawy nie są oczywiste, w szczególności w przypadku napadu nieświadomości. Do objawów padaczki zaliczamy:

  • utratę przytomności, ciężki, charczący oddech, ślinotok - w napadach tonicznych lub pierwszej fazie (tonicznej) napadu toniczno-klonicznego;
  • niekontrolowane ruchy, drgawki rąk i nóg i bezwiedne oddawanie moczu - w napadzie klonicznym lub drugiej fazie napadu toniczno-klonicznego;
  • nagłe osłabienie siły mięśni, co skutkuje nagłym upadkiem - najczęściej w napadach atonicznych;
  • krótkotrwałą utratę świadomości, pacjent pusto wpatruje się przed siebie, mogą pojawiać się delikatne ruchy powiek i ust - charakterystyczne dla napadów nieświadomości.

Większość ataków padaczkowych trwa od 60 do 90 sekund. Niektórzy pacjenci na kilka godzin przed napadem mogą mieć złe samopoczucie, bóle głowy i problemy z koncentracją. Po ataku chorzy mogą być zdezorientowani, mieć zawroty i bóle głowy. 

Diagnostyka padaczki

Podstawowym badaniem w diagnozowaniu napadów padaczkowych jest badanie EEG. Wykonuje się je zarówno przed napadem, jak i w jego trakcie. Pozwala ono wykryć nieprawidłową aktywność elektryczną mózgu i określić jej lokalizację. Pomocne są także badania obrazowe głowy - rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, które pozwalają wykryć na przykład zmiany nowotworowe, malformacje naczyniowe czy zaburzenia w budowie kory mózgu, które mogą być przyczyną padaczki.

Leczenie napadów padaczkowych

W terapii padaczki wykorzystuje się szereg leków, mających na celu normalizację aktywności elektrycznej mózgu. Zmniejszają one liczbę napadów lub całkowicie je eliminują. Mogą one działać dwojako - albo dzięki blokowaniu kanałów jonowych na powierzchni neuronu lub poprzez modyfikację wydzielania neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym.  

Do najczęściej stosowanych leków przeciwpadaczkowych zalicza się karbamazepinę, lamotryginę, etosuksymid czy lewetiracetam. Lekarz dobiera leczenie w zależności od zdiagnozowanego rodzaju padaczki i objawów występujących podczas napadów, a w razie nieskuteczności terapii można zamienić lek na taki o odmiennym mechanizmie działania.

Zobacz także:

Pięć chorób wywołujących utratę słuchu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: padaczka | padaczka objawy | padaczka przyczyny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL