​Ból ucha - przyczyny i sposoby na radzenie sobie z bólem uszu

Ból ucha przytrafia się bardzo często dzieciom, jednakże czasem cierpią na niego także osoby dorosłe. Może on dotyczyć jednego ucha, lecz zdarza się także ból obustronny. Czasami jest lekki i tępy, a czasami ostry i przeszywający. W każdym wypadku jest niezwykle dokuczliwy. Warto znać jego przyczynę i starać się jak najszybciej mu zaradzić.

Najczęstsze przyczyny bólu uszu

Ból ucha najczęściej jest spowodowany przez:

- infekcję ucha,

- zmiany ciśnienia,

- nagromadzenie wosku w uszach,

- ciała obce, które dostały się do ucha,

- infekcję gardła,

- zapalenie zatok,

- zatrzymanie się wody lub szamponu w uszach,

- podrażnienie wynikające z nieprawidłowego użycia pałeczek kosmetycznych.

Jak widać, w większości przypadków infekcja uszu nie jest zwiastunem poważnej choroby i z ewentualnym leczeniem można sobie poradzić domowymi sposobami, np. poprzez umiejscowienie rozgrzanego wacika w uchu, wytrzepanie zgromadzonej w nim wody, usunięcie ciała obcego z ucha, wkropienie kropli dostępnych bez recepty czy zażycie środka przeciwbólowego. Ważne jest, by chronić bolące ucho przed zmoczeniem.

Reklama

Przyczyn bólu uszu można jednak upatrywać także w problemach z kośćmi szczęki, ropnymi zmianami w korzeniach zębów, zębach zaatakowanych próchnicą, bólach nerwu twarzowego, a nawet w chorobach skórnych wewnątrz kanału usznego, takich jak egzema.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza z bólem ucha?

W przypadku pojawienia się gorączki, zawrotów głowy, bólu głowy, opuchlizny przy uszach, krwi lub ropy wydobywającej się z uszu lub gdy ból jest naprawdę silny należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.  Nie należy także zwlekać z wizytą, jeśli ból utrzymuje się ponad 24 godziny i gdy jest szczególnie silny. 

Może się okazać, że niezbędne będzie przyjmowanie antybiotyków lub innych mocnych lekarstw.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL