Masz twardą wodę w kranie? Tak jej spożywanie wpływa na organizm

Jeśli na twoim kranie, pod prysznicem czy w czajniku gromadzi się osad, to bardzo możliwe, że na co dzień masz kontakt z twardą wodą. Czy to źle? Wszystko zależy od perspektywy. Choć twarda woda może być uciążliwa dla skóry i włosów, to nie jest groźna dla zdrowia, a nawet wręcz przeciwnie. Podsumowujemy informacje na temat twardej wody.

Co to znaczy, że woda jest twarda?

Nie każda woda płynąca z kranu ma takie same właściwości. O jej "twardości" decyduje zawartość minerałów, głównie wapnia i magnezu, a rzadziej również żelaza, manganu, baru i strontu. Im więcej tych pierwiastków, tym woda jest twardsza. Tak naprawdę większość gospodarstw domowych jest zaopatrywana w twardą (121 do 180 mg kationów na l) lub bardzo twardą (powyżej 180 mg kationów na l) wodę. Według dostępnych danych z miękką wodą spotykamy się w nielicznych miejscach i raczej na południu Polski - w pobliżu gór.

Jednak wcale nie oznacza to, że twarda woda stanowi jakiekolwiek zagrożenie, poza tym istnieją konkretne przepisy regulujące te kwestie. Dopuszczają dość szeroki zakres wartości, w którym musi się zawierać twardość wody, aby zostać uznana za bezpieczną: od 60 do 500 mg węglanu wapnia na litr.

Reklama

Dlaczego woda robi się twarda?

Skoro wiadomo już, że twardość jest uzależniona od zawartości pierwiastków, warto odpowiedzieć na pytanie, w jakich okolicznościach woda twardnieje. Gdy miękka woda deszczowa przepływa przez glebę, zawarte w niej związki (m.in. wspomniany już wapń i magnez) ulegają rozpuszczeniu. Dzięki temu nabiera twardości i taka trafia do studni oraz zbiorników, a potem do domowych instalacji.

Czym grozi picie twardej wody?

Dobra wiadomość: twarda woda jest całkowicie bezpieczna do picia. Co więcej, może nawet mieć pozytywny wpływ na zdrowie! Wapń i magnez to minerały kluczowe dla naszych kości, serca i mięśni, co za tym idzie - regularne spożywanie twardej wody może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, poprawić stan kości i zapobiegać niepożądanym skurczom mięśni.

Jak twarda woda wpływa na skórę i włosy?

W tym przypadku niestety sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Z jednej strony minerały zawarte w wodzie, takie jak wapń i magnez, mogą działać kojąco i przeciwzapalnie. Z drugiej jednak nadmiar tych pierwiastków może prowadzić do przesuszenia skóry i zmatowienia włosów. Dodatkowo kąpiele w twardej wodzie mogą zaostrzać podrażnienia u osób z delikatną, skłonną do alergii skórą, zatykać pory i powodować niedoskonałości. Co więcej, sprzyjają przetłuszczaniu się włosów oraz powstawaniu łupieżu. 

Żeby temu przeciwdziałać, warto zaopatrzyć się w balsamy nawilżające i szampony chelatujące, które usuwają osad mineralny, albo stosować kwaśne płukanki, np. z octu jabłkowego, które zamykają łuski włosów i przywracają im blask.

Jak twarda woda wpływa na instalacje?

Kamień kotłowy, czyli osad wapnia będący następstwem przepływu twardej wody, tworzy biały, szary lub brązowy nalot, który stopniowo pokrywa powierzchnie mające kontakt z wodą. Problem zaczyna się, gdy ten niepozorny osad gromadzi się w instalacjach - zarasta rury, zawory i wymienniki ciepła, zmniejszając ich wydajność. Efekt? Sprzęt działa gorzej, zużywa więcej energii, a jego żywotność drastycznie się skraca. W rezultacie rosną koszty eksploatacji, a finalnie nieunikniona staje się także wymiana niektórych elementów.

Jak rozpoznać twardą wodę?

Najpierw warto sprawdzić, czy w ogóle masz do czynienia z twardą wodą. Żeby to zweryfikować, możesz wykonać proste badanie w domowych warunkach. Może to być łatwo dostępny test paskowy lub bardziej wiarygodny test kropelkowy. 

Możesz też zwrócić uwagę na poszczególne sygnały przemawiające za problemem, np.:

  • uporczywy kamień w czajniku i na bateriach łazienkowych,
  • osady w bębnie pralki, które skracają jej żywotność,
  • matowe zacieki na naczyniach, nawet po dokładnym umyciu,
  • nadmiernie przesuszona i ściągnięta skóra po kąpieli,
  • słaba skuteczność detergentów, przez co pranie i sprzątanie stają się mniej efektywne.

Jak pozbyć się twardej wody?

Jeśli okaże się, że woda w twoim domu jest twarda, możesz ją "zmiękczyć" poprzez:

  • filtry mechaniczne i węglowe - to podstawowe rozwiązanie, które usuwa zanieczyszczenia i część minerałów;
  • zmiękczacze wody - urządzenia wykorzystujące żywicę jonowymienną, która zastępuje jony wapnia i magnezu jonami sodu;
  • filtry prysznicowe - proste i niedrogie rozwiązanie, które pomaga chronić skórę i włosy, usuwając nadmiar minerałów bez konieczności instalacji dużych systemów.

Źródła:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi Dz.U. 2017 poz. 2294.

Sengupta P. Potential health impacts of hard water. Int J Prev Med. 2013.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zielona herbata nie taka zdrowa? Chodzi o to, kiedy ją pijesz

W Chinach i Korei piją zimą i latem. Zastępuje im kawę, ma wspierać jelita

Kawa ogranicza wchłanianie ważnego pierwiastka. Pilnuj pory spożycia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: woda | picie wody | picie wody a zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL