Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami

Bruksizm to zaburzenie polegające na zgrzytaniu zębami, niekontrolowanym ich zaciskaniu lub silnym pocieraniu. Takie zachowanie może doprowadzić do szybkiego uszkodzenia uzębienia, ale to nie utrata szkliwa stanowi tu największe zagrożenie. Może doprowadzić do bólów głowy, problemów ze słuchem i do zdeformowania całego układu kostnego.

Bruksizm - jego przyczyny

Podstawową przyczyną jest stres, zwłaszcza silny i długotrwały. Nie są też obojętne w takich przypadkach wady zgryzu, wszelkie ubytki oraz źle dopasowane korony i mosty.

Objawy

Samo zgrzytanie zębów powoduje uszkodzenie uzębienia, jego intensywne ścieranie się. Kolejny etap to krwawienia z dziąseł i ich obniżenie się. Pojawiają się też bóle głowy, czasem podobne do tych zatokowych. Bolesność karku, pleców, uszu oraz problemy ze słuchem to dalsze objawy tego schorzenia.

Leczenie bruksizmu

Leczenie polega przede wszystkim na eliminacji przyczyn wywołujących bruksizm. W przypadku nadmiernego stresu konieczna może być psychoterapia i leczenie farmakologiczne za pomocą leków uspokajających. Oczywiście przydatne staje się tutaj opracowanie własnych systemów redukujących stres i uspokajających cały organizm. 

Reklama

Warto znaleźć sobie zajęcie, które wyciszy człowieka i go zrelaksuje. Na uzębienie podczas snu zakłada się specjalną relaksacyjną szynę, która będzie zapobiegać ścieraniu się zębów. Jej wykonaniem zajmuje się dentysta. Gdy występują problemy ze zgryzem, należy go wyrównać, uzupełnić brakujące uzębienie, a w razie potrzeb zastosować leczenie ortodontyczne.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL