Szok termiczny - jak reagować?
Szok termiczny następuje w wyniku nagłego spadku temperatury ciała. Może się przydarzyć szczególnie latem, podczas upałów, na przykład, gdy chcąc się schłodzić, wskoczymy rozgrzani do basenu bez przyzwyczajenia organizmu do niższej temperatury, czy też w sytuacji wypadnięcia z łódki do wody.
Wskutek szoku termicznego mogą wystąpić skurcze mięśni, dochodzi też do hiperwentylacji - niekontrolowanych głębokich wdechów, które przy wpadnięciu do wody mogą prowadzić do zachłyśnięcia się wodą i utonięcia.
Przyspieszone gwałtowne oddychanie często powoduje zaburzenia krążenia i omdlenia lub zawroty głowy. Możliwe jest nawet zatrzymanie akcji serca, kiedy rozszerzone w rozgrzanym ciele naczynia krwionośne ulegają nagłemu skurczeniu pod wpływem spadku temperatury.
Kiedy zamierzamy sesję opalania na plaży przerwać kąpielą w morzu czy jeziorze, należy stopniowo przyzwyczajać organizm do obniżenia temperatury, zanurzyć w wodzie stopy, ręce, lekko ochlapać całe ciało, nigdy nie wskakiwać nagle do wody bez przygotowania.
Zagrożenie szokiem termicznym zwiększa spożycie alkoholu - warto o tym pamiętać i nie łączyć alkoholowych drinków z morskimi kąpielami.
Jak pomóc osobie, u której rozpoznajemy objawy szoku termicznego?
Jeśli nie doszło do zatrzymania akcji serca, najważniejsze będzie przywrócenie normalnej temperatury ciała.
Osobę poszkodowaną dobrze jest przykryć kocem, uprzednio zdejmując przemoczone ubranie i - o ile to możliwe - umieścić w miejscu suchym i ciepłym, gdzie powinno dojść do samoistnego powolnego rozgrzania wychłodzonego organizmu.