Poalkoholowe choroby wątroby

​Wątroba jest organem, który bierze udział w procesie metabolizowania alkoholu. Z tego powodu jest szczególnie wrażliwa na działanie wysokoprocentowych trunków. Nadużywanie alkoholu doprowadzić może do poalkoholowych chorób wątroby. To przede wszystkim poalkoholowe stłuszczenie wątroby, poalkoholowe zapalenie wątroby i poalkoholowa marskość wątroby.

Wątroba a alkohol

Nie ma wątpliwości, że alkohol nie należy do zdrowych substancji. Jego nadużywanie źle wpływa na pracę całego organizmu, jednak szczególnie cierpi wątroba. Wiąże się to z faktem, iż to właśnie wątroba odpowiedzialna jest za metabolizowanie alkoholu. Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się w przypadku pacjentów zażywających niektóre leki, nawet te wydane bez recepty. Jak pokazują badania, wypicie nawet trzech drinków przy jednoczesnym stosowaniu paracetamolu, może być bardzo szkodliwe dla wątroby.

Regeneracja wątroby po wypiciu alkoholu

Regeneracja wątroby to kwestia bardzo indywidualna. Nie ma jednak wątpliwości, że organ ten regeneruje się stosunkowo szybko. Uważa się, że po zaprzestaniu spożywania alkoholu, wątroba jest w stanie zregenerować się nawet w 2-4 tygodnie. Poważniejsze uszkodzenia regenerują się zwykle po około 2 miesiącach. Należy pamiętać, że poza rezygnacją z alkoholu, w regeneracji wątroby istotna jest również prawidłowa dieta. Należy unikać smażenia oraz tłustych i ciężkich potraw. Codzienny jadłospis powinien być zbudowany na sezonowych warzywach i owocach oraz chudym mięsie i rybach.

Reklama

Poalkoholowe choroby wątroby

W wyniku nadmiernego spożywania etanolu u wielu pacjentów rozpoznaje się tzw. poalkoholowe choroby wątroby. Szacuje się, że nawet 37 proc. zgonów z powodu nieprawidłowej pracy wątroby może być związana z nadużywaniem alkoholu. Badania pokazują również, że na poalkoholowe choroby wątroby zdecydowanie bardziej narażone są kobiety. Szkodliwa dla nich dawka alkoholu jest nawet kilka razy mniejsza niż u mężczyzn. Kobiety chorują nie tylko częściej, ale i wcześniej. Ich szczyt zachorowalności na poalkoholowe choroby wątroby to około 30-45 lat. U mężczyzn następuje to nawet 10 lat później.

Poalkoholowe stłuszczenie wątroby

Dotyczyć może nawet 90 proc. osób, które nadużywają alkoholu. U chorych wystąpić mogą takie objawy jak m.in. bóle w jamie brzusznej (spowodowane powiększeniem wątroby), utrata masy ciała, wymioty, zmęczenie i brak apetytu. Zdarza się jednak, że choroba przebiegać może również bezobjawowo. Poalkoholowe stłuszczenie wątroby zwykle ustępuje samoistnie po zaprzestaniu spożywania alkoholu.

Poalkoholowe zapalenie wątroby

Kolejną chorobą, która może wynikać z nadmiernego spożywania alkoholu, jest zapalenie wątroby. Wyróżnić można dwa rodzaje zapalenia wątroby - przewlekłe i ostre. Przewlekłe zapalenie zazwyczaj pojawia się u osób długotrwale nadużywających alkohol i może przez wiele lat rozwijać się bezobjawowo. Ostre zapalenie wątroby w zdecydowanej większości przypadków występuje u osób, które w krótkim czasie wypiły bardzo dużą ilość alkoholu. Zapalenie tego typu może pojawić się np. po hucznej imprezie.

Poalkoholowa marskość wątroby

Marskość wątroby należy do najpoważniejszych chorób poalkoholowych. Objawiać się może m.in. wysoką gorączką lub stanem podgorączkowym, obrzękami (zwłaszcza kończyn) wodobrzuszem, żółtaczką i żylakami przełyku. Dla marskości wątroby charakterystyczna jest również encefalopatia wątrobowa. To takie zaburzenia jak problemy z koncentracją, uczucie ciągłego zmęczenia, upośledzenie świadomości i zaburzenia rytmu snu. 

Innym objawem poalkoholowej marskości wątroby jest hipogonadyzm. To zaburzenie polegające na nieprawidłowym funkcjonowaniu układu rozrodczego. Trzeba pamiętać, że zmiany, jakie następują przy marskości wątroby, są nieodwracalne. Ewentualne leczenie ma na celu poprawienie komfortu pacjenta oraz zatrzymanie dalszego rozwoju choroby. W wielu przypadkach jedynym ratunkiem dla pacjenta jest przeszczep wątroby. 

CZYTAJ TAKŻE:

To szkodzi wątrobie gorzej niż alkohol czy leki

Nietypowej objawy chorób wątroby

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL