Reklama

Spożywanie alkoholu a ryzyko zachorowania na raka. Nowe badanie WHO

Należąca do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (Agency for Research on Cancer, w skrócie IARC) zorganizowała badanie sprawdzające wpływ konsumpcji alkoholu na ryzyko zachorowania na nowotwory. Okazało się, że alkohol spożywany nawet w umiarkowanych dawkach podnosi zagrożenie nowotworami - m.in. rakiem piersi, wątroby, okrężnicy i jamy ustnej. Umiarkowane spożywanie procentów w 2020 roku odpowiadało za ponad 40 tys. przypadków raka na świecie.

Alkohol a nowotwory. Ile przypadków w 2020 roku?

Naukowcy przeanalizowali dostępne dane na temat spożycia alkoholu na poziomie populacji w 2010 r. i w 2020 r. Wynikami podzielili się w piśmie "Lancet Oncology".

Jak informują badacze, w 2020 r. na całym świecie alkohol przyczynił się do ponad 740 tys. nowych przypadków raka. Ponad 550 tys. przypadków dotyczyło mężczyzn.

Picie dużych ilości (to więcej niż sześć drinków dziennie lub inaczej - 60 g lub więcej alkoholu etylowego) przyczyniło się do 346 tys. zachorowań, tzw. ryzykowne picie (od dwóch do sześciu drinków dziennie lub od 20 do 60 g alkoholu etylowego) do ponad 290 tys., a umiarkowane picie (do dwóch drinków dziennie lub 20 g lub mniej alkoholu etylowego) odpowiadało za ponad 40 tys. zachorowań. Według danych z Kanady w 2020 roku alkohol miał udział w rozwoju do 24 proc. nowotworów piersi, 15 proc. raka odbytnicy oraz 13 proc. jamy ustnej i wątroby. 

Reklama

Skutki spożywania alkoholu

- Jeśli chodzi o związane z alkoholem nowotwory, każde spożycie wiąże się z jakimś zagrożeniem - mówi dr Jürgen Rehm z kanadyjskiego Centre for Addiction and Mental Health (CAMH), współautor badania.

- Konsumpcja alkoholu powoduje wyraźne globalne obciążenie rakiem. Jednak jego wpływ na nowotwory często jest nieznany lub pomijany, co wskazuje na potrzebę wprowadzenia odpowiednich działań zwiększających świadomość ludzi odnośnie powiązań między alkoholem i ryzykiem rozwoju choroby. Mogą one ograniczyć spożycie alkoholu i zmniejszyć obciążenie związanymi z nim nowotworami - twierdzi dr Isabelle Soerjomataram z IARC.

Rezultaty uzyskane w badaniu oparte są na danych pochodzących niemal ze wszystkich krajów. Naukowcy uwzględnili informacje pochodzące z ankiet, badań sprzedaży alkoholu oraz najnowsze szacunki wiążące ryzyko zachorowania z poziomem spożycia.

- Alkohol wywołuje nowotwory na różne sposoby. Główny mechanizm jest taki, że zaburza naprawę DNA. Skutki picia obejmują też zwłóknienie wątroby (dla przykładu - z danych Public Health England wynika, że w Anglii o bezprecedensowe 21 proc. wzrosła w 2020 roku liczba zgonów z powodu choroby wątroby związanej z nadmiernym spożywaniem alkoholu - red.). Alkohol przyczynia się również do rozregulowania hormonów płciowych, co może prowadzić do raka piersi. Procenty wzmagają też ryzyko raka głowy i szyi u palaczy, ponieważ alkohol podnosi wchłanianie rakotwórczych substancji pochodzących z tytoniu - wyjaśnia dr Kevin Shield z CAMH.

Pandemia COVID-19 a spożywanie alkoholu

Naukowcy podkreślają, że długofalowe skutki picia, takie jak nowotwory, mogą pojawić się dopiero po długim czasie. Zwracają jednocześnie uwagę, że u niektórych spożycie alkoholu rośnie z powodu pandemii. Mimo że może to być wynik krótkotrwałego czynnika stresogennego, może doprowadzić do trwałego nawyku. Rozwiązanie jest proste, choć niekoniecznie łatwe - zmniejszenie spożycia.

- Jako epidemiolog zalecałbym podniesienie podatków, które w pełni odzwierciedlą obciążenie chorobami powodowanymi przez alkohol. Razem z ograniczeniem fizycznej dostępności alkoholu i jego marketingu, kontrola cen, jak już wiadomo, działa znacząco i jest tanim sposobem ograniczenia wywołanych alkoholem szkód - mówi dr Rehm.

Więcej informacji na temat badania WHO można znaleźć TUTAJ i TUTAJ

Polecamy również: 

Alkohol a szczepienie przeciw COVID-19. Czy można pić przed lub po?

Pandemia. Czy w Polsce zmienił się model picia?

Najgorsze alkohole dla wątroby i żołądka

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowotwory | alkohol

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje