Jak rozpoznać koklusz?

Koklusz (krztusiec) to ostra zakaźna choroba układu oddechowego. Wbrew obiegowej opinii atakuje nie tylko małe dzieci - może być równie groźna dla dorosłych, nieleczona niesie za sobą ryzyko groźnych powikłań.

Koklusz - charakterystyczne objawy

Koklusz wywołują bakterie (pałeczki krztuśca Bordetella pertussis). Charakterystycznym objawem jest napadowy, męczący, kaszel ze specyficznym świszczącym wdechem przypominającym pianie koguta - pianie krztuścowe. 

W postawieniu prawidłowej diagnozy pomagają badania laboratoryjne (przeciwciała kokluszu, poziom leukocytów, niekiedy wymaz z gardła), ponieważ początkowe objawy przypominają infekcję dróg oddechowych. U niemowląt zamiast ataków kaszlu może wystąpić bezdech i sinica. 

Po początkowym etapie (faza nieżytowa - katar, niewielka gorączka, infekcja gardła) następuje kolejny etap - faza napadowa. To właśnie wtedy występują napady kaszlu, nawet do kilkudziesięciu w ciągu doby. Wzrasta poziom toksyn wytwarzanych przez bakterie, następuje uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych - pojawia się gęsty śluz, kaszel może wywoływać wymioty, u dzieci mogą zdarzyć się drgawki. 

Reklama

Kokluszowi często towarzyszy przekrwienie i zapalenie spojówek, zmęczenie, niewyspanie, duszności, niekiedy wybroczyny na twarzy. Ostatnim etapem kokluszu jest faza zdrowienia kiedy objawy stopniowo zanikają, chociaż kaszel może pojawiać się nawet przez kilka miesięcy.

Koklusz - leczenie

Koklusz jest przenoszony drogą kropelkową lub poprzez kontakt bezpośredni z chorą osobą. U małych dzieci może skutkować groźnymi powikłaniami - krztuścowym zapaleniem mózgu, zapaleniem ucha, oskrzeli, płuc, a nawet zaburzeniami w rozwoju fizycznym i umysłowym. Podstawową terapię stanowi podawanie antybiotyków, u niemowląt dożylnie, co wiąże się z pobytem w szpitalu. 

Ponadto dorosłym i dzieciom zaleca się dużo odpoczynku, wietrzenie pomieszczeń, przebywanie na świeżym powietrzu bez nadmiernego wysiłku - chłodne i wilgotne powietrze łagodzi napady kaszlu.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL