Alkohol a wątroba - fakty i mity

Wątroba jest narządem, bez którego nie możemy wyobrazić sobie prawidłowego funkcjonowania organizmu. To właśnie ona odpowiada za przekształcanie toksycznego amoniaku w mocznik, produkcję żółci, dezaktywację hormonów, ale przede wszystkim za detoksykację. Do toksyn zaliczamy: leki, nikotynę, a także alkohol. Zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z twoją wątrobą podczas zakrapianej piątkowej imprezy? Oto fakty i mity dotyczące alkoholu i jego wpływu na wątrobę.

Alkohol szkodzi zdrowiu - FAKT

Alkohol jest substancją toksyczną i nie ulega wątpliwości, że, spożywany nałogowo, stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia. Nadmierne picie alkoholu może skutkować zapaleniem wątroby objawiającym się mdłościami, gorączką, żółtaczką i brakiem apetytu. Długotrwałe picie może prowadzić do marskości polegającej na włóknieniu komórek wątroby (hepatocytów) i jej niewydolności, a nawet do rozwinięcia się raka wątrobowokomórkowego. Poza dolegliwościami zdrowotnymi alkohol przyczynia się do dysfunkcji w rodzinach i zaburzeń w relacjach interpersonalnych.

Reklama

Alkohol poprawia trawienie - MIT

Utarło się stwierdzenie, że warto się napić, by poprawić trawienie. Niestety, alkohol "zajmuje" wątrobę, upośledzając jej funkcję trawienną, poza tym uszkadza śluzówkę, niekorzystnie wpływając również na jelita, co w ostatecznym rozrachunku zaburza wchłanianie pokarmu. Upośledzone trawienie może skończyć się  niedożywieniem i niedoborem glukozy, której rozkład stanowi jedyne źródło energii dla mózgu (może to doprowadzić do jego uszkodzenia).

Bezwzględnie nie można pić po szczepionce przeciw COVID-19 - MIT 

Alkohol upośledza odporność organizmu, dlatego pojawiały się sugestie, aby unikać spożywania napojów zawierających procenty na kilka dni przed i po szczepieniu. Większość lekarzy radzi, by unikać spożywania alkoholu na 24 godz. przed i po przyjęciu preparatu, i lepiej stosować się do tych zaleceń. Niemniej jednak nie musisz panikować, jeśli wypijesz alkohol w okresie okołoszczepiennym, nie jest to także przeciwwskazanie do przyjęcia szczepionki, ponieważ producenci nie zawierają takiego ostrzeżenia w specyfikacji szczepionek. Oczywiście należy pamiętać, że w tym czasie lepiej nie obciążać wątroby i całego organizmu, bo efekty niepożądane szczepionki mogą się nasilić. Dlatego też wstrzymaj się z imprezą na kilka dni.

Pijąc alkohol, nie schudniesz- FAKT 

Niektórzy uważają, że alkohol jest w stanie zastąpić pokarm. Nie zapominaj, że żeby twój organizm funkcjonował prawidłowo, oraz żeby twoja wątroba mogła spełniać swoją funkcję, musisz dostarczać ciału białka, węglowodanów i tłuszczy. Pamiętaj, że alkohol to tzw. puste kalorie. Jedno piwo ma ok. 218 kcal, czyli tyle, co cały talerz marchewki albo trzy ugotowane jajka. Poza tym alkohol to przede wszystkim węglowodany, które nie są sprzymierzeńcami w walce o szczupłą sylwetkę.

Alkohol zaburza działanie tabletek antykoncepcyjnych - MIT

Generalnie, spożycie alkoholu nie powoduje, że tabletki antykoncepcyjne stają się nieskuteczne. Niemniej jednak może przyczynić się do zaniedbania czasu, w którym powinno się przyjąć tabletkę, a to najczęstsza przyczyna nieskuteczności terapii hormonalnej. Spożyte procenty niosą ze sobą ryzyko wymiotów, co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Dodatkowe obciążenie wątroby upośledza metabolizowanie przez nią hormonów przyjmowanych w postaci antykoncepcji doustnej.

Alkohol i tabletki przeciwbólowe można bezkarnie łączyć - MIT

Alkohol i leki przeciwbólowe są bardzo często łączone, szczególnie dzień po spożyciu. Istnieje określony czas, jaki musi upłynąć pomiędzy połknięciem tabletki przeciwbólowej a wypiciem alkoholu. Jest on różny dla danej substancji aktywnej i zwykle doprecyzowany w specyfikacji produktu. Na przykład dla paracetamolu to ok. cztery godziny. Podobnie jest dla ibuprofenu. Oczywiście wszystko zależy także od ilości przyjętego leku. W przypadku spożycia znacznej ilości alkoholu i wzięcia za dużej dawki leków przeciwbólowych może dojść do uszkodzenia wątroby.

Czytaj także: 

Rak wątroby. Co na niego wskazuje i jak się go leczy?

Spożycie alkoholu wśród Polaków. Deklaracje przeczą danym

Sposób na niedoskonałą wątrobę 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: alkohol | wątroba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL