Akrylamid. Rakotwórcza substancja w jedzeniu

Mięso z grilla, smażone kotlety, grzanki z patelni czy frytki z oleju – kto nie lubi od czasu do czasu rozkoszować się tymi smakami? Okazuje się, że spalenizna, która zdarza się pojawiać na przygotowywanym przez nas jedzeniu, zawiera bardzo toksyczny związek, który w dłuższej perspektywie negatywnie wpływa na nasz organizm. Czym grozi jedzenie spalonego jedzenia i jakie ilości są niebezpieczne?

Akrylamid - co to jest?

Amid kwasu akrylowego to związek organiczny, który powstaje na skutek obróbki termicznej jedzenia (smażenia, pieczenia) produktów zawierających węglowodany. Podczas przygotowywania jedzenia w temperaturze przekraczającej 120 stopni Celsjusza, w jedzeniu zachodzą reakcje między aminokwasami a cukrami. W wysokiej temperaturze zewnętrzna powierzchnia jedzenia brązowieje, dzieje się tak w przypadku smażonego mięsa, frytek, chleba czy nawet warzyw, co może być atrakcyjne z perspektywy smaku i aromatu, lecz okazuje się, że właśnie w części przypalony potrwa, znajduje się niebezpieczny akrylamid.

Reklama

Akrylamid - w jakich produktach jest zawarty?

Ten związek chemiczny znajdziemy m. in. w chipsach ziemniaczanych, frytkach, a nawet w chlebie. Występuje on także w dymie papierosa, farbach, klejach i lakierach. Nawet z pozoru zdrowe produkty mogą zawierać akrylamid - kakao, gorzka czekolada a nawet kaszki dla dzieci. Jedzenie, które jest przez nas przygotowywane na oleju lub ogniu, a które uległo przypaleniu, z całą pewnością zawiera ten związek chemiczny i w szczególności należy na nie uważać.

Akrylamid - szkodliwa neurotoksyna

Akrylamid sam w sobie jest neurotoksyną, co oznacza, że przyjmowany w dużych ilościach powoduje uszkodzenia w mózgu, prowadząc do degradacji komórek nerwowych. Jego duża zawartość w organizmie może powodować osłabienie, mrowienie i drętwienie w kończynach górnych i dolnych. Mogą występować również problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacją ruchową. Akrylamid blokuje również wytwarzanie ATP, które jest źródłem energii dla komórek ludzkiego organizmu, co doprowadza w konsekwencji do śmierci komórkowej.

Akrylamid - substancja rakotwórcza

Badania wskazują, że akrylamid jest również związkiem, który powoduje choroby nowotworowe, w szczególności raka przewodu pokarmowego. Jest substancją, która bardzo długo odkłada się tkankach - posiada zdolność łączenia się z DNA, co prowadzi do mutacji w obrębie komórek. Akrylamid ma niekorzystny wpływa na serce oraz wywołuje stany zapalne w obrębie całego organizmu.

W badaniach przeprowadzonych na myszach, podanie dużych ilości akrylamidu wywoływało nowotwory tarczycy, gruczołu krokowego oraz macicy. Mutacje komórkowe występowały również w obrębie płuc oraz w skórze.

U osób, które są nałogowymi palaczami oraz spożywają duże ilości żywności przetwarzanej w wysokich temperaturach, wyniki badań biomarkerów wrażliwych na toksyczne działanie akrylamidu, były wyższe niż u osób niepalących, unikających spożywania dużych ilości jedzenia smażonego czy pieczonego.  


CZYTAJ TAKŻE: 

Kto nie powinien jeść ziemniaków i jak faktycznie wpływają na zdrowie?

Dieta bezglutenowa - fakty i mity

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL