Zespół chronicznego zmęczenia - to znacznie więcej niż niewyspanie

Zespół chronicznego zmęczenia to wykańczające uczucie ciągłego zmęczenia, które uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. U chorych mogą pojawić się bóle mięśni i stawów, migreny, bóle głowy oraz złe samopoczucie po wysiłku. Pacjenci często mają również problemy ze snem, nie mogą zasnąć lub budzą się niewyspani. Niestety, na zespół chronicznego zmęczenia nie ma lekarstwa. Wielu pacjentów choruje przez całe życie.

Zespół chronicznego zmęczenia - co to jest?

Terminem zespołu chronicznego zmęczenia (w skrócie CFS, od ang. chronic fatigue syndrom) określa się zmęczenie, które utrzymuje się ponad sześć miesięcy. Trudno oszacować liczbę chorych, ponieważ wiele osób nie podejmuje odpowiedniego leczenia. Niektóre badania wskazują jednak, że problem z zespołem chronicznego zmęczenia może mieć nawet 6-8 proc. populacji. Zdecydowaną większość stanowią kobiety. 

Trzeba wiedzieć, że stan ten znacząco utrudnia, a czasami nawet całkowicie uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Szacuje się, że nawet 75 proc. chorych na zespół chronicznego zmęczenia może mieć problemy z pracą zawodową.

Reklama

Zespół chronicznego zmęczenia - przyczyny

Nie jest znana dokładna przyczyna zespołu chronicznego zmęczenia. Z pewnością można jednak wyróżnić pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby. To przede wszystkim inne jednostki chorobowe. Zespół chronicznego zmęczenia towarzyszyć może m.in. migrenom, alergiom, depresji, chorobie Hashimotozespołowi jelita drażliwego czy zespołowi suchego oka. 

Bardzo często zdarza się również, że choroba łączy się z nieodpowiednim stylem życia. Chodzi przede wszystkim o przepracowanie, silny stres i niezdrową dietę.

Zespół chronicznego zmęczenia - objawy

Jak już wspomnieliśmy, zespół chronicznego zmęczenia to stan zmęczenia utrzymujący się przez minimum sześć miesięcy. Może mieć ono charakter stały lub nawracający. Zmęczenie obniża jakość życia chorego i często uniemożliwia pracę zawodową. Poza tym, u chorych pojawić się mogą także inne objawy, m.in. ból gardła, bóle mięśni, migreny, bóle głowy, bóle stawów oraz złe samopoczucie po wysiłku. 

Charakterystyczne dla zespołu chronicznego zmęczenia są również problemy z koncentracją, sen, który nie przynosi żadnego odpoczynku, lub bezsenność.

Zespół chronicznego zmęczenia - rozpoznanie

Przede wszystkim należy rozpocząć od wykluczenia innych chorób. CFS początkowo może być mylone m.in. z anemią, cukrzycą, chorobami tarczycy, stwardnieniem rozsianymmononukleoząboreliozą, depresją, schizofreniąchorobą dwubiegunową, wirusem HIV oraz niektórymi typami nowotworów.

Obecnie nie ma konkretnego badania, które jednoznacznie wskazywałoby na zespół chronicznego zmęczenia. Pomocne mogą być jednak takie badania jak morfologia krwi, OB, określenie poziomu żelaza, wapnia i glukozy, TSH, a także badanie moczu. W wykluczeniu innych dolegliwości pomóc mogą specjalistyczne badania, m.in. badania przeciwciał przeciwjądrowych, badanie kortyzolu, badanie na obecność boreliozy lub wirusa HIV.

Zespół chronicznego zmęczenia - leczenie

Obecnie nie ma leku na zespół chronicznego zmęczenia. Niektórym pacjentom dolegliwość ta towarzyszyć może nawet przez całe życie.

Zespół chronicznego zmęczenia leczy się objawowo. Pomocna może być także psychoterapia, fizjoterapia, terapia bólu, a w niektórych przypadkach hipnoza. 

U wielu pacjentów dobre efekty przynosi również zmiana trybu życia. Istotna jest właściwa oraz bogata w minerały i witaminy dieta. Chodzi przede wszystkim o żelazo, cynk, magnez, selen, witaminę C i witaminy z grupy B. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się m.in. orzechy, ziarna zbóż, pestki, ryby oraz zielone warzywa i rośliny strączkowe. Warto zadbać również o odpowiednią dawkę ruchu. Zamiast intensywnego i wyczerpującego treningu lepiej postawić np. na jogę.

CZYTAJ TAKŻE: 

Przyczyny depresji - skąd się bierze to zaburzenie?

Co może wywoływać ciągłe zmęczenie?

Pięć schorzeń, przez które możesz odczuwać zmęczenie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zmęczenie | zespół chronicznego zmęczenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne