Nocny problem: Bezsenność. Przyczyny i leczenie

Bezsenność to coraz poważniejszy problem, który znacząco wpływa na pogorszenie komfortu życia. Z badań wynika, że problemy ze snem może mieć nawet 50 proc. dorosłych. Co powoduje bezsenność? Główną przyczyną bezsenności jest wysoki poziom stresu. Zdarza się jednak, że bezsenność jest objawem innych chorób. Chodzi m.in. o nadciśnienie tętnicze, kłopoty z sercem, zaburzenia psychiczne i nadczynność tarczycy. Zobaczcie, co jeszcze należy wiedzieć o bezsenności i kiedy warto zgłosić się do specjalisty.

Bezsenność - charakterystyka

Bezsenność to coraz powszechniejszy problem. Już dziś szacuje się, że kłopoty ze snem mogą dotyczyć od 30 do nawet 50 proc. dorosłych. Dodatkowo, aż 15 proc. z nich bezsenność uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie na co dzień. Nic dziwnego. W końcu prawidłowy sen odgrywa bardzo ważną rolę. To właśnie wtedy dochodzi do regeneracji naszych tkanek oraz regulacji ciśnienia krwi i procesów metabolicznych. 

Kolejna kwesta to nasza psychika. Podczas snu porządkujemy wspomnienia oraz informacje, które na co dzień przyswajamy. Czym są problemy ze snem i co właściwie kryje się pod pojęciem bezsenności? Bezsenność to sytuacja, w której przez minimum 30 minut po położeniu się do łóżka nie możemy zasnąć. Dotyczy to jednak także innych problemów ze snem — nagłych przebudzeń w nocy beż możliwości ponownego zaśnięcia, zbyt krótkiego snu czy ogólnej niezdolności do wysypiania się.   

Reklama

Przyczyny bezsenności. Styl życia ma wpływ na sen

Bardzo często bezsenność wynika z czynników środowiskowych. Chodzi przede wszystkim o nieprawidłowo wywietrzone pomieszczenie, hałas, niewygodne łóżko, nieprzyjemną pościel, zbyt wysoką temperaturę w pokoju czy chrapiącego partnera. Bezsenność wynikać może także ze stresującego trybu życia. Wiele wskazuje na to, że jest to jedna z najpowszechniejszych przyczyn problemów ze snem. Jak pokazują badania, silny stres dotyczyć może nawet 80 proc. dorosłej populacji.   

Inne możliwe przyczyny bezsenności:     

  • mało aktywny tryb życia,      
  • spożywanie obfitych i ciężkostrawnych posiłków tuż przed pójściem spać,      
  • drzemki w ciągu dnia,     
  • spożywanie za dużej ilości kawy,      
  • spożywanie herbaty przed snem,      
  • korzystanie przed snem z urządzeń elektronicznych.   

Bezsenność może mieć także związek z zaburzeniami wydzielania melatoniny. Trzeba pamiętać, że jest to substancja, która odpowiada nie tylko za nasz sen, ale i cały biologiczny zegar człowieka. Niestety, poziom melatoniny spada wraz z wiekiem. 

Przyczyny kłopotów ze snem można szukać jeszcze gdzie indziej. W wielu przypadkach bowiem bezsenność, jest objawem innej choroby. Chodzi m.in. o:    zaburzenia psychiczne (depresja, nerwica, choroba afektywna dwubiegunowa, zaburzenia lękowe), choroby neurologiczne,  nadczynność tarczycy,    nadciśnienie tętnicze, zgagę, chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, niewydolność serca, astmę, zespół niespokojnych nóg.     

Metody leczenia bezsenności

 Pierwszym krokiem powinno być ustalenie przyczyny bezsenności. Najłatwiej zapobiegać bezsenności w przypadku, gdy problemy ze snem wynikają z takich czynników jak niewygodny materac czy źle wywietrzone pomieszczenie. Gdy bezsenność jest objawem innej choroby, np. zaburzeń psychicznych czy problemów z sercem, konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia, które zależy od typu schorzenia.   

Warto pamiętać również, że istnieją pewne domowe sposoby na bezsenność, które mogą pomóc w zasypianiu. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni plan dnia — właściwy sposób odżywiania się (bez przejadania na noc) oraz odpowiednią dawkę ruchu. Dobrym pomysłem jest także wykorzystywanie prozdrowotnych właściwości ziół. W przypadku bezsenności stosować można napary z melisy i mięty. Innym wyjściem są olejki eteryczne. Właściwości uspokajające ma m.in. olejek lawendowy, ylang ylang, rumiankowy, z drzewa sandałowego, pomarańczowy i majerankowy. Lawendę wykorzystać można także w formie suszu. Wystarczy umieścić pod poduszką mały płócienny woreczek zawierający ususzone kwiaty lawendy.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: melatonina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL