Reklama

Jak założyć i wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Wiele kobiet być może i chciałoby zacząć używać kubeczków menstruacyjnych, ale boją się, że nie poradzą sobie z aplikacją. Czy słusznie? Sprawdź, jak założyć kubeczek menstruacyjny i jak go wyjąć.

Aplikacja kubeczka menstruacyjnego jest łatwiejsza niż aplikacja tamponu, ponieważ powierzchnia tego pierwszego jest gładka i można dodatkowo pomóc sobie lubrykantem. Wiele potencjalnych użytkowniczek zniechęca jednak strach przed bolesną lub nieprawidłową aplikacją.

Fakt, zakładanie ich wymaga pewnej wprawy, ale producenci przekonują, że wystarczą dwa-trzy cykle, by każda użytkowniczka jej nabrała. 

Aplikacja krok po kroku:

Reklama

  • przed pierwszym użyciem fabrycznie nowego kubeczka wyjętego z oryginalnego opakowania, należy go zdezynfekować poprzez wyparzenie (gotowanie kilka minut we wrzątku) lub z wykorzystaniem specjalnej dezynfekującej tabletki do rozpuszczania w wodzie (zestaw czterech tabletek to koszt ok. 7 zł). Nie ma potrzeby, by dezynfekować kubeczek przed każdym kolejnym użyciem - po jego opróżnieniu wystarczy go starannie przepłukać pod ciepłą, bieżącą wodą. Zdezynfekować można go po zakończonej menstruacji, tuż po złożeniu do etui, gdzie będzie czekał na rozpoczęcie kolejnego cyklu,
  • przed przystąpieniem do aplikacji należy dokładnie umyć ręce,
  • kubeczek warto lekko nawilżyć lubrykantem,
  • przed założeniem trzeba kubeczek zgiąć w palcach, tak, by jego górny, najgrubszy pierścień utworzył literę "c" (patrz: zdjęcie powyżej), można też zginać w kształt litery "s",
  • kubeczek aplikuje się podobnie jak tampon, tylko niżej (np. stojąc i trzymając jedną nogę na sedesie/brzegu wanny, kucając w wannie/kabinie prysznicowej, etc.), prawidłowo założony ma być niewyczuwalny, a "ogonek" nie może wystawać na zewnątrz ciała,
  • kubeczek umiejscowiony we wnętrzu kobiecego ciała rozwinie się i ściśle przylgnie do ścianek pochwy, jeśli można go bez trudu przesuwać palcem, będzie to oznaczało, że nie został dobrze zaaplikowany, w takich sytuacjach nie trzeba go wyjmować, powinno pomóc lekkie okręcenie go (z kolei zaaplikowany właściwie będzie stawiał opór przy próbie przekręcenia).

Dodatkowo, pomocne informacje znajdują się w załączonej ulotce, a w sieci można znaleźć filmiki instruktażowe. Warto się z nimi zapoznać.

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Aby wyciągnąć kubeczek, należy nieznacznie ścisnąć palcami jego brzegi i pociągnąć w dół za "ogonek". Ostrożnie, bez szarpania, aby nic się nie wylało. Zawartość trzeba wylać do toalety, a sam kubeczek opłukać przed ponowną aplikacją. Zarówno wkładanie jak i wyjmowanie powinno odbywać się w spokoju, bez pośpiechu i nerwów - spięte mięśnie utrudnią oba procesy.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kubeczek menstruacyjny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL