Glejak wielopostaciowy – groźny nowotwór mózgu

Nowotwory mózgu są szczególnie trudne do leczenia, a jedną z ich najcięższych postaci jest glejak wielopostaciowy. Nie wiemy, dlaczego się pojawia. Leczenie glejaka wielopostaciowego jest bardzo skomplikowane i nie daje dobrych rezultatów. Co musimy o nim wiedzieć?

Glejak wielopostaciowy - trudny do leczenia

Glejak wielopostaciowy rozwija się w mózgu i ma charakter naciekający. Oznacza to, że może przemieszczać się do sąsiednich tkanek. Jak sama nazwa wskazuje, w jego przebiegu pojawiają się różnorodne struktury. Należy do nich rozrost naczyń, martwica i komórki nowotworowe o złożonym charakterze. Powoduje to, że choroba może przetrwać naświetlania oraz chemioterapię i szybko pojawiają się jej nawroty.

Leczenie glejaka wielopostaciowego

Glejaka wielopostaciowego leczy się dzięki połączeniu chemioterapii radioterapii. Te metody pozwalają na zahamowanie rozwoju tego nowotworu i przedłużenie życia. Chemioterapia należy do metod, które znacznie obciążają organizm, dlatego chory na glejaka wielopostaciowego musi najpierw zostać zakwalifikowany do takiego leczenia. 

Reklama

W tej chorobie wykorzystuje się szczególnie dużo metod eksperymentalnych. Możliwa jest także próba wycięcia guza, po której następnie zastosuje się radioterapię.

Leczenie często pojawia się w formie skojarzonego łączenia kilku rodzajów leków chemioterapeutycznych, dzięki czemu lekarze mają nadzieję na otrzymanie lepszych wyników.

Niestety, pełne wyleczenie w przypadku glejaka wielopostaciowego jest trudne ze względu na jego charakter, umiejscowienie i odporność na leczenie. 

Być może w przyszłości pojawią się metody, które pozwolą na wyleczenie glejaka lub przynajmniej poznanie jego przyczyn. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Nowotwory mózgu. Bóle głowy to często pierwszy objaw

Nowy sposób walki z glejakami. To może być przełom

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | mózg | glejak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL