Nowotwory mózgu. Bóle głowy to często pierwszy objaw

Nowotwory mózgu występują stosunkowo rzadko. Każdego roku rozpoznaje się ok. 2900 nowych przypadków. Niektóre guzy mózgu mają charakter łagodny, inne wykazują duży stopień złośliwości. Oto jak się objawiają oraz jak przebiega ich leczenie.

Rodzaje nowotworów mózgu

Nowotwory mózgu mogą rozwijać się praktycznie ze wszystkich rodzajów komórek znajdujących się w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Powstają one z komórek gleju, które pełnią funkcję podporową i odżywczą wobec neuronów, a także z samych komórek nerwowych czy opon mózgowych. 

Ze względu na to wyróżniamy:

Reklama
  • glejaki - stanowią aż 80 proc. wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obrębie czaszki;
  • nowotwory neuronalne jak nerwiaki czy zwojakoglejaki - są to znacznie rzadziej występujące nowotwory, zwykle to guzy o niskim stopniu złośliwości;
  • nowotwory embrionalne jak rdzeniaki;
  • inne pierwotne nowotwory mózgu jak chłoniaki;
  • oponiaki.

W przypadku nowotworów mózgu stopień złośliwości ustala się nie tylko na podstawie rodzaju guza, ale również jego lokalizacji. Nawet łagodne nowotwory mogą naciekać bardzo duże obszary mózgu i umiejscawiać się w obszarach, z których trudno jest je usunąć. 

W mózgu mogą się lokalizować również przerzuty nowotworowe. Do ośrodkowego układu nerwowego najczęściej przerzutują raki płuc, piersi, czerniaki złośliwe, a także rak nerki i przewodu pokarmowego.

Objawy nowotworów mózgu

To, jakie objawy odczuwa pacjent z guzem mózgu, zależy głównie od lokalizacji guza, jego rozmiarów i od tego, jak szybko się rozrasta. Często jednymi z pierwszych odczuwanych objawów są bóle głowy, stopniowo pojawiające się coraz częściej, a także nudności i wymioty

Oprócz tego chorzy mogą skarżyć się na:

  • zaburzenia widzenia w postaci niewyraźnego obrazu, dwojenia w oczach czy ubytków w polu widzenia;
  • problemy ze słuchem;
  • problemy z utrzymaniem równowagi, częste zawroty głowy;
  • problemy z wymawianiem słów i zdań, rozumieniem mowy i czytanych zdań;
  • zmiany osobowości, zachowania;
  • napady padaczkowe (ich pojawienie się jest w szczególności niepokojące u osób, u których wcześniej one nie występowały).

Nowotwory mózgu - badania diagnostyczne

W diagnostyce nowotworów mózgu główną rolę odgrywają badania obrazowe. Z ich pomocą można potwierdzić lub wykluczyć obecność guza, a także określić jego wielkość i lokalizację w odniesieniu do najważniejszych struktur mózgowia. 

Standardowo wykonuje się:

  • tomografię komputerową (TK) z kontrastem - jest zwykle pierwszym badaniem przy podejrzeniu nowotworu mózgu. Pozwala wykryć masę guza, jednak jest stosunkowo mało dokładnym badaniem. Jeżeli nie uwidoczniono w nim zmian, należy poszerzyć diagnostykę o wykonanie rezonansu magnetycznego;
  • rezonans magnetyczny (MR) z kontrastem - jest bardzo dokładnym badaniem, pozwala nie tylko zobrazować guzy, które mogą być niewidoczne w tomografii komputerowej, ale także ocenić ich wielkość, a nawet prawdopodobny typ histologiczny;
  • angiografia rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej - pozwala ocenić położenie guza względem dużych naczyń, co pozwala na zaplanowanie zabiegu operacyjnego;
  • badanie histopatologiczne - służy do określenia typu histologicznego nowotworu.

Dodatkowo u pacjentów wykonuje się badania oceniające funkcje ośrodkowego układu nerwowego - badanie wzroku, słuchu, elektroencefalografię, badanie potencjałów wywołanych czy badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Nowotwory mózgu - leczenie

Działania terapeutyczne różnią się w zależności od typu nowotworu, jego złośliwości, rozmiarów i lokalizacji. Najczęściej w leczeniu wykorzystuje się metody chirurgiczne w połączeniu z radioterapią lub chemioterapią. Nierzadko całkowite wycięcie guza w obrębie mózgu jest niemożliwe, ze względu na jego naciekanie lub lokalizację obok ważnych dla życia struktur. 

Radioterapia jest często stosowana jako uzupełnienie leczenia operacyjnego, natomiast chemioterapia w większości nowotworów ośrodkowego układu nerwowego ma ograniczoną skuteczność i jest stosowana głównie w leczeniu paliatywnym złośliwych glejaków.

Rokowanie w nowotworach mózgu zależy głównie od typu histologicznego guza i szybkości jego wzrostu. Najgorsze rokowanie ma glejak wielopostaciowy, który jest wysoko złośliwym i szybko rozrastającym się nowotworem.

Czytaj także: 

Tyle filiżanek kawy to stanowczo za dużo! Bardzo sobie szkodzisz


Paracetamol może wpływać na nasze zachowanie. Oto wyniki badań

Już niedługo będziemy wykrywać guzy mózgu w prostym badaniu krwi i moczu

Siedem nawyków, które niszczą mózg

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL