Reklama

Picie kawy wpływa na pracę mózgu. Ile filiżanek to za dużo?

Są tacy, którzy kawy nie lubią i zamiast niej sięgają po filiżankę herbaty. Ale większość stanowią jednak kawosze, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez swojego ulubionego napoju - w różnych ilościach. Eksperci z Uniwersytetu Australii Południowej na łamach pisma "Nutritional Neuroscience" przestrzegają jednak - brak umiaru w piciu kawy może zaszkodzić, i to poważnie. Zbyt wysoka konsumpcja kawy wiąże się z mniejszą objętością mózgu, większym ryzykiem demencji i udaru. Sześć filiżanek kawy dziennie to zdecydowanie za dużo!

Picie kawy. Szczegóły na temat nowego badania

Kawa poprawia pamięć i koncentrację, zwiększa produkcję serotoniny, przyspiesza metabolizm czy zmniejsza ryzyko cukrzycy. Ma więc wiele ważnych dla naszego zdrowia właściwości. Jednak spożywana w dużych ilościach może być szkodliwa dla organizmu. 

Naukowcy z Australii w największym, jak twierdzą, badaniu tego typu, odkryli, że wysokie spożycie kawy wiąże się z mniejszą objętością mózgu oraz podniesionym ryzykiem demencji i udaru. Do takich wniosków doszli po przeanalizowaniu danych na temat ponad 17 tys. osób - uczestników projektu UK Biobank. Osoby, które piły ponad sześć filiżanek dziennie, miały np. aż o 53 proc. wyższe ryzyko demencji.

Reklama

- Kawa należy do najbardziej popularnych napojów na świecie. Przy globalnym spożyciu na poziomie dziewięciu miliardów kg rocznie, kluczowe jest, abyśmy zrozumieli możliwe konsekwencje zdrowotne - podkreśla Kitty Pham z UniSA. - To najbardziej rozległe badanie powiązań między kawą, objętością mózgu, ryzykiem demencji i udaru. To także największy projekt uwzględniający dane na temat objętości mózgu pochodzące z badań obrazowych oraz dużą liczbę czynników towarzyszących - dodaje.

Demencja i udar a mózg

Naukowcy przypominają, że demencja zaburza pamięć, myślenie, kontrolę zachowania i w końcu zdolność do wykonywania codziennych czynności. Na świecie rocznie diagnozuje się ją u 50 mln ludzi, a np. w Australii stanowi ona drugą najczęstszą przyczynę śmierci. Dziennie wykrywa się ją u 250 kolejnych osób. 

Udar z kolei zatrzymuje dopływ krwi z tlenem do części mózgu, powodując uszkodzenia. Na świecie, jak przypominają badacze, jedna na cztery osoby w wieku od 25 lat wzwyż będzie miała przynajmniej jeden udar w czasie swojego życia. W jednym roku oznacza to 13,7 mln osób, z których 5,5 mln umrze.

Na szkodliwe dla mózgu działanie nadmiaru kawy wskazywały już inne projekty badawcze - przypominają autorzy nowej pracy, choć dokładny mechanizm takiego działania nie jest znany.

Ile filiżanek kawy dziennie można wypić?

Nie trzeba jednak rezygnować z picia kawy. Chodzi o odpowiednią ilość tego napoju - twierdzą naukowcy. 

- Badanie to dostarcza ważnego wglądu w związki między spożyciem kawy i zdrowiem mózgu, ale podobnie, jak w przypadku wielu rzeczy w życiu, kluczem jest umiar - zwraca uwagę prof. Elina Hyppönen, współautorka badania.

- Typowa dzienna konsumpcja mieści się pomiędzy jedną i dwiema standardowymi filiżankami. Choć oczywiście miary objętości mogą się różnić, kilka filiżanek dziennie najczęściej nie jest niebezpieczne. Jednak jeśli ktoś zauważa, że kieruje się w stronę sześciu filiżanek lub więcej, to powinien się zastanowić przed kolejną filiżanką - mówi prof. Hyppönen.

Naukowcy mają jeszcze jedną radę dla wielbicieli kawy. Pijąc kawę, trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i obok kawy należy wypić także chociaż niewielką ilość wody.

Więcej informacji na temat badania dotyczącego konsumpcji kawy można znaleźć TUTAJ i TUTAJ

Polecamy również:

Dlaczego warto unikać alkoholu, kiedy starasz się o dziecko?

Dlaczego nie warto pić kawy na czczo?

Pod żadnym pozorem nie pij jej podczas choroby

PAP/INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: picie kawy | kawa a zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL